کد خبر 563003
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳

ساعت۲۴-یک مقام وزارت دفاع جمهوری آذربایجان ادعای ارمنستان در زمینه نقض آتش بس در منطقه شوشا را رد کرد.

یک مقام وزارت دفاع جمهوری آذربایجان ادعای رسانه‌های ارمنستانی در روز یکشنبه مبنی بر سه مورد نقض آتش بس از سوی باکو در خطوط مرزی را رد کرد.

به گزارش وبگاه «رادیو ارمنستان» به نقل از وزارت دفاع روسیه، سه مورد نقض آتش بس در منطقه شوشا در 17 سپتامبر به ثبت رسیده است. این وزارتخانه مدعی است که تیراندازی‌ها از مواضع نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان شلیک شده است و در نتیجه این گلوله باران‌ها، دو نظامی نیروهای مسلح مستقر در قره باغ وابسته به ارمنستان مجروح شدند.

بر اساس این گزارش، فرماندهی نیروهای حافظ صلح در حال انجام تحقیقات با مشارکت نمایندگان هر دو طرف است. نیروهای وابسته به ارمنستان در منطقه قره باغ کوهستانی روز جمعه نیز مدعی که یکی از نیروهای ارتش این کشور در نتیجه تیراندازی از طرف نیروهای جمهوری آذربایجان مجروح شده است.

به دنبال این ادعا یکی از مقام‌های وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نسبت به این ادعا ابراز تعجب کرد.

به گزارش خبرگزاری «آذر تاج» یک مقام وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در این زمینه گفت، بیانیه وزارت دفاع روسیه مبنی بر جراحت دو نظامی ارمنستان در مسیر شوشا در 17 سپتامبر جای تاسف دارد.

وی افزود که به دنبال بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که واحدهای ارتش جمهوری آذربایجان در تاریخ مشخص شده در این منطقه شلیکی نکرده اند. باکو به تلاش‌های خود برای اطمینان از ثبات در منطقه و جلوگیری از تحریکات احتمالی مطابق با قوانین کشور و رعایت دقیق مفاد بیانیه مشترک ادامه می‌دهد.

در پاییز سال ۲۰۲۰، وضعیت قره‌باغ با درگیری‌های مسلحانه در این منطقه مورد مناقشه تشدید شد. در تاریخ ۹ نوامبر (۱۹ آبان ۹۹)، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، «الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و «نیکل پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان بیانیه مشترکی درباره آتش‌بس کامل در قره‌باغ امضا کردند.

طبق توافقات اولیه دو کشور قرار شد ارمنستان اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان در «آغ‌دام»، «کلبجر» و «لاچین» را تخلیه کند و مسیر زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند. در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات‌های نظامی، کریدور لاچین را (به عرض پنج کیلومتر) ‌برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. بنابر این توافق، روسیه نیروهای حافظ صلح خود را در مناطق همجوار قره‌باغ کوهستانی و مناطق مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان مستقر کرده است.

کد خبر 563003

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.