کد خبر: 536014
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۳

ساعت 24-دانشمندان علوم مغز و اعصاب پیامد های احتمالی بیدار ماندن در طول شب برای سلامتی انسان را بررسی کردند.

دانشمندان در مطالعه خود 21 جوان سالم را برای انجام برخی آزمایش های تصویربرداری (DTI) که نشان دهنده سلامت دستگاه عصبی است، به کار گرفتند.

داوطلبان به مدت 23 ساعت بیدار بودند و به منظور حفظ کنترل و تعادل، به آن ها اجازه استفاده از الکل، کافئین و یا نیکوتین داده نشد و قبل از معاینه DTI مجاز به مصرف چیزی نبودند که تغییرات چشمگیری در ماده سفید مغز آن ها پس از یک شب بی خوابی مشاهده شد و محققان دریافتند که کمبود خواب با شیوع کنتراست جزئی مرتبط است.

به عبارت دیگر، شرایط شبکه های "ارتباطی" درون مغز وخیم می شود؛ چیزی که خودتان هم می توانید پس از یک شب بی خوابی و با تلاش برای جمع کردن حواستان احساس کنید.

در این تحقیقات تغییراتی در سراسر مغز از جمله جسم پینه ای، ساقه مغز، تالاموس و مجاری قدامی، گیجگاهی و جداری مشاهده شد.

توربیورن الوساچن، نویسنده اصلی گزارش می گوید: فرضیه من این است که اثرات ناشی از بی خوابی بر ریز ساختار ماده سفید مغز کوتاه مدت بوده و پس از یک تا چند شب خواب طبیعی کاهش می یابد. با این حال، می توان فرض کرد که نارسایی مزمن خواب ممکن است منجر به تغییرات طولانی مدت در ساختار مغز شود.

به گفته محققان دو نفر از افراد شرکت کننده در این آزمایش، تغییرات مغزی مشابه دیگران را بروز ندادند که این نشان می دهد ممکن است بدن برخی از ما نسبت به بی خوابی مقاوم تر باشد.

محققان ایتالیایی در سال 2017 دریافتند که مغز هنگامی که خواب کافی ندارد، به معنای واقعی کلمه شروع به خوردن خود می کند.

همگردی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی