کد خبر 564918
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸

ساعت24-جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۱ به بنجامین لیست، دیوید دابلیو سی مک میلان به دلیل توسعه کاتالیزور ارگانیک نامتقارن تعلق گرفت.

از سال ۱۹۰۱ میلادی تاکنون، ۱۱۳جایزه نوبل در حوزه شیمی اهدا شده است. سال‌های ۱۹۱۶، ۱۹۱۷، ۱۹۱۹، ۱۹۲۴، ۱۹۳۳، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲، جایزه نوبل شیمی هیچ برنده‌ای نداشت؛ چراکه آلفرد نوبل در وصیت‌نامه خود اعلام کرده بود اگر هیچ یک از تحقیقات در حال انجام در طول سال، از اهمیت کافی برخوردار نبود، جایزه مالی تا سال بعد محفوظ بماند و اهدا نشود و اگر در سال بعد هم اهدای آن امکان‌پذیر نباشد، کل مبلغ، به وجوه مسدود شده به منظور تامین منابع مالی بنیاد نوبل اضافه شود.
شیمی یکی از مهمترین حوزه‌های فعالیت آلفرد نوبل بود و توسعه اختراعات وی بر پایه علم شیمی قرار داشت. شیمی دومین حوزه‌ای است که در وصیت نامه نوبل اشاره شده است. جایگاه اول به فیزیک تعلق دارد.
جایزه نوبل سال ۲۰۲۰ به " امانوئل شارپنتیر" و "جنیفر ای دودنا" به دلیل "توسعه روشی برای ویرایش ژنوم" اهدا شد و سهم هر دانشمند نیمی از جایزه نوبل است.
جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۹ میلادی بطور مشترک به «جان بی گودایناف» دانشمند آلمانی، «استنلی ویتنگهام» دانشمند انگلیسی و «آکیرا یوشینو» محقق ژاپنی به دلیل ابداع باتری‌های لیتیوم یونی تعلق گرفت. این باتری سبک، قابل شارژ و قوی اکنون در همه تجهیزات از تلفن‌های همراه گرفته تا انواع لپ‌تاپ و ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌شوند.

کد خبر 564918

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.