کد خبر 562774
تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۰
جهان در بحران انسانی بی‌سابقه ‌ای قرار دارد

ساعت 24 - بیش از ۱۳۹میلیون نفر در سراسر جهان از زمان شروع بحران کرونا تحت تأثیر شدید حوادث جوی و تغییرات اقلیمی قرار گرفته‌اند. صلیب سرخ اعلام کرد ترکیب کرونا و تغییرات بحران انسانی بی‌سابقه‌ای پدید آورده است.

صلیب سرخ هشدار می‌دهد که ترکیب کرونا و بحران آب و هوا تأثیرات عمیقی بر معیشت مردم جهان خواهد گذاشت. صدها میلیون نفر تحت تاثیر کرونا و تغییرات اقلیمی رنج می‌برند. تغییرات شدید اقلیمی باعث مرگ بیش از ۱۷ هزار و ۲۰۰ نفر بعد از شیوع پاندمی کرونا شده است.به گفته صلیب سرخ بیش از ۱۳۹ میلیون نفر از زمان وقوع بحران کرونا تحت تأثیر حوادث شدید جوی قرار گرفته‌اند.

فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر (IFRC) مستقر در ژنو می‌گوید جهان در یک بحران انسانی بی‌سابقه قرار دارد.روکا روز پنجشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) اظهار داشت ترکیبی از کرونا و بحران آب و هوا تأثیر عمیقی بر معیشت مردم خواهد داشت. او افزود ۶۵۸ میلیون نفر بالای ۶۵ سال یا زیر پنج سال از گرمای شدید رنج می‌برند. بیش از شش هزار نفر تنها در اروپا در نتیجه موج گرما در سال ۲۰۲۰ جان خود را از دست دادند.

اما فقط تغییرات شدید جوی سبب هلاکت انسان‌ها نشده بلکه پاندمی کرونا هم بلای جان به ویژه ساکنان مناطق محروم شده است.دود ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌ها در ایالات متحده آمریکا باعث تحریک ریه‌ها شد که در افزایش کووید-۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن تاثیر داشته است.فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر می‌گوید جامعه بین‌الملل باید در اجلاس جهانی تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در نوامبر سال جاری با تمام توان و نیروی خود برای مقابله با بحران آب و هوا تصمیم بگیرد و اقدام کند. او می‌افزاید، مبالغ هنگفتی که برای مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا هزینه شده است نشان داد که دولت‌ها چگونه سریع و شدید می‌توانند در مواجهه با تهدیدهای جهانی اقدام کنند.روکا با توجه به تجربه مقابله جهانیان با پاندمی کرونا تاکید کرد اکنون زمان تبدیل حرف به عمل برای مقابله با تغییرات اقلیمی هم فرا رسیده است.

دویچه وله

کد خبر 562774

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.