کد خبر 576234
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰

ساعت۲۴-گلایه های مدیر انتشارات «مان» از گروه سازنده فوتبال برتر یکی از اخبار مهم روز سه شنبه بود. اینکه در آیتم ویژه روز مادر با صدای محمدحسین میثاقی از محتوای اختصاصی این انتشارات استفاده شده بی آنکه به منبع اصلی سازنده اشاره ای شود.

اگرچه گلایه این مدیر انتشارات درباره درج بدون منبع محتوا در ویدئو غیر قابل کتمان است اما به نظر می رسد این یکی از سوتفاهماتی باشد که به دلیل عدم وجود قوانین حق مالکیت معنوی ایجاد می شود. گروه سازنده ویدئو که احتمالا محمدحسین میثاقی تا زمان پخش آیتم هم از این تصاویر اطلاعی نداشته، به روال معمول این برنامه، همه برنامه های تلویزیونی فارسی زبان داخلی و خارجی و همه گروه های آیتم ساز رسانه ای، برای ساخت آیتم به دنبال ویدئوهای همسان در یوتوب و آپارات جست و جویی کردند و بخش هایی از این ساخته جالب انتشارات یاد شده را برگزیدند، بی آنکه در آنچه آنها دیدن هم احیانا اثری از منبع اثر باشد یا اینکه این گروه بر اساس یک عرف اشتباه این اله مان ها را حذف کردند و از صاحب اثر کسب اجازه نکره اند.

در روزهایی که البته بزرگترین آثار سینمایی و تلویزیونی ایران متهم به سرقت ایده فکری و سوژه شده اند، این آیتم هم مثل تقریبا تمام آیتم هایی از این دست دچار چنین اشتباهی می شوند ، شده است. اگرچه باید همه بکوشیم تا حق مالک اثر را به کمک هم احیاء کنیم و تلویزیون به عنوان یکی از متهمان اصلی همواره در این مسیر گام برداشته، شاید یک عذرخواهی و توضیح ساده از سوی گروه سازنده بخشی از این سوتفاهم را مرتفع کند.

کد خبر 576234

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.