کد خبر 563315
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۷

ساعت 24- وزیر نیرو آبرسانی به مناطق روستایی و محروم را از محورهای مهم برنامه خود برشمرد و گفت: به زودی مرکز جهاد آب در ستاد وزارت نیرو تشکیل خواهد شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «علی‌اکبر محرابیان» عصر امروز (سه‌شنبه) در جلسه‌ای که با حضور معاونان و مدیران ارشد صنعت آب و برق کشور در ساختمان ستادی وزارت نیرو از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: در چند روز آینده این مرکز برای ساماندهی همه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود توسط گروه‌های جهادی، خیرین و غیره در موضوع آبرسانی روستایی تشکیل شده و در زیرمجموعه خود ساختار قرارگاه جهاد آب را خواهد داشت.وی با بیان اینکه این قرارگاه با هدف اقدام مشترک در سطح کل وزارتخانه تشکیل می‌شود، گفت: امیدوارم این حرکت باعث عزم جهادی و انقلابی در کشور شود تا بهره‌مندی آبرسانی روستایی از ۹۰ درصد عبور کند.

وزیر نیرو با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در دیدار با کابینه دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: پیگیری و عمل به وعده‌ها یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین محورهای توصیه رهبری به دولت سیزدهم بوده و دولت نیز در تحقق این موضوع مصّر است.محرابیان افزود: بر اساس میثاقی که با مردم و دولت داریم، برنامه‌ای جامع و کامل را به مجلس ارائه کردیم. برنامه ارائه شده نه تنها برنامه یک نفر، بلکه برنامه‌ای جامع در راستای توسعه و پیشرفت خدمات صنعت آب و برق کشور است.وزیر نیرو با اشاره به سیاست‌های راهبردی این وزارتخانه در دولت سیزدهم، خاطرنشان کرد: برنامه ارائه شده در هر پروژه‌ دارای زمان‌بندی، پتانسیل، حوزه‌های اصلی و ظرفیت مشخص است.محرابیان گفت: باید همه تلاش‌ها به کار گرفته شود تا کمترین وابستگی را به بودجه عمومی داشته باشیم و بتوانیم از بخش‌ها، پتانسیل و ظرفیت‌های مختلف بهره کافی و لازم را ببریم.

وی افزود: نکته‌ای که برنامه ارائه شده را از دیگر برنامه‌ها متمایز می‌کند، تدوین زمان‌بندی دقیق برای پروژه‌ها بوده و پیگیری و رسیدگی به پروژه‌ها مهم‌ترین وظیفه و اولویت اصلی مدیران است. باید با مجموع ظرفیت‌ها و توان بتوانیم این برنامه مهم را عملیاتی کنیم.وزیر نیرو با اشاره به برنامه بخش برق نیز گفت: در برنامه بخش برق دو بال توسعه و مدیریت تقاضا را داریم. در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های بسیاری در بال توسعه داشتیم، لیکن در بال مدیریت تقاضا، میزان موفقیت و برنامه‌ریزی اندک بوده و با توجه به شرایط قیمت‌گذاری و دیگر مشکلات و چالش‌ها، در مصرف برق بی‌توجهی شده است و باعث شده توسعه ما به میزان تقاضا نباشد.وی با بیان اینکه باید با استفاده از ظرفیت و تجارب‌ موجود در کشور تراز منفی تولید و مصرف را جبران کنیم، گفت: پسندیده نیست پس از ۴۲ سال از عمر انقلاب بخش‌های مختلف مصرف دچار محدودیت باشند. باید با کمک ظرفیت‌های بخش خصوصی، توانایی‌های متخصصان و کمک صنایع به نقطه‌ای برسیم که توانایی تولید برق بالاتر از نیاز را داشته باشیم.عضو کابینه دولت سیزدهم در رابطه با بخش آب، با بیان اینکه تامین آب امری الهی است، خاطرنشان کرد: منابع اصلی آب در اختیار بشر نیست اما مدیریت مصرف آن در دست بشر است. ما تجربه‌های مختلف و گوناگونی از خشکسالی‌ها و ترسالی‌ها را تجربه کردیم.وزیر نیرو افزود: سرانه‌ مصرف بخش‌های مختلف دنیا نشان می‌دهد که اگر مدیریت مصرف خوبی بر منابع آبی داشته باشیم، می‌توانیم از ظرفیت موجود به‌خوبی استفاده لازم را ببریم.عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به استفاده از آب‌های غیرمتعارف ادامه داد: امروز کشور در شرایطی نیست که نیاز آن تنها با آب‌های متعارف کفاف داده شود. در بسیاری از مناطق مجبور به استفاده از آب‌های غیرمتعارف هستیم؛ البته باید در این موضوع تعادل را رعایت کنیم.وی با بیان اینکه با استفاده از آب‌های غیرمتعارف نیز همه مشکلات کشور حل نمی‌شود، ادامه داد: اقتصاد آب‌های غیرمتعارف موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و مانند سایر مسائل استفاده از همه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در این زمینه لازم است. برای تامین آب بیشتر استان‌های ساحلی باید از دریا استفاده کرد.حرابیان با تاکید بر موضوع مدیریت مصرف، گفت: آب در کشور وجود دارد و این مدیریت مصرف است که باید درست شود. مدیریت مصرف آب باید به اقتضای زمان حال باشد چرا که وضعیت مخازن آب در سال‌های مختلف تغییر می‌کند.

کد خبر 563315

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.