کد خبر 570475
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸

ساعت 24 - وزیر امور خارجه چین با اشاره به پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک میان تهران و پکن گفت: روسای جمهور ایران و چین تعامل استراتژیک بسیار خوبی با یکدیگر دارند که این نقشه راه برای توسعه روابط دوجانبه را مشخص می کند.

وزارت امور خارجه چین با انتشار بیانیه ای نوشت: چین از حمایت ایران از طرح توسعه جهانی قدردانی می کند و مایل است با ایران برای اجرای طرح همکاری جامع بین دو کشور و تلاش برای دستیابی به نتایج جدید در مشارکت راهبردی جامع بین دو کشور همکاری کند.

وانگ یی در اظهارات خود بر آمادگی پکن برای همکاری با ایران به منظور مقابله با هر گونه یک جانبه گرایی و زورگویی، حفظ اصول عدم دخالت در امور داخلی (سایر کشورها) و همچنین انصاف و عدالت بین المللی تاکید کرد.

بیانیه افزود: دولت چین برای نشان دادن دوستی خود با مردم ایران تصمیم گرفت یک سری دیگر از واکسن ها را به ایران اهدا کند.

وانگ یی گفت: نشست موسوم به "اجلاس دموکراسی" که توسط ایالات متحده برنامه ریزی شده است، اساساً برای ایجاد تفرقه در جهان تحت لوای دموکراسی، ترسیم خطوط ایدئولوژیک برای ایجاد تقابل اردوگاهی و تلاش برای ایجاد تحول به سبک آمریکایی در سایر کشورها است. این رویه برخلاف روند کنونی دنیا و محکوم به شکست است.

گفتنی است که وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته اعلام کرد که دیپلمات های ارشد ایران و جمهوری خلق چین در یک گفتگوی برخط در مورد گسترش روابط دوجانبه، تحولات افغانستان و مذاکرات برجام برای لغو تحریم های غیر قانونی رژیم آمریکا علیه ملت ایران تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگو با ابراز خرسندی از تحولات مثبت روابط دو کشور در چند ماه اخیر، اظهار داشت: تمهیدات لازم برای اجرایی شدن توافقات اقتصادی دو کشور انجام شده و جزئیات آن در اولین فرصت به طرف چینی ارائه خواهد شد.

امیر عبداللهیان همچنین دخالت رژیم آمریکا در امور داخلی چین به بهانه‌های مختلف و تلاش این کشورها برای سیاسی کردن ورزش از جمله با منع دسترسی تیم های ورزشی ایرانی به منابع مالی و تهدید به عدم مشارکت در المپیک زمستانی پکن را محکوم کرد.

کد خبر 570475

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.