کد خبر 575322
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
 زنان را چه کسی به ورزشگاه می‌برد؟رئیس‌جمهور یا رئیس فیفا؟

ساعت۲۴- داستان ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال در ایران تبدیل به دغدغه‌ای مبهم شده که پاسخ چندان روشنی برای حل‌وفصلش یافت نمی‌شود. پیش‌تر و در دولت حسن روحانی، جانی اینفانتینو به بهانه حضور در دربی تهران، به ایران سفر کرد؛ ولی پیش‌شرطش این بود که حتما باید با حسن روحانی دیدار کند.

رئیس فیفا و رئیس‌جمهور وقت ایران در سی‌آی‌پی فرودگاه امام خمینی به مدت 15 دقیقه یکدیگر را ملاقات کردند و آنجا، جانی اینفانتینو پیراهن شماره 7 را با اسم حسن روحانی تقدیم کرد. اگرچه خیلی زود دلیل اصرار رئیس فیفا مبنی بر ملاقات با رئیس‌جمهور ایران مشخص نشد، ولی بعدها رسانه‌های سوئیسی پرده از این موضوع برداشتند که در دیدار مذکور، رئیس فیفا از رئیس‌جمهور ایران قول گرفته درهای ورزشگاه‌های فوتبال در ایران به روی زنان باز شود. طبق گزارش‌هایی که آن روزها مخابره می‌شد، قرار بر این شده بود که ابتدا در بازی‌های ملی و سپس در بازی‌های باشگاهی، زنان بدون هیچ قید و شرط و محدودیتی بتوانند وارد ورزشگاه شوند. این‌طور شد که برای اولین بار بعد از قریب به
40 سال، در مهرماه 1398 و برای دیدار تیم ملی ایران با کامبوج در مرحله اول انتخابی جام جهانی، درهای ورزشگاه به روی زنانی که بلیت تهیه کرده بودند، باز شد و آنها به ورزشگاه راه یافتند. اگرچه عده‌شان کم بود و در جایگاه جداگانه‌ای نشسته بودند، ولی برای شروع اتفاق خوبی به نظر می‌رسید. باوجوداین از بدشانسی دختران علاقه‌مند به فوتبال در ایران بود که کرونا بازی‌های فوتبال را بدون تماشاگر کرد؛ چون بعد از آن بازی، فدراسیون فوتبال و دولت حسن روحانی توافق کرده بودند درهای ورزشگاه در بازی‌های تیم ملی در تهران، به همان منوال به روی زنان گشوده شود.
دولت ابراهیم رئیسی و مسئله ورود زنان به ورزشگاه
کرونا فرصت دوباره را از زنان ایرانی برای ورود به ورزشگاه‌های فوتبال گرفت؛ چون با شیوع این ویروس پیچیده، نه‌تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر هم بازی‌ها بدون تماشاگر شد تا علنا انتظار زنان ایرانی برای ورود به ورزشگاه مشمول زمان شود؛ اما در این ‌بین اتفاق دیگری هم رخ داد و با پایان‌یافتن دولت حسن روحانی، دولت ابراهیم رئیسی، زمام امور را به دست گرفت. از اظهارنظر خود ابراهیم رئیسی در زمان کاندیداتوری‌اش گرفته تا نظر چندین چهره نزدیک به او و البته تعدادی از نمایندگان مجلس کنونی، کاملا مشخص است که این دولت دغدغه ورود زنان به ورزشگاه را ندارد و تا به حال هم تلاشی برای این امر، به دلخواه خودش نکرده است. نگاه متفاوت این دولت به مسئله ورود زنان به ورزشگاه با نامه اتمام‌حجت‌گونه فیفا به فدراسیون فوتبال ایران و مسئولان رده‌بالای ورزش هم همراه شد تا در این فصل فوتبالی، ایران روزهای عجیب‌وغریبی را سپری کند. ماجرا از این قرار بود که روزنامه «شرق» نامه‌ای از فیفا منتشر کرد که در آن رسما یاد شده بود مسئولان رده‌بالای ورزش ایران قول داده‌اند از این به بعد درهای ورزشگاه به روی زنان در بازی‌های باشگاهی هم باز شود و فیفا منتظر عملی‌شدن این وعده است؛ اما دولت جدید با ایستادن بر سر دوراهی، تصمیمی نو گرفت. در واقع در دولت ابراهیم رئیسی به دلیل آنکه علاقه‌ای به ورود زنان به ورزشگاه وجود نداشت، تصمیم گرفته شد کلا بازی‌های فوتبال در ایران بدون تماشاگر شود! این تصمیم برای فرار از تهدیدات فیفا بود؛ چون بعد از ارسال نامه فیفا، مشخص بود این نهاد بین‌المللی دیگر عذر و بهانه‌ای از مسئولان ورزشی ایران مبنی بر راه‌ندادن زنان به ورزشگاه نخواهد پذیرفت. در ایران، کرونا بهانه شد و در تصمیمی بحث‌برانگیز اجازه ورود تماشاگران به ورزشگاه داده نشده است. این اتفاق در شرایطی رخ داده که فعالیت‌های دیگر حوزه‌ها با حضور حداکثری برگزار شد و ستاد مقابله با انتشار ویروس کرونا، گویی فقط با ورزشگاه‌ها مشکل داشت!
دغدغه روز هفتم بهمن
ورزشگاه‌های روباز فوتبال در ایران در حالی به نظر ستاد مقابله با کرونا لانه شیوع ویروس تشخیص داده شد که فعالیت‌های مذهبی و هنری با حضور خیل مشتاق علاقه‌مندان و بعضا در فضای کاملا سرپوشیده برگزار شده و می‌شود. با دیدن این تفاوت‌ها بود که مشخص شد شیوع ویروس کرونا بهانه است و مسئولان ورزش ایران به دلیل آنکه نتوانسته‌اند یکی، دو نهاد بالاتر را برای ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال راضی کنند، مجبور شده‌اند کلا این بازی‌ها را بدون تماشاگر پیش ببرند! این حربه هم ظاهرا روزهای آخرش را سپری می‌کند؛ چون روز هفتم بهمن، تیم ملی ایران قرار است برابر عراق در دیداری حساس از مرحله انتخابی به میدان برود و ظاهرا جانی اینفانتینو رئیس فیفا هم قرار شده به ورزشگاه آزادی بیاید تا جشن احتمالی صعود تیم ملی را از نزدیک ببیند. البته این حضور هم بهانه است و او می‌آید تا وعده مسئولان ایرانی برای ورود تماشاگران زن به ورزشگاه را مورد ارزیابی قرار دهد. حالا در آستانه این سفر، سخنگوی دولت در توییتی وعده داده بازی تیم ملی با عراق قرار است با حضور تماشاگران برگزار شود و انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز گفته است که از حضور زنان در ورزشگاه برای تماشای بازی با عراق حمایت می‌کنیم. هم‌زمان صحبت‌های ابراهیم رئیسی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا هم منتشر شده که گفته «مسابقات ورزشی و برپایی نمایشگاه‌ها باید با رعایت دقیق و جدی شیوه‌نامه‌های بهداشتی و با حضور محدود علاقه‌مندان همراه باشد و در این زمینه وزارتخانه‌های مسئول موظف‌اند با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدابیر لازم را در این زمینه به کار گیرند».
نکته عجیبی که در ‌این ‌بین وجود دارد، دستور رئیس‌جمهور برای ورود تماشاگران به ورزشگاه در آستانه حضور اینفانتینو در تهران یا در آستانه حساس‌شدن فیفا برای مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران است. این مسئله هنوز هم ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال را درگیر کرده که چطور ممکن است مجوز ورود محدود تماشاگران به ورزشگاه‌های روباز در ایران صادر نشود و مجوز ورود صددرصدی به بعضی از مراسم‌ها در فضای سرپوشیده بدون هیچ‌گونه محدودیتی صادر شود؟ با کنار هم گذاشتن این پرسش‌ها با دستور جدید رئیس‌جمهور مبنی بر تماشاگر داشتن بازی‌های ورزشی و البته تسهیل مسئله ورود زنان به ورزشگاه برای بازی تیم ملی ایران با عراق، این پرسش مطرح می‌شود که چه کسی قرار است زنان ایرانی را به ورزشگاه ببرد؛ رئیس‌جمهور یا رئیس فیفا؟

کد خبر 575322

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.