کد خبر 571516
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۱

ساعت24- مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در سخنانی گفت که این آمریکا بود که از توافق هسته‌ای خارج شد و علیه ایران تحریم‌های جدید اعمال کرد به همین دلیل ایران نخست خواستار برداشته شدن این تحریم‌هاست.

«جوزب بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه در سخنانی به تصمیم اتحادیه عرب برای بازگرداندن سوریه به این اتحادیه اشاره کرد.

وی در ادامه سخنانش گفت: «کشورهای اتحادیه عرب در فکر بازگرداندن سوریه به این اتحادیه هستند اما ما هیچ دلیلی نمی‌بینیم که موضع‌مان را در قبال نظام سوریه تغییر دهیم اگر چه همچنان به کمک‌های انسانی به این کشور ادامه می‌دهیم».

اتحادیه عرب نوامبر سال ۲۰۱۱، همزمان با فشارهای غرب بر نظام قانونی سوریه عضویت این کشور را به حالت تعلیق درآورد اما «رمطان لعمامره» وزیر امور خارجه الجزایر چند روز پیش پس از پایان نشست هیأت‌های دیپلماتیک در کنفرانسی مطبوعاتی به مسائل مختلفی از جمله تحولات سوریه و لیبی پرداخت و گفت: «پیشتر گفتیم که زمان بازگشت سوریه به اتحادیه عرب فرا رسیده است و باید بدون مداخله در امور داخلی، کرسی سوریه [به اتحادیه عرب] بازگردد».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه سخنانش به انتخابات لیبی نیز پرداخت و گفت: «چالش‌های بزرگی در لیبی به دلیل اختلافات میان شرق و غرب این کشور وجود دارد و برای حل این بحران، برگزاری انتخابات ضروری است».

قرار است سوم دی ماه ۱۴۰۰ اولین انتخابات سراسری در لیبی پس از سال ۲۰۱۴ برگزار شود. در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ قرار بود انتخابات برگزار شود اما جنگ داخلی لیبی باعث عدم برگزاری انتخابات شد.

بورل در ادامه سخنانش به نشست گفت‌وگوهای وین میان ایران و گروه 1+4 (روسیه، چین، فرانسه و انگلیس + آلمان) اشاره کرد و گفت: «این آمریکا بود که از توافق هسته‌ای خارج شد و علیه ایران تحریم‌های جدید اعمال کرد به همین دلیل ایران نخست خواستار برداشته شدن این تحریم‌هاست».

کد خبر 571516

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.