کد خبر 562609
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲

ساعت24-وزیر بازرگانی امارات متحده عربی اعلام کرد این کشور به دنبال امضای توافق‌های اقتصادی با هشت کشور بوده و امیدوار است این مذاکرات ظرف مدت حداکثر یک سال نهایی شوند.

این کشور حاشیه خلیج فارس که یک قطب تجارت جهانی به شمار می رود ماه جاری اعلام کرد قصد دارد روابط تجاری و اقتصادی با هند، انگلیس، ترکیه، کره جنوبی و سایرین را تحکیم کند.

ثانی الزیودی، وزیر بازرگانی امارات متحده عربی در مصاحبه آنلاین با رویترز اظهار کرد: ما امیدواریم که دستکم پنج مورد از این توافقها در مدت شش ماه تا یک سال نهایی شود. بنابراین ما درباره یک کار سریع و مذاکرات سریع صحبت می کنیم.

امارات متحده عربی به صورت دو جانبه پیگیر توافقهای اقتصادی جامع با هشت کشور در زمینه تجارت، سرمایه گذاری مستقیم خارجی و بخشهایی مانند گردشگری است. سایر کشورهایی که امارات به دنبال عمیق کردن روابط تجاری با آنهاست شامل اتیوپی، اندونزی، کنیا و رژیم صهیونیستی هستند.

طبق اعلام دولت امارات، مجموع تجارت غیرنفتی سالانه امارات متحده عربی با این هشت کشور حدود ۷۰ میلیارد دلار در دوران پیش از شیوع همه گیری بوده است. مقامات اماراتی برآورد می کنند که به طور مثال تجارت با هند می تواند از سالانه ۴۰ میلیارد دلار پیش از شیوع کرونا به ۱۰۰ میلیارد دلار ظرف مدت پنج سال توافق اقتصادی افزایش پیدا کند.

تلاش امارات متحده عربی برای تقویت جایگاه خود به عنوان یک قطب اقتصادی خاورمیانه پس از آسیب دیدن اقتصاد این کشور از همه گیری در سال گذشته و رشد منفی آن صورت می گیرد.

الزیودی اظهار کرد :امارات به دنبال تحکیم اقتصاد خود است و بدون نام بردن از عربستان سعودی گفت: به آنچه سایرین در منطقه انجام می دهند توجهی نمی کند. با این حال خاطر نشان کرد که رقابت اقتصادی میان کشورها امری طبیعی و سالم است.

تمرکز دوباره به اقتصاد پس از بازنگری این کشور در سیاست خارجی و گامهایش برای ترمیم روابط با ترکیه و قطر صورت می گیرد. الزیودی گفت: امارات متحده عربی خواهان روابط اقتصادی و تجاری با این کشورها و همچنین ایران است.

بر اساس گزارش رویترز، الزیودی که در آمریکاست، گفت: درباره تعرفه های آمریکا برای واردات آلومینیوم و فولاد امارات متحده عربی با همتای آمریکایی خود گفت و گو کرده و امیدوار است این موضوع حل شود.

کد خبر 562609

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.