کد خبر: 542922
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۱
خبر

ساعت 24- دگرگونی‌ها در ایران در برخی از مساله‌ها شتابان و روزانه شده و در برخی دیگر از مقوله‌ها با رسوبی تاریخی روبه‌رو هستیم. دگرگونی‌ها با نهادینه شدن پیامدهای ویروس کرونا و با ادامه داستان تحریم و رقابت‌های تا مرز دگرکشی روانی رقیب از سوی متقاضیان قدرت دولت همه جنبه‌های زندگی ایرانیان را درنوردیده است.

دگرگونی در کسب و کار، دگرگونی در روش زندگی خانوارها به ویژه جوانان‌، دگرگونی در مناسبات نهادهای مدنی به ویژه جوانان‌، دگرگونی در مناسبات نهادهای مدنی با نهادهای حاکمیتی‌، دگرگونی در دیدگاه رهبران حزب‌ها و جمعیت‌های سیاسی و سرانجام دگرگونی در مناسبات ایران و جهان را می‌توان در یک چشم برهم زدن دید. رشد بهت‌انگیز شبکه‌های اجتماعی و ناتوانی دولت‌های گوناگون از جمله ایران از کنترل آنها و ناتوانی رسانه‌های حکومتی ایران در نگه داشتن مخاطبان و روی‌آوری شهروندان به شبکه‌های اجتماعی‌، راه را برای آگاهی یافتن شهروندان از رخدادها، تفسیرها و گزارش‌های تحلیلی هموار و برای پنهان‌سازی‌های حکومتی ناهموار کرده است.
واقعیت این است که شهروندان ایرانی که روش زندگی سیاسی‌، اقتصادی و فرهنگی تازه‌ای را تجربه می‌کنند با دیدن نارسایی‌ها و کجی‌ها و کاستی‌های روزافزون و ناتوانی نهادهای اداره‌کننده کشور از بدتر شدن روزگار، این روزها سرسام گرفته و چون راهی برای جلو رفتن و چشم‌اندازی برای روشن شدن چراغ آینده نمی‌بینند گروه بزرگی سر در گریبان کرده و خاموش و بی‌سخن شده‌اند و گروهی اما صدایشان هر روز بلندتر می‌شود. آموزگاران‌، کارمندان نهادهای دولتی‌، کارگران‌، کشاورزان‌، پیشه‌وران خرده‌پا، بازرگانان و کارخانه‌داران‌، نویسندگان و روشنفکران به شکل‌های گوناگون نارضایتی خود را به وضعیت موجود نشان می‌دهند. این گروه‌های گوناگون و از سوی دیگر نهادهای اداره‌کننده کشور انگار در دو دنیای دیگر زندگی می‌کنند و سخنان همدیگر را نمی‌شنوند، نمی‌بینند و نمی‌فهمند. این کنش و واکنش سرد و از روی نادیده گرفتن‌ها همواره راه را برای پیامدهای ناشناس باز می‌کند و اگر به این روزگار پایان داده نشود توانایی برای دیدن گام بعدی شهروندان کاهنده خواهد شد.
بازگویی و فاش‌گویی‌ها درباره برخی مسائل که شهروندان را نگران می‌کند تا جایی که به امنیت ملی- البته در معنایی که آن را به همه چیز گسترش دهیم- و دیدن دردهای شهروندان و گام برداشتن در راه کاهش و نابودی دردهای آنها در کوتاه‌مدت یک ضرورت است و ندیدن و نشنیدن و نفهمیدن رنج مردم اصل وجود درد را از بین نمی‌برد. شهروندان باید در برابر رنجی که از سیاست خارجی و استقلال‌خواهی در این بستر از راه ادامه تحریم‌ها می‌کشند، بدانند چه به دست می‌آورند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی

موضوعات داغ سیاسی