کد خبر: 530089
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۰۴:۲۷
صادرات نفت

ساعت 24 - میزان درآمدارزی ایران از فروش نفت خام ونیز فرآورده های نفت از 1397 به این سود درآمارهای رسمی ایران نمی اید و تنها برخی اطلاعات ناسازگار از زبان مدیران ارشد اقتصادی می شنویم. به طور مثال محمد باقر نوبخت در تابستان امسال وپس از آن که به نشست غیرعلنی مجلس تازه تاسی دوره یازدهم رفت تصریح کرد درامدارزی نسبت به پیش بینی بودجه 1399 بسیار بسیار پایین بوده است.

 از سوی دیگر عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی نیز به اطلاع شهروندان رساند درآآمد ایران در سال1398 و تا همین چند روز پیش 20 میلیارددلار بوده است. با این همه ا داره اطلاعات انرژی آمریکا ادعا می کند درآمد خالص صادرات نفت و محصولات نفتی ایران در ۹ ماه سال ۲۰۲۰ تنها ۱۱ میلیارد دلار شده است در.این گزارش که پنج‌شنبه ۲۵ دی‌ماه منتشر شده آمده است  ایران در سال ۲۰۱۹ حدود ۳۰ میلیارد دلار و سال ۲۰۱۸ حدود ۶۷ میلیارد دلار درآمد خالص از محل صادرات نفت و محصولات نفتی داشت.بر اساس آمارهای شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها و سازمانهای بین‌المللی، از جمله آژانس بین‌المللی انرژی، صادرات روزانه نفت و میعانات گازی ایران به ۳۰۰ هزار بشکه در روز افت کرده است. قبل از تحریم‌های آمریکا این رقم ۲.۵ میلیون بشکه بود.

ایران همچنین قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه حدود ۴۵۰ هزار بشکه صادرات محصولات نفتی (مازوت، بنزین، گازوئیل، گاز مایع و غیره) داشت، اما گزارش تازه‌ای درباره میزان صادرات محصولات نفتی ایران منتشر نشده است.ساعاتی قبل از انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، نیز گزارش سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که می‌گوید تولید نفت ایران در این سال به زیر ۲ میلیون بشکه در روز سقوط کرد و قیمت نفت صادراتی ایران نیز بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است.مصرف داخلی نفت ایران روزانه ۱.۷ میلیون بشکه است و بدین ترتیب، جمهوری اسلامی تنها ۳۰۰ هزار بشکه نفت مازاد برای صادرات دارد.قبل از تحریم‌های آمریکا، تولید نفت خام ایران حدود ۳.۸ میلیون بشکه بود که ۲.۱ میلیون بشکه آن صادر می‌شد. ایران همچنین روزانه ۴۰۰ هزار بشکه صادرات میعانات گازی داشت. اکنون کل صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به ۳۰۰ هزار بشکه افت کرده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا ارزیابی کرده است که پارسال درآمد کل اعضای اوپک از صادرات نفت ۳۲۳ میلیارد دلار شده که تقریبا نصف سال ۲۰۱۹ است.علت سقوط کل درآمدهای نفتی اوپک به کاهش تولید نفت این مجموعه در سال گذشته، همچنین افت بیش از ۳۰ درصدی قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ بر می‌گردد.اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه پارسال توافق کردند که تولید روزانه خود را ۹.۷ میلیون بشکه کاهش دهند تا قیمت نفت افزایش یابد.همچنین افت درآمدهای صادراتی نفت ایران و ونزوئلا نیز در کاهش درآمدهای نفتی اوپک تاثیر چشمگیر داشته است.این گزارش می‌گوید ونزوئلا در ۹ ماه ۲۰۲۰ تنها موفق به صادرات ۴ میلیارد دلار نفت و محصولات نفتی شده است. این رقم در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۷ میلیارد دلار بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی