ساعت24- سینما محلی برای قصه گویی است اما خود سینما و آدم هایش هزاران قصه ناگفته دارند . قصه هایی که گاه مثل حلقه های زنجیر به هم متصل است...مثل ماجرای فردین، کریم ارباب و جملیه که با ثروت کاباره دار معروف ستاره شد.

محمدعلی فردین بازیگر نام آشنای سینمای ایران است. محمد علی فردین یکی از چهره های بسیار مشهور سینمای قبل از انقلاب است.محمدعلی فردین سالها پس از انقلاب چشم انتظار بود تا دوباره مقابل دوربین قرار بگیرد. محمدعلی فردین با دستمزد 2500 تومانی وارد سینما شد. بازی محمدعلی فردین در گنج قارون خاطره انگیز شده است.

گنج قارون مسیر سینمای ایران را عوض کرد. تا پیش از سال ۱۳۴۴ و اکران این فیلم ، سینمای ایران سالیانه تا ۳۰ فیلم تولید می‌کرد و تنها در چند شهر بزرگ ایران سالن سینما وجود داشت. تعداد کسانی که در این عرصه فعالیت می کردند دو رقمی بود و حتی اداره مالیات هم سینما را یک شغل نمی‌دانست که برایش مالیات تعیین کند !با موفقیت گنج قارون همه معیارها عوض شد . تنها در شهر تهران ظرف یکسال سی سالن سینما ساخته شد .سال ۱۳۴۵ تعداد فیلم های تولید شده ایرانی سه رقمی شد، تعداد شهرهایی که سالن سینما داشتند از ۵۰ عبور کرد و تعداد کسانی که وارد چرخه سینما شدند ناگهان چهار رقمی شد !

شباهت رضا گلزار و محمد علی فردین

فردین با دستمزد ۲۵۰۰ تومانی وارد سینما شد .قبل از «چشمه آب حیات» یکبار سر صحنه فیلمبرداری در فیلم دوقلو ها رفته بود , اما اولین بار با نقش اول کارش را در سینما شروع کرد و بعدها تنها محمدرضا گلزار صاحب این ویژگی شد .

در ابتدای دهه ۴۰ فردین در کنار ملک مطیعی و آرمان بیشترین دستمزد را در سینما می گرفتند ؛ ۲۰ هزار تومان برای هر فیلم . پس از گنج قارون اما دستمزد فردین ناگهان ۱۵ برابر شد !

«محمد کریم ارباب» ۳۰۰ هزار تومان برای بازی در فیلم «گدایان تهران» به فردین داد و پشت سرش یک چک ۱۲۰ هزار تومانی دیگر نیز در وجه او به تاریخ روز کشید !

کریم ارباب

این چک جداگانه دستمزد کارگردانی محمدعلی فردین برای این فیلم بود ؛ کپی «معجزه سیب» شاهکار جاودانی فرانک کاپرا که پرستاره ترین فیلم تاریخ سینمای ایران تا آن روز بود . بیش از ده بازیگر نقش اول در آن حضور داشتند...

تاجر همه کاره و مرموز

محمد کریم ارباب اقتصاد سینما را زیر و رو و کن فیکون کرد ! کریم ارباب از مشهورترین ثروتمندان ایران در دهه ۴۰ بود. مردی که سواد خواندن و نوشتن نداشت و پای اسناد مهر انگشتری میزد که قیمت نداشت !

هیچ کس نمی‌دانست از کجا آمده و چطور آمده ، کارش را از ابتدای دهه ۳۰ به عنوان بلیط فروش و کنترلچی سینما در لاله‌زار آغاز کرده بود و زمانی که در نیمه دهه ۴۰ تصمیم ورود به سینما گرفت ، به تنهایی ۱۷ کاباره و ۱۳ سینما داشت !

کریم ارباب اهل هرنوع تجارت و بیزینسی بود ، از قمارخانه داری تا واردات موز ، اما با ورود به سینما مشهور شد.

سال ۱۳۴۸ قصه زندگی او - البته بخشی از زندگی او - با نام «روسپی» و با بازی رضا بیک ایمانوردی در نقش کریم ارباب روی پرده سینما رفت که از پرفروش ترین فیلم های سال شد . کریم ارباب مهمان ویژه اولین اکران فیلم بود ، در لژ نشست و در پایان فیلم بدون آنکه با کسی صحبت کند ، با چشم های خیس از سالن بیرون رفت ...

جمیله چطور مشهور شد ؟

1044262_229

کریم ارباب در سینما تنها مشهور نشد ، عاشق هم شد! «ایران صادقی» با نام هنری جمیله یک رقاصه در کاباره ها بود که در صحنه های کافه ای در سینما هم جلو دوربین می رفت ، البته بدون ثبت اسمش در تیتراژ . در ابتدای فیلم روسپی هم جمیله می رقصید. پس از ازدواج با کریم ارباب و با تکیه بر ثروت او ، ستاره نقش های اول سینما شد .کریم ارباب قبل از انقلاب مرد ، کسی نفهمید چرا و چطور . مرگش هم مثل زندگی ، ثروتمند شدن و سرنوشت اموال بی شمارش ، مرموز ماند .

رکنا

کد خبر 567183

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.