کد خبر: 543161
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲

ساعت24-خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، از دستگیری سه مقام گارد ملی این کشور به اتهام «فساد بزرگ» خبر داد.

مقامات سعودی یک سرتیپ و دو کارمند بازنشسته گارد ملی را به اتهام «فساد بزرگ» به مبلغ نزدیک به ۲۰۰ میلیون ریال سعودی (معادل ۵۳ میلیون دلار آمریکایی)، دستگیر کردند.

یک مقام مسئول در سازمان نظارت و مبارزه با فساد عربستان سعودی گفت که با همکاری وزارت گارد ملی این کشور، یک سرتیپ بازنشسته و دو کارمند بازنشسته به اتهام دریافت مبالغ نقدی از شرکت‌های داخلی و شرکت‌های خارجی که با آنها قرارداد بسته شده، دستگیر شدند.

به نوشته خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، سرتیپ بازنشسته دستگیر شده،  مبلغ ۲۰.۵ میلیون ریال سعودی دریافت کرده است که از جمله آن دریافت ۱.۵ میلیون ریال از یک شرکت اتریشی در قبال دادن یک توصیه‌نامه است. وی بخشی از این مبلغ را نقدا دریافت کرده و باقی آن املاک و مستغلات به نام او ثبت شده است. وی بخشی از پول را به تجار برای سرمایه‌گذاری داده و سپس از آنها پس گرفته شده است.

به گفته این منبع آگاه،  یکی از کارمندان بازنشسته مبلغ ۳۰.۱۵۳ میلیون ریال را نقدا طی چندین مرحله و کارمند دیگر نیز ۱۴۷.۴ میلیون ریال را به صورت نقد و خرید املاک و مستغلات به نام خود دریافت کرده است.

بنا بر این گزارش، این سه نفر در کل مبلغ ۱۹۸.۰۵۳ میلیون ریال سعودی در قبال تسهیل مراحل دریافت وام و بازپرداخت آن از سوی این شرکت ها دریافت کرده‌اند.

کمتر از یک هفته پیش، سازمان نظارت و مبارزه با فساد عربستان سعودی (النزاهه) از بازداشت ۱۷۶ شهروند و فرد مقیم این کشور و شاغل در ۱۴ نهاد دولتی به اتهام‌های مربوط به رشوه‌خواری، سوء استفاده از نفوذ شغلی و کلاهبرداری خبر داده بود.

در بیانیه این سازمان آمده بود: تیم‌های کنترل و مبارزه با فساد از طریق انجام ۹۷۱ عملیات دوره‌ای نظارتی در ماه شعبان و تحقیق و بازجویی از ۷۰۰ متهم در پرونده‌های جنایی و اداری، ۱۷۶ شهروند و فرد مقیم این کشور از جمله کارکنان وزارتخانه‌های دولت عربستان را دستگیر کردند.

متهمان به جرم دست داشتن در پرونده‌های مربوط به رشوه خواری، سوء استفاده از نفوذ مقام ، سوء استفاده از قدرت و کلاهبرداری دستگیر شده‌اند و مراحل قانونی در حال آماده سازی برای ارجاع آنها به دادگستری است.

مقام‌های سعودی در سال‌های اخیر طی چندین نوبت، مخالفانی در این کشور را به بهانه مقابله با فساد بازداشت کرده‌اند.

«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۹۶ شمسی دستور تشکیل سازمان مبارزه با فساد به ریاست پسرش محمدبن سلمان ولی‌عهد این کشور را صادر کرد و به دنبال آن ده‌ها نفر از شاهزادگان و مسئولان فعلی و پیشین سعودی بازداشت شدند.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی