ساعت 24-اسپایک لی در حال ساخت مستندی درباره شهر نیویورک در بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر و همچنین بحران کنونی شیوع ویروس کرونا برای شبکه HBO است. به گزارش ایسنا، این مستند با عنوان «کانون‌های نیویورک ۹/۱۱ تا ½ ۲۰۲۱» روایتی از زندگی، فقدان و بقای ساکنان شهر نیویورک در بیستمین سالگرد حملات تروریستی به برج‌های مرکز تجارت جهانی ارایه می‌دهد و هم اکنون در حال ساخت است.

«اسپایک لی»، کارگردان برنده اسکار و سیاهپوست امریکایی گفت: «به عنوان یک ساکن نیویورک افتخار می‌کنم که در حال ساخت مستندی درباره مواجهه شهرم به عنوان کانون حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و ویروس کرونا هستم. این مستند با بیش از ۲۰۰ مصاحبه نگاه عمیقی به شهر نیویورک، فوق‌العاده‌ترین شهر روی کره خاکی و همچنین ساکنان متنوع آن دارد. این مستند چند قسمتی تصویری بی‌سابقه از ساکنان نیویورک و نحوه رویارویی و احیای آنها از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر تا بحران جهانی کنونی کرونا را  نیز نشان می‌دهد. کارگردانی و تهیه‌کنندگی این مستند را «اسپایک لی» بر عهده دارد و قرار است این مجموعه مستند امسال از شبکه HBO پخش و در سامانه نمایش آنلاین HBO Max نیز عرضه شود. «اسپایک لی» در سال ۱۹۹۰ برای فیلم «کار درست را بکن» نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه غیراقتباسی شد و در سال ۱۹۹۸، برای «۴ دختر کوچک» در بخش بهترین مستند بلند نامزد بود و در سال ۲۰۱۵ به عنوان جوان‌ترین فرد در تاریخ جوایز سینمایی اسکار موفق به دریافت اسکار افتخاری شد. او در سال ۲۰۱۹ نیز با فیلم «بلکلنزمن» نامزد دریافت  اسکار  بهترین فیلم  و بهترین کارگردانی  شد.

احیای سینمای کرونازده امریکا  با «تام و جری»
انیمیشن لایو اکشن «تام و جری» در اولین روزهای اکران با بیش از ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار فروش، شروعی توفانی داشت و امید را به صنعت کرونازده سینماداری در امریکا برگرداند. به گزارش ایرنا، انیمیشن لایواکشن تام و جری از استودیو فیلمسازی برادران وارنر در سه روز اول اکران ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار فروش کرد، فروشی فراتر از انتظار که یکی از رکوردهای سینمایی روزگار کرونا به شمار می‌رود و از بهبود اوضاع سینماها حکایت دارد. تام و جری به کارگردانی تیم استوری و بازی کلویی مورتز، مایکل پنیا و کالین جُست در ۲ هزار و ۴۷۵ سالن سینما در امریکای شمالی روی پرده رفته است. این فیلم همچنین در سرویس پخش اینترنتی اچ‌بی‌او مکس نیز پخش شده و به مدت ۳۱ روز در دسترس مشترکان این سرویس قرار دارد. استودیو فیلمسازی برادران وارنر به دلیل شیوع کرونا ترتیبی اتخاذ کرده که ۱۸ فیلم این کمپانی همزمان با سینماها، در سرویس اچ‌بی‌او مکس نیز اکران شوند. این فیلم ماجراجویانه درباره موش و گربه معروف کارتن‌های دوران کودکی، در گیشه جهانی نیز عملکرد قابل قبولی داشته و تاکنون در ۳۳ کشور، ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار فروش کرده است. با توجه به شرایط کنونی این را می‌توان شروعی خوب برای فیلم تام و جری دانست که با صرف یک بودجه ۷۹ میلیون دلاری ساخته شده است. تحلیلگران گیشه درباره این اعداد و ارقام خوشبین هستند. دیویدای. گراس مدیر شرکت مشاوره
 Franchise Entertainment Research می‌گوید: با توجه به آنکه هنوز نیمی از سینماها تعطیل هستند، تهدید کرونا همچنان ادامه دارد و تام و جری را می‌توان از خانه نیز تماشا کرد، این میزان فروش برای شروع خیلی خوب است، نشانه مثبتی برای کسب و کار سینما تلقی می‌شود و از برتری سینما به شبکه نمایش خانگی حکایت دارد. اگرچه هنوز تا برگشت میزان فروش فیلم‌ها به دوران پیش از شیوع کرونا به زمان نیاز داریم، اما پس از زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ که اواخر سال ۲۰۲۰ اکران شد و در همان روزهای اول ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار فروش کرد، فیلم تام و جری را می‌توان دومین پدیده سینماهای امریکا دانست که از اواسط سال گذشته میلادی فعالیت خود را از سر گرفتند.  تاکنون جز این دو فیلم، فروش هیچ کدام از فیلم‌هایی که در ۱۰ ماه گذشته روی پرده رفتند از مرز ۱۰ میلیون دلار عبور نکرده بود؛ انیمیشن خانواده کرودها: عصر جدید با ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار و انگاشته با ۹ میلیون و ۳۵۰ هزار دلار فروش تنها فیلم‌هایی بودند که توانستند به این مرز نزدیک شوند. دیگر خبر خوش برای صنعت سینماداری امریکا آنکه اندرو کوئومو، فرماندار نیویورک مجوز بازگشایی محدود سینماها از ۵ مارس (۱۵ اسفند) را در هر پنج بخش این شهر صادر کرده است. یک‌سالی می‌شود سینماهای نیویورک برای جلوگیری از شیوع کرونا درهای خود را به روی سینمادوستان بسته‌اند. همین امر هم باعث شد استودیوهای فیلمسازی تاریخ اکران تقریبا تمام فیلم‌های بزرگ را به تاخیر بیندازند. اگرچه این سینماها مجازند تنها با ۲۵ درصد ظرفیت خود فعالیت کرده و به همین دلیل هم به سختی می‌توان انتظار سوددهی از آنها را داشت اما به هر روی بازگشایی سینماها در نیویورک را می‌توان گامی مثبت در جهت ترمیم صنعت آسیب‌دیده  سینما  در  امریکا  تلقی کرد.

