تبلیغ بیش از حد ایران‌مال در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران/ انتقاد رییس سازمان سینمایی و ترک مراسم

ساعت24-استاندارد نبودن اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران، انتقاد رئیس سازمان سینمایی را در پی داشت.

دیشب و در اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران که در بازار بزرگ ایران برگزار می‌شد، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی پس از چند بار حضور پیاپی مدیران ایران‌مال در جایگاه و تبلیغ گسترده این مجموعه، نسبت به فضای حاکم بر اختتامیه انتقاد کرد.

وی گفت: به مجموعه ایران‌مال پیشنهاد می کنم برای خودشان یک جشنواره جداگانه برگزار کنند و از مدیرعامل انجمن سینمای جوانان می‌خواهم حرمت، وجاهت و استقلال جشنواره و صمیمت اجتناب ناپذیر آن را که با حضور جوانان فیلمساز و اینده سازان سینما شکل می گیرد حفظ کنند.

تبلیغ بیش از حد ایران‌مال در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران/ انتقاد رییس سازمان سینمایی و ترک مراسم

خزاعی در اعتراض به استاندارد نبودن مراسم، حضور افراد غیرمرتبط با حوزه فرهنگ و تبلیغ بیش از حد مجموعه ایران‌مال، پس از انتقاد مراسم را ترک کرد.

مراسم اختتامیه در شرایطی برگزار شد که جای خالی برخی فیلمسازان جوان و هنرمندان سینمای جوان و اصحاب رسانه مشهود بود.

* معرفی برگزیدگان در بخش‌های مختلف

در ادامه مراسم پس از معرفی مشاوران انتخاب و هیأت داوران بخش بین‌الملل نوبت به معرفی برگزیدگان این بخش رسید.

جایزه بهترین فیلم تجربی در بخش بین‌الملل به «تعیین هویت» به کارگردانی ژان فرانسوا کامینز از کشور فرانسه اهدا شد.

در بخش بعد جایزه بهترین انیمیشن بخش بین‌الملل جشنواره به انیمیشن «به رود قدم بگذار» ساخته ما ویجیا محصول مشترک چین - فرانسه اهدا شد.

جایزه بهترین مستند بخش بین‌الملل به مستند «تنها نخواهم ماند» به کارگردانی یاسر طالبی از ایران تقدیم شد.

جایزه بهترین فیلم داستانی در بخش بین‌الملل هم به فیلم «روز، ورای روزمرگی است» به کارگردانی دامیان کوکور از لهستان رسید.

در بخش بعدی نوشین معراجی نماینده هیأت داوران انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا) برای اهدای «مدال ایسفا» به فیلم برگزیده جشنواره روی سن حاضر شد. هیأت داوران ایسفا ضمن تقدیر از «میدل» به کارگردانی سهیل سهیلی‌سرشت و «ماشوم» به کارگردانی حسین میرزامحمدی مدال ایسفا را به «ویار» ساخته هورا طباطبایی تقدیم کرد.

اهدای جوایز بخش ملی

در بخش بهترین صدای فیلم، تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان به امیر عاشق حسینی و زهره علی اکبری برای فیلم داستانی «هرگز گاهی همیشه» اهدا شد.

در بخش بهترین تدوین تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان به حسین جمشیدی گوهری برای فیلم داستانی «آخرین لالایی در تهران» رسید.

در بخش بهترین فیلمبرداری تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان آرمان فیاض برای فیلم داستانی «ارفاق» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم‌نامه اقتباسی تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان به محمد وحدانی برای فیلم داستانی «آخرین لالایی در تهران» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم‌نامه تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به شادی کرم‌رودی برای فیلم داستانی «هرگز گاهی همیشه» رسید.

در ادامه دیپلم افتخار بهترین طراحی جلوه‌های بصری و مبلغ ۱۰ میلیون تومان به مهدی شرکت معصوم برای فیلم پویانمایی «گذشته» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی فیلم پویانمایی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به حمید محمدی برای فیلم «گذشته» رسید.

در بخش بهترین کارگردانی فیلم تجربی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به عرشیا زینعلی برای فیلم «چگونه منتظر گودو باشیم» اهدا شد.

در بخش بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند تندیس جشنواره و مبلغ ۱۵ میلیون تومان به امین پاک پرور برای فیلم «میر و مار» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی فیلم مستند تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به محمدباقر شاهین برای فیلم «صندلی» رسید.

دیپلم افتخار بهترین طراحی صحنه و مبلغ ۱۰ میلیون تومان به ریحانه اسماعیلیان برای فیلم داستانی «مورس» اهدا شد.

دیپلم افتخار بهترین بازیگری و مبلغ ۱۰ میلیون تومان بهزاد دورانی برای فیلم داستانی «زوزه» اهدا شد.

در بخش بهترین کارگردانی فیلم داستانی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون تومان به روناک جعفری برای فیلم «مورس» اهدا شد.

در بخش بهترین فیلم با مضمون هویت ملی و افزایش سرمایه‌های اجتماعی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به امیرهوشنگ معین برای فیلم پویانمایی «آینه خیس» اهدا شد.

مورس، بهترین فیلم مسابقه ملی

در بخش جایزه بهترین فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون تومان به محمد یوسفی و امیرحسین عنایتی برای تهیه کنندگی فیلم «مورس» اهدا شد.

محمد وحدانی و مهسا قنبرپور برای فیلم «آخرین لالایی در تهران»، آرین وزیر دفتری برای فیلم «هرگز گاهی همیشه»، سولماز وزیرزاده و مؤسسه فرهنگی-هنری پویانوین ماندگار برای فیلم «ارفاق» و حمید محمدی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برای فیلم «گذشته» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

در بخش جایزه ویژه هیأت داوران در بخش فیلم‌های داستانی یا تجربی تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵ میلیون تومان به سهیلا پورمحمدی برای فیلم داستانی «جان داد» اهدا شد.

«کپسول» برنده جایزه بزرگ شد

در ادامه مراسم جایزه بزرگ جشنواره به فیلم «کپسول» به کارگردانی امیر پذیرفته اهدا شد. این فیلم به‌صورت مستقیم به آکادمی اسکار معرفی خواهد شد.

سخنرانی سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان بخش پایانی آئین اختتامیه سی‌وهشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران بود.

محمد سلوکی مجری برنامه در بخش پایانی برنامه از اعلام آمادگی مدیرعامل مجموعه «ایران مال» برای برگزاری جشنواره‌ای مستقل در واکنش به انتقاد مطرح شده از سوی محمد خزاعی خبر داد.

سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) در مجموعه ایران مال برگزار و شامگاه یکشنبه ۲ مهر ماه با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

کد خبر 566881

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.