کد خبر: 532342
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷
خبر

ساعت24-معمولا حجاب برای زنان است اما در قبیله ای در آفریقا مردان کاملا محجبه میباشند

طوارق یا مردان نقاب دار در صحرای بزرگ آفریقا، در جنوب کشور الجزایر، در شمال مالی، شمال نیجریه و جنوب غربی لیبی و شمال بورکینا فاسو زندگی می‌کنند. طوارق مسلمان میباشند و از هزاران سال پیش در صحرای بزرگ آفریقا به شکل بدوی و بیابان نشین زندگی میکنند. آن ها به این نوع زندگی کردن علاقه دارند و گزینه خود انها هست.

پیش از ورود اسلام به این مناطق با نام «جرمنتیین» شناخته می شدند، در اوایل عصر اسلامی نام «ملثمون» را داشتند و در عصر اسلامی نام «مرابطین» را به خود گرفتند. طوارق امروز با نیاکان خود از لحاظ سبک زندگی تفاوت چندانی ندارند و حتی بعضی قبایل با همان نام های پیشین خود به حیات ادامه میدهند و قرابت خود با نیاکانشان را پاس داشته و حفظ کرده اند.

یکی از آداب و رسومی که به انها رسیده هست پوشاندن سر و صورت هست که در اصطلاح به آن «لثام» گفته می‌شود، بنابراین به این مردان «ملثمون» میگویند. طوارق نام های مختلفی دارند: مردان آبی پوش، مردان مسلح، مردان محجبه و ملثمون و …

نکته دیدنی درمورد این قبایل آن هست که زنان بدون نقاب میباشند و قوانین و بایدهای سخت گیرانه در قبایل آنان برای مردان می باشد.

مردان نقاب دار در کنار زنان

مردان نقاب دار در کنار زنان

مردان این قبایل معتقدند که آشکار شدن دهان مرد عیب و ننگ بزرگی هست. انها دهان را همچون عورت میدانند که باید پوشیده شود.

البکری در این باره مینویسد:

“این مردان نقاب هایشان را شبانه روز به سر خود می بندند، به طوریکه دهان و بینی آن ها را می پوشاند، و جز با نقاب همدیگر را نمی شناسند، حتی در جنگ ها اگر کسی از آن ها کشته شود و نقابش افتاده باشد، دوباره آن را به چهره اش باز می گردانند تا شاید با نقاب بتوانند بشناسندش، نقاب برای انها از زره مهمتر بود”. اما زنان این قبایل مکشوف میباشند و حجاب و نقاب ندارند.

در تهیه نقاب مردان طوارق ۹ متر پارچه بهره گیری می‌شود و تمام سر و دهان و صورت جز چشم ها را می پوشاند. به طوارق مردان محجبه هم گفته می‌شود.

وقتی پسری به سن بلوغ میرسد برایش جشن لثام «نقاب» می‌گیرند، بدین معنا که او آماده پذیرش مسئولیت شده هست. زنان طوارق شیفته مردانی میباشند که همه وقت نقاب دارند. جشن لثام با رقص و موسیقی همراه هست.

بعضی لثام را نشانه ای از حجب و حیای این مردان می‌دانند. طوارق به موسیقی و نوشیدن چای علاقه زیادی دارند و زنان در بین آن ها از ارج و قرب بسیاری برخوردارند.

منبع: سیمرغ

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی