هوشیاری آخوندی و همکارانش در برابر کلاهبرداری 50 میلیارددلاری چینی ها

ساعت 24 - آیا باید به وعده ها و قول وقرار چینی ها در باره همکاری اقتصادی با ایران اعتماد کرد؟ تجربه نشان می دهد چینی ها اتفاقا به آداب و ادب داد و ستد با دیکران وفادار نیستند و حتی در وضعیت های استیصال سایر کشورها استعداد کلاهبرداری های بزرگ را دارند. هوشیاری عباس اخوندی وهمکارانش در وزارت راه و شهرسازی در دولت روحانی راه قصد کلاه برداری 50 میلیارددلاری یک گروه از چینی ها را مسدود کرد. داستان اقدام به شردع کلاهبرداریک گروه از چینی ها را  اصغر فخریه کاشان مشاور امور بین‌الملل اسبق وزارت راه و شهرسازی اظهار افشا کرد.

ین مقام سابق وزارت راه در دوره وزارت آخوندی در پاسخ به ادعاهای علاءالدین بروجردی درباره مقاومت تیم عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی در برابر پذیرش فاینانس ۵٠ میلیارد یورویی چینی‌ها برای اجرای پروژه قطار سریع السیر در کشور اظهار داشت: آقای بروجردی به عنوان نماینده سابق در مجلس کشورمان و رییس سابق کمیسیون امنیت ملی یا از قوانین اطلاعی ندارد و یا اینکه عده‌ای اطلاعات غلط به ایشان ارائه می‌دهند که در نهایت باعث شده با این اظهارات جامعه را گمراه کند.انجمنی که آقای بروجردی به عنوان ارائه کننده فاینانس به ایران و به وزارت راه و شهرسازی معرفی کرده بود انجمنی بدون سرمایه و حضور ۸ الی ۱۰ بازنشسته چینی تاسیس شده بود و این انجمن حتی یک روز هم سابقه کار نداشت.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی وقت ادامه داد: آقای بروجردی به ما اعلام کرد که انجمنی تحت عنوان فاینانس چین قصد دارد ۵۰ میلیارد یورو به ایران اعتبار بدهد و ما به ازای آن نفت دریافت کند و ما از این اعتبار برای پروژه‌های قطار سریع السیر استفاده کنیم؛ اولا در همان زمان جواب ما به ایشان این بود که دولت چین مطلقا این موضع را قبول ندارد چراکه ما بلافاصله در همان مقطع با سفارت ایران در چین سفیر هماهنگ کردیم و سفیر ایران در چین موضوع را با بانک مرکزی و دولت چین مورد بررسی قرار داد که نه تنها که این موضوع در دولت چین مطرح نبود بلکه اساسا دولت چین این انجمن را هم قبول نداشت.

فخریه کاشان تاکید کرد: دوم اینکه اگر چین قرار بود فاینانس ۵۰ میلیارد یورویی به ایران بدهد چنین اقدامی را با دلال و واسطه انجام نمی‌داد بلکه هزار و یک امتیاز از ایران می‌گرفت و بعد این فاینانس را در اختیار کشورمان قرار می‌داد. نکته مهم‌تر اینکه اساسا در همان زمان فاینانس‌های مصوب شده با چینی‌ها برای پروژه برقی‌سازی قطار تهران – مشهد و قطار سریع السیر تهران – قم - اصفهان هم متوقف شده بود. هر چند که حتی ال سی برای فاینانس قطار برقی تهران – مشهد باز شده بود و اقداماتی برای پیش پرداخت‌ها و ضمانت‌نامه‌ها انجام داده بودیم، فاینانس این پروژه‌ها را هم متوقف کردند چه برسد به اینکه بخواهند ۵۰ میلیارد یورو فاینانس را از طریق یک انجمن در اختیار ایران بگذارند.مشاور امور بین الملل وزیر راه و شهرسازی وقت با اشاره به مخالفت بانک مرکزی با فاینانس ۵۰ میلیارد یورویی گفت: نکته چهارم این است که اساسا بانک مرکزی با این فاینانس مخالف بود و این صحبت آقای بروجردی را که اعلام کرد آقای سیف به صورت تلفنی با این فاینانس موافقت خود را اعلام کرده را قویا تکذیب می‌کنیم. در همان زمان با آقای سیف در این باره صحبت کردیم و رییس بانک مرکزی اعلام کرد که ابدا این فاینانس با این سازوکار مورد قبول بانک مرکزی نیست.

فخریه کاشان ادامه داد: نکته بعدی این است که اساسا پروژه‌های قطار سیریع السیر یک بودجه مشخصی می‌تواند داشته باشد و ما نمی‌توانیم ۵۰ میلیارد یورو در آن شرایط کشور را به یک پروژه اختصاص دهیم و اساسا قطار سریع السیر یک پروژه تعریف شده است و امکان این وجود ندارد بدون هیچ سازوکاری ۵۰ میلیارد یورو را تنها با این پروژه محدود کنیم و اختصاص دهیم.نکته مهم‌تر این بود که این افراد قصد داشتند اختیاری را بگیرند که از این پس هر قراردادی با چینی‌ها با معرفی این افراد انجام شود و درصدی را هم برای هر قرارداد از چینی‌ها دریافت کنند و این دلالی آشکار است. چه ضرورتی داشت که قرارداد و مذاکره با چینی‌ها با واسطه انجام شود؟ مگر وزارت خارجه، وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی نمی‌توانند خودشان به صورت مستقیم و به نمایندگی از دولت با چینی‌ها مذاکره داشته باشد.

فخریه کاشان گفت: با همه این‌ها آقای امینی معاون وزیر راه و شهرسازی وقت در سفر به چین یک تفاهم‌نامه‌ای را با این انجمن امضا کرد که طبق این تفاهم‌نامه قرار بود اعضای این انجمن مدارکی را دال بر اینکه آن‌ها از طرف دولت چین توان انجام این اقدام را دارند و اینکه آیا اساسا این منابع را در اختیار دارند به ما ارایه کنند. اما هر چند که سه ماه مهلت داده بودیم، اما در طول این سه ماه هیچ مدرکی به وزارت راه و شهرسازی ارایه نشد.وی ادامه داد: نکته مهم این است که آقای بروجردی که اعلام می‌کند فخریه کاشان و یا تیم عباس آخوندی اجازه شکل گیری این فاینانس از چین را نداد، باید توجه داشته باشند که در همان زمان که آقای کاشان کارمند وزارت راه و شهرسازی بوده، ایشان ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس را در اختیار داشت، چطور اگر به چنین توانی از سوی انجمن چین اطمینان داشت آن را از طریق مجلس و یا سایر نهادها و دستگاه‌ها دنبال نکردند.

کد خبر 575668

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.