کد خبر: 537503
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲

ساعت 24-واکنش‌ها به حدی بود که محسن رضایی حرفش را پس گرفت. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با نشریه انگلیسی فایننشال‌تایمز گفته بود: ایران آماده است که به مذاکرات هسته‌ای با آمریکا و دیگر قدرت‌های جهان بازگردد، اگر طرف‌های مقابل سیگنال واضحی بفرستند که تحریم‌ها تا یک سال آینده برداشته می‌شود. آنها باید به ما اعلام و اطمینان خاطر دهند که تحریم‌های اعمال‌شده بعد از برجام در عرض یک سال برداشته می‌شوند.

برای همین حسام الدین آشنا خطاب به محسن رضایی نوشت: آقا محسن عزیز! همان یک عملیات فریب قدیمی کافی ‌است، لازم نیست دشمن را بیش از این فریب دهید. عبدلله رمضان‌زاده نیز در توییتی نوشت: واقعا محسن رضایی این حرف را زده؟ یعنی قبول کرده ملت تا یک سال دیگر هم زیر بار تحریم‌ها باشند؟ یا مثل کربلای 4 قصد فریب دشمن را دارد؟ اگر نگفته تکذیب کند. سعید خطیب‌زاده در واکنش به مصاحبه محسن رضایی با فایننشال‌تایمز گفته بود: کلیه امور مرتبط با حوزه سیاست خارجی صرفا از طریق وزارت خارجه و به صورت نهادی و از مجاری رسمی خودش منتقل می‌شود. ظریف اما گفته بود: عرصه سیاسی ایران پویاست و مقامات نظرات متنوعی مطرح می‌کنند؛ اما آن نظرات نباید با سیاست رسمی دولت اشتباه گرفته شود. من، به‌عنوان وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، به‌زودی طرح اقدام سازنده و دقیق خودمان را ارائه خواهم کرد؛ البته از طریق کانال‌های دیپلماتیک.
همین باعث شده که برخی بگویند بالاخره کدام موضع اصولگرایان را باور کنیم؟ تا جایی که حتی سخنان محسن رضایی را نه‌تنها یک عقب‌نشینی غیرحرفه‌ای‌ دانسته‌اند که ممکن است باعث اختلال در مذاکرات ظریف شود، بلکه این پیام خطرناک را به آمریکا و البته اقتصاد ایران مخابره می‌کند‏ که با اصولگراها راحت‌تر می‌توان به توافق رسید! مذاکرات را چند ماه (لااقل تا پس از انتخابات) عقب بینداز!
همین واکنش‌ها باعث شد محسن رضایی در توییتی با عقب‌نشینی از اظهاراتش بنویسد: در گفت‌وگو با فایننشال‌تایمز به آمریکایی‌ها هشدار دادم که اجازه ادامه تحریم‌ها را نخواهیم داد و با عقب‌راندن آمریکایی‌ها، تحریم‌ها را لغو یا بی‌اثر می‌کنیم. مذاکره فقط در چارچوب 1+5 و پس از لغو کامل تحریم‌ها امکان‌پذیر خواهد بود.
رمضان‌زاده باز به همین توضیح نیز واکنش نشان داده و نوشته است: شما دادن وعده مهلت یک‌ساله به آمریکایی‌ها برای رفع تحریم‌ها را تکذیب نمی‌کنید پس!
محسن رضایی به نظر می‌رسد سودای جدی انتخابات را در سر دارد؛ برای همین اظهارنظرهای عجیبی از او شنیده می‌شود. او این‌روزها در دو حوزه اقتصاد و دیپلماسی، زیاد اظهارنظر می‌کند و همین برخی را به این گمانه انداخته که بعد از ردای اقتصاد، بدش نمی‌آید ردای دیپلمات را هم بر تن کند. تاجایی‌که به ادعای خبرآنلاین، او در یک سال اخیر با دو لایحه مرتبط با FATF به‌شدت مخالفت کرده و محبوب دلواپسان شده است. رضایی این‌روزها سیاست خارجی دولت را به نقد و انتقاد بسته است. برای نمونه در توییتی نوشته: «اگر دیپلماسی رسمی ما با محور قراردادن منافع ملی بر ۱۵ کشور همسایه و ۲۵ کشور دیگر منطقه متمرکز شده بود و به‌جای سراب 1+5، واقعیت 1+۲۵ را دنبال می‌کردیم، امروز با به‌میدان‌آوردن فعالان بخش خصوصی کشورمان، بی‌اثرشدن تحریم‌های ظالمانه را شاهد بودیم».
محسن رضایی آبان نیز در پاسخ به پرسشی درباره برخی ادعاها مبنی بر ارجحیت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برای کشورمان گفته بود: بایدن می‌گوید «اگر رئیس‌جمهور شوم به برجام برمی‌گردم، اما ایرانی‌ها باید برجام ۲ و ۳ را هم بپذیرند؛ یعنی برد موشک‌هایشان را محدود کنند و در منطقه حضور نداشته باشند و در صورت پذیرش این شروط، تحریم‌ها را برمی‌داریم». مسئله اصلی، لغو تحریم‌ها علیه کشورمان است که ترامپ و بایدن هیچ پیشنهاد جدیدی برای آن ندارند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه با توجه به تجربه برجام، حتی اگر پیشنهاد جدیدی ارائه شود، مذاکره و توافق احتمالی با کاخ سفید چقدر اطمینان‌آور است، گفته بود: ملت و نظام جمهوری اسلامی دیگر به هیچ قول و صحبتی که پشتوانه عملی نداشته باشد، اعتماد ندارند. ما جز عمل به چیز دیگری فکر نمی‌کنیم و باید عمل ببینیم.

