کد خبر 562792
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۴
راه بسته پیمانکاران ایرانی به باکو

ساعت 24- اگرچه برای مشارکت شرکت‌های ایرانی در روند بازسازی سرزمین‌های آزاد شده جمهوری آذربایجان و همکاری در حوزه‌های حمل‌ونقل، انرژی و ایجاد زیرساخت‌های عمومی در این سرزمین‌ها فرصت‌های خوبی وجود دارد اما در حال حاضر کشورهایی مانند ترکیه، ایتالیا، عربستان، اسراییل، آلمان و… در قره‌باغ پروژه گرفته‌اند و تا امروز هیچ پروژه‌ای به ایران داده نشده است. این در حالی است که برخی از پروژه‌ها به اسراییل واگذار شده است، حتی تجار ترکیه بدون ویزا و پاسپورت به آذربایجان تردد می‌کنند ولی ما هنوز نتوانسته‌ایم حتی با ویزا در آذربایجان حضور داشته باشیم.

حسین پیرموذن رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان اظهار داشت: در مورد وضعیت تجاری ایران و آذربایجان اظهار کرد: خوشبختانه تراز تجاری ما با جمهوری آذربایجان در وضعیت مناسبی قرار دارد، با وجود اینکه با شیوع کرونا بسیاری از مرزها بسته شد، می‌توان گفت تنها مرزی که از روز اول کار تجارت خارجی را انجام می‌داد مرزها و گمرکات ایران و آذربایجان بوده است صادرات محصولات کشاورزی و صنعتی به آذربایجان نسبت به سال گذشته حدودا ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش داشته‌ایم؛ البته بیشتر رشد تراز تجاری ما با آذربایجان به علت افزایش نرخ ارز در ایران است. وقتی قیمت کالا افزایش می‌یابد طبیعتا بر مبادلات تجاری هم تاثیر می‌گذارد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد مشکل کامیون‌های ایرانی در مرز آذربایجان و تعرفه به بارهای ایرانی گفت: مشکل کامیون‌ها مربوط به آذربایجان نیست بلکه به مرز آذربایجان و روسیه مرتبط می‌شود. تعداد کانتینرهای تبادل‌شده در مرز آذربایجان و روسیه باعث ترافیک در گمرک آستارا می‌شود البته این موضوع هم در یک مقطعی اتفاق افتاد و خوشبختانه در حال حاضر تبادل با سهولت انجام می‌شود و روزانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ کامیون از این مرز عبور می‌کنند و به مرز روسیه می‌روند. تعرفه‌ای هم که از آن صحبت می‌شود تعرفه‌ ترانزیتی است، در ارتباط تجاری با آذربایجان از طریق گمرکات بیله‌سوار و آستارا بابت افزایش تعرفه هیچ گزارش یا شکایتی به اتاق مشترک نداشته‌ایم.پیرموذن تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا و عدم صدور روادید بین دو کشور، بخش تجاری ایران و آذربایجان دچار مشکل شده‌اند. آذربایجان به خاطر مشکل کرونا محدودیت‌هایی برای صدور ویزا برای تجار ایرانی و کشورهایی که از نظر کرونا در وضعیت حاد هستند قرار دادند. در جلسه‌ای که سه هفته قبل رییس مجلس آذربایجان و آقای شاهین مصطفی‌اف معاون نخست‌وزیر این کشور در تهران با آقای دکتر نیکزاد، معاون مجلس داشتند، طرف آذربایجانی قول داد که مشکل ویزای تجار دو کشور حل شود. امیدوارم که بتوانیم در ماه آینده برای اولین بار بعد از شیوع کرونا یک هیات تجاری از ایران برای بازدید از نمایشگاه و مذاکرات بخش خصوصی دو کشور به آذربایجان بفرستیم.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و آذربایجان در مورد حضور شرکت‌های ایرانی در بازسازی قره‌باغ اظهار کرد: متاسفانه تا به امروز هیچ کاری در مورد گرفتن پروژه‌های فنی و مهندسی در قره‌باغ انجام نشده است. در کمیسیون مشترک اقتصادی که سال گذشته در تهران برگزار شد، رییس کمیسیون متعهد شدند که برای حضور بخش خصوصی ما در بازسازی قره‌باغ اقدام کنند اما تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است.آذربایجان می‌گوید منطقه‌ای که می‌خواهند به کشورهای هدف پروژه واگذار کنند در حال مین‌روبی است و تا وقتی این اتفاق نیفتاده نمی‌توانند قرارداد خاصی منعقد کنند. در اتاق ایران و آذربایجان، لیست شرکت‌هایی که توانمندی بالایی دارند و می‌توانند در بازساری قره‌باغ شرکت کنند، از طریق کمیسیون مشترک به طرف آذربایجانی داده شده، ولی با وجود مذاکرات متعدد تا امروز استقبالی از طرف آذربایجان نبوده است.وی در ادامه اضافه کرد: برای کشورهایی که در جنگ بین آذربایجان و ارمنستان به آذربایجان کمک کردند سهمیه‌بندی انجام شده است. برای ترکیه، برخی کشورهای عربی، اسراییل و… پروژه‌های خاصی قرار داده شده است. برای مثال پروژه بزرگراه، فرودگاه و… تاکنون واگذار شده است. کشورهایی مانند ترکیه، ایتالیا، عربستان، اسراییل، آلمان و… در قره‌باغ پروژه گرفته‌اند ولی متاسفانه تا امروز هیچ پروژه‌ای به ایران داده نشده است. برخی از پروژه‌ها به اسراییل واگذار شده حتی تجار ترکیه بدون ویزا و پاسپورت به آذربایجان تردد می‌کنند ولی ما هنوز نتوانسته‌ایم حتی با ویزا در آذربایجان حضور داشته باشیم.

کد خبر 562792

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.