از ابتکارات امنیت دست جمعی منطقه ای روسیه حمایت می کنیم/سند همکاری طولانی مدت ایران و روسیه همچنان به بررسی بیشتر نیاز دارد

ساعت۲۴- سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست امروز بعد از بیان روزشمار تحولات دیپلماتیک کشور طی یک هفته گذشته به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت.

درباره ارتباطات منطقه ای در منطقه و خلیج فارس جمهوری اسلامی ایران همیشه از ترتیبات منطقه ای حمایت کرده و یک طرح امنیت دسته جمعی نیز را در این زمینه نزدیک به دو دهه است ارائه داده است. طرف روسی نیز طرح امنیت دست جمعی منطقه ای دارد که اخیرا به روزرسانی کرده که در آن مولفه هایی وجود دارد که با طرح ایران مشترک است، ما فکر می کنیم منطقه باید این بلوغ را نشان بدهد که می توانند در یک امنیت دست جمعی مشارکت کنند و همانند روسیه که طرح های خوبی در این زمینه دارند، در این مسیر کمک بکنند.

وی در پاسخ به سوال دیگر درباره امضای سند همکاری های طولانی مدت ایران و روسیه در سفر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری کشورمان به مسکو گفت: دستور کارهای متعددی هست اما البته درباره توافق بلندمدت ایران و روسیه همچنان آنچه از قبل وجود داشته به طور خودکار تمدید شده و در حال حاضر عملیاتی است، البته آن طرحی که درباره آن صحبت می شود همچنان نیاز به بررسی دارد که بعد از انجام بررسی های لازم و رسیدن به مرحله نهایی امضا خواهد شد.

وی در پاسخ به سولی درباره آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای در وین گفت که امروز مذاکره کننده ها بعد از یک وقفه دو روزه به وین بازمی گردند تا مذاکرات را از سر بگیرند. بسیاری از جداول آماده شده اند، بسیاری از ستون های این جدول هم آماده شده اند. بسیاری از پرانتزها کم شده اند، البته آنچه باقی مانده بسیار مهم هستند که طرف امریکایی باید درباره مواضع خود را در قبال آنها بیان کنند. جمهوری اسلامی موضع خود را به صراحت بیان کرده است، منتظر موضع طرف امریکایی هستیم. اگر نماینده ها از پایتخت های خود برگردند و پاسخ های مثبت داشته باشند می توانیم بگوییم که مذاکرات با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین وضعیت مذاکرات ایران و عربستان و افتتاح سفارتخانه های دو کشور گفت: تمرکز و آغاز فعالیت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده هست، و نمایندگان ما ویزا گرفته اند تا به این کشور بروند. همان طور که آقای رئیسی در روزهای نخست انتخابشان گفتند ایران آماده بازگشایی سفارت عربستان در ایران است. امیدواریم طرف عربستانی حسن نیت ما را ملاک بگیرد و مذاکرات با حسن نیت بیشتر برای گشایش روابط ادامه یابد.

وی درباره روابط ایران و چین و نگرانی هایی که بعضی کشورها مطرح کرده اند نیز گفت: روابط ایران و چین یک رابطه بسیار طبیعی است و رابطه شرق با شرق یک رابطه بسیار طبیعی در مناسبات بین المللی است. چین با کشورهای مختلفی در منطقه از جمله کشورهای عربی حوزه خلیج فارس رابطه داشته و این جای نگرانی نیست و ما همیشه از روابط متوازن کشورها استقبال کرده ایم. رابطه ما با چین علیه هیچ کشوری نیست و جای نگرانی ندارد. آنچه باعث نگرانی است حضور کشورهای فرامنطقه ای است که بدون هیچ گونه دلیل موجهی در منطقه حضور دارند.

خطیب زاده درباره سفر رئیس جمهوری ایران به روسیه نیز گفت: سفر رئیس جمهور محترم به روسیه به دعوت رئیس جمهوری روسیه انجام می شود. این سفر در راستای روابط متوازن جمهوری اسلامی ایران انجام می شود و رئیس جمهوری دیدارهای مفصلی در زمینه های مختلف خواهد داشت. البته به دلیل شرایط ویژه امروزه پاندومی در جهان همگی در تلاش هستند تا این دیدارها با هماهنگی های بالا صورت بگیرد. وزارت امور خارجه یک تیم مشخصی را مامور انجام این سفر کرده و رایزنی های مختلفی در جمهوری اسلامی ایران انجام داده و امیدواریم این سفر مطابق با یک دستور کاری دنبال شود.

اختلافات مهمی در وین باقی مانده، مهمترین اختلافی که داریم سرعت نامناسب حرکت طرف مقابل از جمله طرف امریکایی است. با سرعت خوبی موضوعات فنی پیشرفت خوبی داشته ایم اما درباره مسائلی نظیر رفع تحریم ها منتظر ابتکارات طرف مقابل از جمله طرف امریکایی ها هستیم که با کندی پیش می رود. درباره کارگروه ها نیز بر اساس نیاز جلساتی برگزار می شود. در هر چهار متن ما گفت وگوهایی داشتیم که انجام شده است.

سعید خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا که گفته است برای زنده نگه داشتن برجام تنها چند هفته باقی مانده در غیر این صورت ما مجبوریم به سراغ پلن B برویم، گفت: اگر وزیر امور خارجه امریکا ابتکاری در اختیار دارد توصیه می کنم بر سر همان پلن A انجام دهد و بدانند اگر آنها پلن B دارند ما هم پلن B داریم که شاید چندان برای آنها جذاب نباشد. امریکا باید بداند تیم سیاست خارجی دولت فعلی امریکا می داند اگر برجام زنده است به دلیل پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود ذیل برجام است و این ایران است که برجام را زنده نگه داشته است.

وی درباره احتمال مذاکرات مستقیم ایران با ایالات متحده در وین برای تسریع مذاکرات گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران تا همین امروز مبتنی بر این بوده که ایالات متحده باید نشان دهد از مسیر غلط گذشته برگشته است و تا زمانی که چنین چیزی را ثابت نکند و با اصلاح رفتار خود نزد ما اعتمادسازی نکند ما همچنان به انتقال نامه نگاری هایمان از طرف آقای مورا ادامه خواهیم داد. این امریکایی ها هستند که باید ثابت کنند قصد بازگشت به برجام برگردند.

وی تاکید کرد، مذاکرات در مسیر درستی قرار گرفته، ما فکر می کنیم هیچ چیز غیرقابل حلی وجود ندارد که نشود از طریق مذاکرات دنبال کرد. تصمیات سختی وجود دارد که طرف مقابل باید اتخاذ کند و این به طرف مقابل بازمی گردد که نشان دهد می خواهد با جدیت مذاکرات را به نتیجه برساند.

خطیب زاده همچنین گفت: ایران اجازه نمی دهد کسی از خطوط قرمز آن عبور کند. ما مذاکرات را شفاف دنبال می کنیم و برای همین حفظ شفافیت است که بر خلاف طرف های مقابل که پیام هایی را شفاهی می دهند پیشنهادهای خود را مکتوب به طرف های مذاکره کننده می دهیم تا شفافیت همچنان حفظ شود.

وی درباره ادعاهایی که طرف دانمارکی که گفته است ایران در قطب شمال در حال جاسوسی است، من نظری نسبت به این ادعاهای مضحک نمی دهم سفارت ما در کپنهاگ این ادعاها را تکذیب کرده و توضیحات لازم را در این زمینه داده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پرداخت بدهی کره جنوبی به ایران نیز گفت: همچنان مسیری که باید از جانب طرف کره ای طی کند طی نکرده است. طرف کره ای همچنان به دلایل واهی اجازه پرداخت بدهی هایش به ایران را نمی دهد. حتی جلوی پرداخت بدهی های شرکت های خصوصی به یکدیگر را می گیرد. مثلا شرکت ایرانی انتخاب در سال 2010 معامله تجاری را با یک شرکت کره ای انجام داد اما طرف کره ای به بهانه های واقعا واهی جلوی فعالیت های تجاری آنها را گرفته است.

وی درباره تحولات عراق و کش مکش های سیاسی از جمله در میان گروه های شیعه در بعد از انتخابات عراق صورت گرفته است تا آنجا که سید عمار حکیم، رئیس جریان حکمت ملی عراق بیان کرد دست هایی برای برهم زدن امنیت عراق در کار است، گفت: هر گونه اقدامی که صلح و ثبات و امنیت مرزهای عراق را هدف قرار دهد مردود است و ما آنها را مشکوک می دانیم. همه باید کمک کنند تا روند انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز در عراق انجام شود. ما از همه دعوت می کنیم تا به حفظ و ثبات عراق کمک کنند و اجازه ندهند دست های آلوده امنیت این کشور را به خطر اندازند.

دیپلماسی ایرانی

کد خبر 575438

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.