کد خبر: 537051
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۵

ساعت24-قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران، از کاهش ۲۸ درصدی بارش‌های کشور در سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه تاکنون) نسبت به متوسط بلند مدت و ۴۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

محمد حاج رسولی‌ها با اشاره به اینکه شرایط بارش‌ها در ۱۹ استان کشور نسبت به میانگین بلند مدت بسیار کم است افزود: بارش‌ها در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و هرمزگان نسبت به متوسط بلند مدت با بیش از ۵۰ درصد کاهش مواجه است.

وی گفت: میزان بارش‌های استان‌های تهران، قزوین، البرز، آذربایجان شرقی و همدان نسبت به میانگین بلند مدت با ۱۰ درصد افزایش مواجه است.

قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه ورودی سدهای کشور هم اکنون ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب است ادامه داد: این رقم نسبت به سال گذشته با ۲۱ درصد کاهش مواجه است که این مقدار با توجه به نزدیک شدن به فصل گرم با کاهش بیشتری نیز مواجه خواهد شد.

حاج رسولی‌ها با اشاره به اینکه حجم مخازن سدهای کشور هم اکنون ۲۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته با ۲ میلیارد کاهش مواجه است. گفت: طبق پیش بینی‌ها سازمان هواشناسی در روزهای باقی مانده از اسفند و فروردین ماه بارش قابل توجهی وجود نداریم و اگر بارش نرمالی نیز رخ بدهد تأثیر چندانی در جبران کسری‌ها نخواهد داشت.

وی افزود: طبق آمارهای ایستگاه‌های وزارت نیرو از میزان بارش‌ها، بیش از ۳۰ درصد بارش‌های کشور در ماه‌های دی و بهمن رخ می‌دهد که امسال در این دو ماه نسبت به ۵۳ سال گذشته، کمترین مقدار بارش رخ داده است.

قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه کرد: با توجه به مدیریت انجام شده در مخازن سدهای کشور برای تأمین آب شرب مشکلی وجود ندارد، اما برای تأمین آب مورد نیاز کشت بهاره و تابستانه در برخی از استان‌ها با محدودیت مواجه خواهیم شد.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی