کد خبر 574775
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۴

ساعت24- اولین جلسه پنجمین دور از پارلمان عراق قرار بود امروز ساعت یازده به وقت بغداد شروع شود که بعد از سه بار به تعویق افتادند، نهایتا ساعت چهار بعد از ظهر آغاز شد.

بعد از پاپان شمارش آراء نمایندگان عراق برای تعیین رئیس پارلمان این کشور، محمد الحلبوسی، رئیس سابق پارلمان با ۲۰۰ رأی، دومین بار به عنوان رئیس قوه مقننه عراق انتخاب شد.

رأی گیری برای تعیین رئیس پارلمان عراق در اولین جلسه آن امروز یکشنبه به پایان رسید و محمد الحلبوسی برای دومین بار رئیس پارلمان این کشور انتخاب شد.

رسانه‌های عراقی گزارش دادند که در جریان رأی گیری برای تعیین رئیس پارلمان که رقابت بین «محمد الحلوبسی»، رئیس سابق پارلمان و «محمود المشهدانی»، رئیس سِنی پارلمان بود، 228 نفر از 329 نفر شرکت کردند.

حلبوسی به توجه به حمایت‌های کردها، سنی‌ها و ائتلاف جریان الصدر به رهبری مقتدی الصدر بیشترین اقبال را برای ریاست پارلمان داشت.

نتایج شمارش دستی آراء بدین شرح است:

محمد ریکان الحلبوسی:200

محمود المشهدانی: 12

آراء باطله: 16

اولین جلسه پنجمین دور از پارلمان عراق قرار بود امروز ساعت یازده به وقت بغداد شروع شود که بعد از سه بار به تعویق افتادند، نهایتا ساعت چهار بعد از ظهر آغاز شد.

در ابتدا محمود المشهدانی به عنوان مسن‌ترین نماینده، رئیس سنی پارلمان انتخاب شد ولی به دلیل یورش به وی و مصدومیتش، به بیمارستان منتقل شد و نهایتا بعد از امتناع دومین رئیس سنی پارلمان، «خالد الدراجی»، جلسه را از سر گرفت.

ائتلاف دولت القانون به ریاست نوری المالکی گفته که به این اقدام پارلمان نزد دادگاه فدرال شکایت خواهد کرد. خود مشهدانی نیز از تخت بیمارستان گفته که «من رئیس سنی پارلمان هستم و بدون اجازه من جلسه نمی‌تواند از سر گرفته شود.»

حلبوسی کیست؟

«محمد ریکان حلبوسی» متولد چهارم ژانویه 1981 در استان الانبار در غرب عراق است. وی فارغ التحصیل دانشگاه المستنصریه است که فارغ التحصیلی وی همزمان با شروع اشغال عراق از سوی آمریکا بود. وی با تیم مهندسی ارتش آمریکا درباره ساختن زیر ساختهای فلوجه پس از سال 2005 قرار داد بست و آرام آرام در الانبار معروف شد.

وی متاهل و دارای مدرک لیسانس مهندسی شهرسازی از دانشگاه المستنصریه2002/ 2001 و فوق لیسانس مهندسی از همین دانشگاه در سال 2006 است. او عضویت کمیته حقوق بشر پارلمان عراق در سال 2015/2014 عضو کمیته دارایی در پارلمان 2016/2015، رئیس کمیته مالی مجلس 2017/2016 را تجربه کرده است و سال 2018/2017 به عنوان استاندار الانبار انتخاب شد

وی از روابط خود با خانواده «الکربولی» یکی از خانواده های مشهور در زمینه سیاسی و تجارت از سال 2003 بهره برد و پروژه هایی در شهرک های صنعتی به دست آورد به ویژه کمیته بازسازی فلوجه که بخشی از وزارت صنایع و معادن و پُست «احمد الکربولی» بود.

پس از آن الحلبوسی به عنوان نماینده شورای های شهرداری و محلی در الانبار انتخاب شد و سپس به کارهای سیاسی روی آورد و به ائتلاف «متحدون» ملحق شد. در جولای 2016 کمیسیون مالی پارلمان عراق الحلبوسی را به عنوان رئیس جدید خود انتخاب کرد.

پس از آن از سوی شورای محلی استان الانبار به عنوان استاندار الانبار انتخاب شد و این به دنبال برکناری «صهیب اسماعیل الراوی» به خاطر دست داشتن در موضوعات مربوط به فساد مالی و سوء مدیریت بود.

در سال 2018 با 169 رای به عنوان رئیس پارلمان عراق انتخاب شد و «خالد العبیدی» که 89 رای به دست آورد را پشت سرگذاشت.

کد خبر 574775

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.