مروری بر گفته‌های محسن رضایی درباره برجام
مروری بر گفته‌های محسن رضایی درباره برجام و مذاکره با آمریکا در سال‌های گذشته شایان تأمل است
‌  ٢٨ آذر ٩٨: برجام محصول یک اندیشه و تفکر غلط در اداره کشور است.
‌  ۲۴ تیر ۹۴ (یک روز بعد از امضای برجام): حقیقتا ظریف مجاهدت بزرگی کرده و به فرجام رساندن این مذاکرات در برابر شش قدرت دنیا ساده نبود.
‌  مهر٩۴: {با اشاره به ابعاد ثمرات اقتصادی و سیاسی برجام‌} در زمینه سیاسی توانستیم پروژه منزوی‌سازی ایران را بشکنیم و در بُعد اقتصادی وضعیت ایران از دوران تحریم بهتر می‌شود.
‌  آذر ٩۵ {در نامه‌ای به رهبری، با استقبال از دستاوردهای ایران در پرونده هسته‌ای}: امروز فرزندان و سربازان رهبری، ازجمله ظریف، در حال پیشروی در سنگرهای دشمن هستند.
‌  دی ٩۴: ترس آمریکایی‌ها از اجرائی‌شدن برجام کاملا مشهود بود؛ چراکه فشار عربستان، رژیم صهیونیستی و تندروهای آمریکا، بزرگ‌ترین موانع اجرای برجام به شمار می‌آمد.
‌  امروز که برجام، اجرائی شده، قاطبه ملت ایران یک‌صدا فریاد برمی‌آورند که زنده‌باد جمهوری اسلامی.
‌  هر نوع برداشت جناحی و شخصی از اجرائی‌شدن برجام، نوعی ناشکری است. باید از همه دست‌اندرکاران و نقش‌آفرینان این موقعیت سپاسگزاری کنیم.
‌  اردیبهشت ۹۵: ما مخالف برجامی که رهبری مشروط پذیرفتند نیستیم، از این تصمیم هم حمایت می‌کنیم.

منبع: روزنامه شرق

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی

موضوعات داغ سیاسی