کد خبر 562972
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲

ساعت24-عضو سابق گروه ششم نیروی ویژه دریایی ایالات متحده آمریکا، خروج آمریکا از افغانستان را «رقت‌برانگیز و یک شکست هولناک» توصیف کرد.

«رابرت اونیل» از تفنگداران سابق نیروی دریایی آمریکایی که سال ۲۰۱۱ اعلام کرد بن‌لادن را با دستور «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا به قتل رسانده، عقب‌نشینی آمریکا از افغانستان را «رقت برانگیز و یک شکست هولناک» توصیف کرد.

وی در گفت‌وگو با نشریه فرانسوی «Le Journal du dimanche» گفت: «آمریکا می‌بایست سال ۲۰۰۵، افغانستان را ترک می‌کرد. اما از طرح اصلی دور شد زیرا شکست القاعده، نقشه راه بود».

عضو سابق گروه ششم نیروی ویژه دریایی ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که مرگ بن لادن برای خروج آمریکا از افغانستان کافی بود و می‌بایست پس از آن، تنها به بمباران هوایی علیه تروریست‌ها بسنده می‌کرد اما، این مسأله، به شیوه‌ پنهان سیاسی و نه با انگیزه‌های واقع بینانه دنبال شد. ایالات متحده همه تجهیزات، تسلیحات، خودروهای زرهی و بالگردها را برای طالبان گذاشت در حالی که نیروهای آن نمی‌دانند که باید چگونه از آن‌ها استفاده کنند.

وی تاکید کرد: «مشاهده چنین شکستی، شرم آور است. به ویژه این‌که به طالبان این فرصت را داد تا بنای افسانه خود را تکمیل کنند که می‌گفت، پس از انگلیسی‌ها و روس‌ها ، نوبت آمریکایی‌ها است که از افغانستان خارج شوند. فراتر از آن، این بود که طالبان برای رسیدن به این هدف نیازی به جنگیدن هم نداشت».

وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه (۲۴ مرداد؛ 15 آگوست) اعلام کرد که سفارتش در کابل را تعطیل کرده و بعد از ۲۰ سال جنگ پرچم خود را پایین کشیده است. همان روز «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان نیز این کشور را ترک کرد و گروه طالبان پس از پیشروی های عجیب و رعد آسا و پس از سقوط اکثر ولایت های این کشور، بر کابل مسلط شد.

کد خبر 562972

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.