ساعت24-یک مقام ارشد سابق آمریکایی می‌گوید که ترامپ بعد از مذاکرات ویتنام به رهبر کره شمالی پیشنهاد داده تا او را با هواپیمای ایرفورس وان به پیونگ یانگ برساند.

 یک مقام ارشد سابق آمریکا گفته که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور پیشین این کشور در سال 2019 و بعد از دیدار دوم با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در هانوی پایتخت ویتنام به او پیشنهاد داده است که او را با هواپیمای ایرفورس وان(هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری آمریکا) به پیونگ یانگ برساند اما کیم این پیشنهاد را رد کرده است. 

براساس گزارش پایگاه خبری هیل، «متئو پاتینگر» معاون وقت مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور آسیا به شبکه بی بی سی گفته که ترامپ بعد از مذاکرات درباره موضوع اتمی کره شمالی که در اواخر فوریه 2019 در هانوی برگزار شد این پیشنهاد را ارائه کرده است. 

پاتینگر افزود: ترامپ به کیم گفت او را با هواپیمای ایرفورس وان به خانه می‌رساند. ترامپ می‌دانست که کیم طی یک سفر چند روزه از طریق چین به هانوی آمده بود و به کیم گفت: «اگه مایل هستی من تو را دو ساعته به پیونگ یانگ می‌برم.»

هیل در این زمینه نوشت، تا کنون هرگز چنین پیشنهادی مطرح نشده و برای اولین بار است که رهبر کره شمالی یا یک مقام ارشد خارجی به هواپیمای ریاست جمهوری دعوت می‌شود.

پیش از این برخی مقامات دولت ترامپ درباره جزئیات دیدارهای ترامپ با کیم نیز صحبت کرده بودند. «جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید گفته، ترامپ فکر می‌کرد یک دوست جدید بسیار خوب پیدا کرده است.

ترامپ در طول دوران ریاست جمهوری خود بسیار تلاش کرد تا با روابط شخصی با کیم جونگ اون اختلافات میان دوکشور را حل و فصل کند و چندین نامه نیز بین دو طرف رد و بدل شد.

ترامپ سه بار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کرد تا در زمینه خلع سلاح اتمی این کشور در قبال رفع تحریمها به توافق برسند اما در نهایت این مذاکرات با پیشرفت بسیار کمی مواجه شد و شکست خورد.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی