ساعت24-سخنگوی وزارت خارجه درباره علت عدم حضور آیت‌الله رئیسی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ایشان به جهت برخی محدودیت‌های کرونایی و پروتکل‌هایی که باید قبل و در زمان سفر انجام می‌شد، مثل بسیاری از سران کشورهای دیگر، تصمیم گرفتند به صورت برخط در این نشست شرکت کنند.

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در گفت‌وگویی درباره سخنرانی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: سه‌شنبه سخنرانی رئیس جمهور انجام خواهد شد و ایشان تصمیم گرفتند به جهت برخی محدودیت‌های کرونایی و پروتکل‌هایی که باید قبل و بعد سفر و در زمان سفر انجام می‌شد، مثل بسیاری از سران کشورهایی دیگری که تصمیم گرفتند به صورت برخط در این نشست شرکت کنند، ایشان هم بر خط و آنلاین در نشست شرکت کرده و سخنرانی خود را ایراد کنند.

وی یادآور شد: البته وزیر امور خارجه به همراه هیأتی فردا صبح (دوشنبه) عازم نیویورک خواهد بود و ملاقات‌ها و برنامه‌های مفصلی برای ایشان و هیأت ایرانی تدارک دیده شده است.

لازم به ذکر است قرار است آیت‌الله رئیسی سه شنبه شب در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی به صورت مجازی سخنرانی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه امروز همچنین در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به نیویورک و نشست وزرای خارجه ۱+۴ در نیویورک نیز اظهار داشت: آقای امیرعبداللهیان فردا (دوشنبه) برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک خواهد بود و تا الان حدود ۴۵ ملاقات دوجانبه با وزرای خارجه کشورهای مختلف از قاره‌های مختلف خواهد داشت و ...

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: درباره نشست وزرای خارجه ۱+۴ باید تأکید کنم اگر ببینیم این ملاقات می‌تواند در مسیر آن‌چه گفتیم، یعنی مذاکره سودمند باشد، تصمیم آن را اتخاذ خواهیم کرد. الان تصمیمی اتخاذ نکرده‌ایم و باید ببینیم موضوع جلسه چه می‌تواند باشد و بعد براساس آن تصمیم بگیریم.

خطیب‌زاده ادامه داد: آن‌چه مهم است این است که وزیر امور خارجه کشورمان با همه وزرای خارجه ۱+۴ ملاقات‌های دوجانبه خواهد داشت و اگر لازم دیده شد و دستورکار ویژه‌ای بود و مشخصا موضوع خاصی مطرح شد می‌تواند به صورت جمعی بین ایران و ۱+۴ برگزار شود، ولی تا الان که در خدمت شما هستم در این خصوص تصمیمی اتخاذ نشده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه‌ آیا هیأت ایرانی برنامه‌ای برای ملاقات با مقامات آمریکایی در نیویورک دارد؟ گفت: خیر. برنامه‌ای برای این موضوع فعلا در دستورکار نیست.

کد خبر 562969

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.