برادران کوئن  و  سودربرگ
در  فهرست  دریافت  سوبسید
کمیسیون فیلم کالیفرنیا اسامی آخرین گروه از دریافت‌کنندگان اعتبار مالیاتی فیلم این ایالت را اعلام کرد. در این فهرست از برادران کوئن تا استیون سودربرگ، ریس ویترسپون و جیسون بیتمن جای دارند. به گزارش مهر و به نقل از ورایتی، در مجموع ایالت کالیفرنیا ۸۶.۹ میلیون دلار برای حمایت از ۲۲ پروژه اختصاص داده است که «صورت زخمی» یونیورسال از جمله آنهاست. این فیلم را لوکا گوادانینو بر مبنای فیلمنامه‌ای از جوئل و ایتن کوئن می‌سازد. برای این فیلم سوبسید ۹.۸ میلیون دلاری در نظر گرفته شده است. در این دوره یونیورسال بیشترین حمایت‌ها را دریافت کرده که شامل سه پروژه از چهار پروژه بزرگ حاضر در این لیست است. فیلمی که ویتراسپون به عنوان تهیه‌کننده آن شناخته شده و با اقتباس از کتابی درباره زنان سرباز در افغانستان نیز در فهرست جای گرفته است. با این حال بزرگ‌ترین پروژه حاضر در این فهرست متعلق به نتفلیکس و «سیل می‌آید» به کارگردانی بیتمن با دریافت ۱۳.۸ میلیون دلار سوبسید است. نتفلیکس ۷.۶ میلیون دلار برای «دوره من» که یک کمدی با بازی کوین هارت است نیز دریافت می‌کند. «کیمی» فیلم جدید استیون سودربرگ نیز ۳.۱ میلیون دلار سوبسید می‌گیرد. فیلم زندگینامه‌ای به کارگردانی اوا لانگوریا نیز اعتبار ۴.۴ میلیون  دلاری  گرفته  است.
کالیفرنیا هر سال ۳۳۰ میلیون دلار اعتبار مالیاتی به پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی می‌دهد. در طول سال با انتشار چند فهرست به تناوب اسامی این پروژه‌ها که از اعتبار برخوردار شده‌اند، اعلام می‌شود. آخرین گزارش کمیسیون فیلم کالیفرنیا در ماه دسامبر گذشته نشان داد در دوره پنج ساله ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ حدود ۵۵ درصد اعتبارها به پروژه‌هایی تعلق گرفته که در اختیار سفیدپوست‌ها بوده است. ۱۳ درصد لاتین‌تبارها، ۶ درصد سیاهپوست‌ها، ۳ درصد آسیایی‌تبارها  و ۲۲ درصد  از دیگر جوامع  نیز  از این  اعتبارها  برخوردار  شده‌اند.

منبع: روزنامه اعتماد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی