کد خبر: 534014
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
خبر

ساعت 24-علیرضا عسکری چاوردی گفت: آخرین فصل کاوش های باستان شناسی هیئت مشترک ایرانی ایتالیائی پس از 10 سال در حالی رو به اتمام است که باستان شناسان موفق شدند اثبات کنند که احتمالا کوروش بزرگ فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده و این دروازه باشکوه در دوره فزرندش کمبوجیه به بهره برداری رسیده است.

مشخص شدن محل دروازه پارسه تخت جمشید

علیرضا عسکری چاوردی گفت: آخرین فصل کاوش های باستان شناسی هیئت مشترک ایرانی ایتالیائی پس از 10 سال در حالی رو به اتمام است که باستان شناسان موفق شدند اثبات کنند که احتمالا کوروش بزرگ فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده و این دروازه باشکوه در دوره فزرندش کمبوجیه به بهره برداری رسیده است.

این باستان شناس خاطرنشان کرد که دروازه مکشوفه در محوطه تل آجری واقع در 3 کیلومتری شمال غرب تختگاه تخت جمشید قرار دارد.

عسکری چاوردی در رابطه با ویژگی های این میراث منحصر به فرد جهانی گفت: این دروازه بنائی به ابعاد 30 در 40 متر به ارتفاع تقریبی 12 متر و دارای کریدوری در مرکز بوده که بخش مرکزی آن را اتاقی مستطیل به ابعاد 8 در 12 متر تشکیل می داده و در دورن این اتاق مرکزی 4 صندلی نشیمن وجود داشته است. راهروی مرکزی از دو طرف به سوی پردیس هخامنشی باز می شده است.

سرپرست ایرانی این پروژه باستان شناسی و عضو هئیت علمی دانشگاه شیراز در رابطه با ویژگی های دیگر این محدوده در حال کاوش بیان کرد: این دروازه از مواد و مصالح خشت و آجر بنا شده و سرتاسر نمای داخلی و بیرونی آن مزین به آجرهای رنگین بوده است. بخش پائین و ازاره دیوارها مزیّن به گل های لوتوس، بدنه و نمای دیوارها مزین به انواع پنل های رنگین از حیوانات اسطوره ای نمادها و سمبل های اعتقادی ایران باستان، هخامنشی، عیلام و بین النهرین بوده و مهمتر اینکه در اتاق مرکزی کتیبه هایی به خط و نگارش بابلی و عیلامی وجود داشته است.

این باستان شناس اضافه کرد: مجموع اسناد نگارشی، مواد و مصالح ساخت بنا، موتیف های به کار رفته در تزئین نمای بنا، تاریخ گذاری کربن 14 و جنبه های تقدس و تشرف به این دروازه نشان می دهد این بنا پس از سال 539 قبل از میلاد و به افتخار فتح بابل به دستور کوروش بزرگ ساخته شده است.

این استاد دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: فرزند کوروش بزرگ همزمان با حکومت پدر در شهر بابل به مدت 8 سال فرمانروا بود و در سال 529 قبل از میلاد به پادشاهی ایران رسید.

عسکری چاوردی در رابطه با اهمیت این دروازه در شهر پارسه گفت: کوروش هخامنشی به دلیل اهمیت مذهبی و فتح مهمترین شهر دنیای باستان، بابل، دستور ساخت این دروازه را صادر کرد و کمبوجیه فرزندش به دلیل علاقه به شهر بابل، آشنایی دیرینه با بابلی ها و پیوند فرهنگی جهان باستان کار ساخت مجموعه بزرگ معماری شهر پارسه به سبک معماری بابلی را ادامه داد و در دوره سلطنت او دروازه پردیس شهر پارسه در بخش فیروزی این شهر به بهره برداری رسید.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز از انجام مراحل مختلف کاوش های باستان شناسی توسط هیئت مشترک ایرانی ایتالیایی در تل آجری خبر داد و در این باره مطرح کرد: فصل دهم کاوش در محوطه تل آجری در آذر سال جاری کلید خورد و در تکمیل کاوش های فصول پیشین، با هدف ساماندهی و آماده سازی محوطه و عرضه شواهد ارزشمند تاریخی آن به بازدیدکنندگان مجموعه تاکنون نیز ادامه دارد.

حمید فدایی این کاوش را اقدامی مشترک با همکاران بین المللی در حوزه باستان شناسی با هدف بهره برداری و معرفی این محوطه، بناها و آثار تاریخی منحصربفرد دوران هخامنشی به گردشگران و شهروندان دانست و افزود: با توجه به پیشرفت همزمان عملیات اجرای سقف حفاظتی بر روی این محوطه تاریخی امید می رود که در آینده نزدیک این محوطه به عنوان یک "سایت موزه" مهم بتواند به عموم بازدیدکنندگان پارسه عرضه شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تاکید بر اینکه حفاظت و توسعه مراحل مختلف بهره برداری از این محدوده تاریخی گامی مهم در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری کشور محسوب می شود، بیان کرد: این محوطه تاریخی در نزدیکی تخت جمشید شواهد مهمی و ارزشمندی از شهر پارسه را در خود جای داده و به جهت ارائه درکی ملموس از گستره پایتخت هخامنشیان می تواند در توسعه گردشگری منطقه گام مهمی تلقی شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی