از اولین مدال یک جودکار ایرانی تا استفاده یواشکی از وان یخ برزیلی‌ها

ساعت 24-روز پنجم بازی‌های المپیک با ناکامی تیراندازان ایران همراه بود. در این روز که روز بسیار خلوتی برای ورزشکاران ایران بود تنها تیراندازان در ماده میکس تفنگ و تپانچه در خط آتش ایستادند که البته نمایندگان ایران در این روز صاحب مدال نشدند.

جواد فروغی و هانیه رستیمان در مرحله مقدماتی تیم میکس تپانچه بادی ۱۰ متر با رکورد ۵۷۵.۱۸ و قرارگیری در رده هشتم به نیمه نهایی راه یافتند. این تیم در محله نیمه نهایی با رکورد ۳۸۲.۱۳ (امتیاز فروغی: ۱۹۶، امتیاز رستمیان: ۱۸۶) در رده پنجم قرار گرفت و ملی پوشان از کسب مدال بازماندند. این در حالی است که فروغی در بین تمام شرکت‌کننده‌ها بالاترین امتیاز را به دست آورد. 
بعد از این نجمه خدمتی و مهیار صداقت در مرحله مقدماتی میکس تیم تفنگ بادی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو با امتیاز ۶۲۴.۹ (امتیاز خدمتی: ۳۱۲.۹ و امتیاز صداقت: ۳۱۲) و ایستادن در رده پانزدهم از رسیدن به مرحله نیمه نهایی این مسابقات بازماندند. مهیار صداقت در روز نخست مسابقات در تفنگ بادی مردان با یک دهم اختلاف در رده نهم ایستاده بود. 
بعد از مسابقه میکس تپانچه ده متر فروغی که در روز اول مسابقات صاحب مدال طلا شده بود، گفت: «تیراندازی در رسانه‌ها دیده شد و از طرفی هم توقع را بالا برد و تیراندازی پرچمش بالا است. کسب مدال طلا در این موقع باعث شد حساسیت‌ها بسیار بالا برود و میزان توقع از من بیشتر شد. برخی‌ها نسبت به من انتقاد داشتند که دست همه آنها را می‌بوسم ولی برخی مغرضان که برداشت سوئی داشتند و متعلق به مردم ایران هم نیستند را نمی‌بخشم.» فروغی در پاسخ به این پرسش که کسب مدال طلا و حضور در برنامه‌های مختلف روی تمرکز او برای این مسابقه تاثیر گذاشته بود یا خیر، تاکید کرد: «اگر بگویم تمرکزم به‌هم نریخته بود، دروغ گفته‌ام. از لحاظ زمانی، زمان من گرفته شد همچنین احساس رضایت از کسب مدال طلا باعث شد تا حدودی افت کنم. از نقاط مختلف جهان و ایران تماس‌هایی داشتم که تبریک بگویند به خیلی‌ها نتوانستم پاسخ بدهم، اما با صحبت‌های مربی‌ام نصر اصفهانی دوباره در چارچوب قرار گرفتم و توانستم تا حدودی تمرکز از دست رفته‌ام را به دست آورم. بعد از مسابقات امروز پاسخگوی همه دوستان هستم‌.»
دیگر ایرانی که روز گذشته به رقابت با حریفان پرداخت سعید ملایی جودوکار سابق تیم ملی ایران بود که زیر پرچم مغولستان روی تاتامی رفت. سعید ملایی که دو سال قبل به آلمان پناهنده شد و درنهایت ملیت مغولستانی گرفت، در وزن ۸۱- با برتری مقابل نمایندگانی از قزاقستان، جمهوری آذربایجان، گرجستان و اتریش به فینال المپیک رسید. ملایی در دیدار نهایی مقابل جودوکار کشور میزبان در راند طلایی شکست خورد و به مدال نقره المپیک دست یافت. این نخستین مدال یک ایرانی در رقابت‌های جودوی المپیک به حساب می‌آید. بعد از دو مدال برنز کشور مغولستان، مدال ملایی تبدیل به اولین مدال نقره این کشور در المپیک توکیو شد و این کشور را به رده ۳۳ جدول توزیع مدال رساند. 
در کنار اخبار نتایج ورزشکاران ایران در تیراندازی انتشار مصاحبه‌ای از یاسین بالسینی یک روز بعد از مسابقه‌اش حسابی خبرساز شد. بالسینی دومین شناگر تاریخ شنای ایران که موفق به کسب سهمیه المپیک شد در مورد امکاناتش در مقایسه با ورزشکاران سایر رشته‌ها بعد از مسابقه و شکستن رکورد ملی ایران گفت: «روز مسابقه‌ام که از خواب بیدار شدم پا درد شدیدی داشتم و پای من دچار اسپاسم شدید شده بود. ماساژور که نداشتیم و من به ماساژور کاروان مراجعه کردم. او توانست ۱۰ دقیقه من را ماساژ دهد چون تعداد زیادی ورزشکار هستیم اما فقط یک ماساژور وجود دارد. ما ۲۵ ساعت در پرواز بودیم و بدن‌ها بسیار خسته بود اما یک ماساژور وجود داشت و هنوز هم خستگی پرواز از بدن من خارج نشده است.» او ادامه داد: «شب قبل از مسابقه با رییس فدراسیون، پنهانی از وان یخ تیم برزیل استفاده کردیم چون خودمان چنین چیزی نداریم. اینجا که یخ هست و فقط یک تشک بادی احتیاج داشتیم و آوردن یک تشک بادی برای یک کشور واقعا سخت است؟ اگر سخت است، می‌گفتند خودمان می‌آوردیم. یا برای ملی‌پوش قایقرانی ما نمی‌توانستند یک جلیقه یخ تهیه کنند؟ من با دست خالی آمدم و امیدوارم این اتفاقات دیگر پیش نیاید.»

کد خبر 556695

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.