کد خبر 571413
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۵

ساعت 24-وزیر خارجه آمریکا شامگاه جمعه در کنفرانس خبری گفت که هرگونه اقدام چین در حمله به تایوان «پیامدهای وحشتناکی»‌ را به همراه خواهد داشت.

«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا روز جمعه گفت که هرگونه اقدام چین در حمله به تایوان «پیامدهای وحشتناکی»‌ را به همراه خواهد داشت.

وی که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، ابراز امیدواری کرد که سران چین درباره هرگونه عدم تشدید بحران درباره تنگه تایوان بسیار محتاط باشند.

بلینکن در ادامه سخنانش گفت که چین در تلاش برای تغییر شرایط در تایوان بوده و آمریکا نیز قاطعانه متعهد است که اطمینان یابد این جزیره بتواند از خود دفاع کند.

وی در پاسخ به سوالی در این باره که در صورت حمله چین به جزیره تایوان، واکنش آمریکا چه خواهد بود، گفت: «ما طی سال‌های متمادی بسیار شفاف بوده‌ایم که به این موضوع متعهد باشیم که تایوان راه‌های دفاع از خود را داشته باشد و ما همچنان به پایبندی به این تعهد ادامه می‌دهیم».

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله خود آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

انتهای پیام/

کد خبر 571413

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.