کد خبر: 536589
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵
وندی

ساعت 24 - واقعیت این است که ایران ناگزیر است با دولت آمریکا در باره بر طرف شدن تحریم های اقتصادی به توافق برسد زیرا به نظر می رسد تاب آوری شهروندان از نظر کسب وکار ومعیشت در نقطه استواری نایستاده است.

رشد بی مهار تورم و رشد منفی اقتصادی توانایی و قدرت خرید بخش عمده ای از ایرانیان را از انها سلب کرده است و سفره شان دیگر نمی تواند بیشتر از این کوچک تر شود. به همین دلیل باید راهی پیدا شود تا ایران و آمریک به دور از واسطه هایی که هرکدام دنبال منافع خود هستند حرف بزنند و مساله را حل کنند. پیش از این و در همان روزهای نخست بر سرکار آمدن بایدن انتظارمی رفت اینبرداشتن تحریم ها با فوریت انجام می شود اما تجربه نشان داده است که دولت جدید از ابزار نیرومندی که ترامپ فقراهم کرده استفاده خواهد کرد. ایران نیز اما برای اینکه بتواند اراده اش را بر امریکاتحمیل کند از ابزارهای خاص خود استفاده می کند و با عبور از تعهدات برجامی وتسریع در اجرای طرحهای هسته ای راه را برای خود هموار می کند. در حالی که محمد جواد ظریف پیش از این از اروپا خواسته بود میانجی گری کند اما سرسختی بایدن کاررا سخترکرده است. به همین دلیل

ایران پیشنهاد جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای برگزاری یک نشست غیر رسمی با حضور آمریکا برای گفتگو درباره برجام را رد کرده است. مقامهای وزارت خارجه می گویند با توجه به مواضع و اقدامات اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی، زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی جوزپ بورل مناسب نمی دانیم. زیرا

هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام نکرده است.اجرای تعهدات همه طرف‌ها در برجام موضوع مذاکره و بده بستان نیست و همه بده بستان‌ها ۵ سال پیش انجام شده است.ایران می گوید  مسیر پیش رو بسیار روشن است. آمریکا باید به تحریم های غیرقانونی و یکجانبه خود خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام.وال‌استریت جورنال به نقل از دو دیپلمات ارشد غربی نوشت که تهران پیشنهاد بروکسل برای انجام مذاکرات هسته‌ای غیر رسمی در هفته‌های آینده در نشست ۱+۴ و با حضور ایالات متحده آمریکا را رد کرده است.این روزنامه آمریکایی در شماره روز یکشنبه خود با ذکر این که رد این پیشنهاد از سوی ایران تنش‌های بیشتر» بین ایران و آمریکا را به همراه دارد، از قول دو منبع خود نوشته بود که مقامات ایرانی خواهان این «تضمین» هستند که آمریکا پس از شرکت در نشست با ایران، «تحریم‌ها را لغو کند.جوزپ بورل اخیرا از جانب سه کشور اروپایی حاضر در قرارداد هسته‌ای با ایران، از مقامات تهران و واشنگتن خواسته بود تا در نشستی غیررسمی به گفتگو درباره برجام بپردازند.دیوید بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود کشورش این دعوت را می‌پذیرد، اما محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه دوم اسفند همزمان با سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، از عملکرد اروپا انتقاد کرده و گفته بود که ایران تا پیش از رفع تمام تحریم‌ها، وارد چنین مذاکره‌ای نمی‌شود.ساعاتی پیش از انتشار اظهارات ظریف، عباس عراقچی، معاون سیاسی او گفته بود که ایران در حال «بررسی» دعوت اروپا برای شرکت در این نشست غیر رسمی است.

آخرین مچ اندازی

ناظران اکاه باوردارند ایران و آمریکا برای جلوگیری از پیامدهایی که شاید با افزایش تنش به جاهای باریک بکشد که خواسته اسراییل و کشورهای عرب ضد ایران است راهی برای گفت وکومییابند. شاید این انتظار طولانی نباشد زیرا بردباری ها ممکن است با یک اشتباه از سوی یک طرف به انتها برسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی

موضوعات داغ سیاسی