ساعت۲۴-شیخ تمیم بن حمد آل ثانی و حجت‌الاسلام رئیسی بعد از دیدار با یکدیگر در نشست خبری مشترک با رسانه ها شرکت کردند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران بعد از دیدار با یکدیگر در نشست خبری مشترک با رسانه ها شرکت کردند.

امیر قطر در ابتدای این نشست خبری با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: روابط ایران و قطر مبتنی بر حسن همجواری است. امروز در خصوص مسائل دوجانبه صحبت کردیم و گفتیم حل اختلافات در منطقه راهی جز گفت‌وگوی سازنده ندارد. درباره فلسطین سوریه یمن و عراق گفت‌وگو داشتیم، اما بحث اصلی مسئله فلسطین بود.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی تاکید کرد که درباره مذاکرات وین قطر همواره نگاه مثبتی به آن داشته و معتقدیم گفت‌وگو راه حل این مسئله است. ما از همه ایرانیان علاقمند به مشاهده بازی تیم ملی ایران در جام جهانی فوتبال استقبال خواهیم کرد.

روابط حسنه ایران و قطر موجب شده تا برخی معتقدند باشند این کشور می تواند نقش میانجی‌گرانه ای که در به سرانجام رسیدن مذاکرات لغو تحریم ها داشته باشد.

رویترز چند روز پیش در گزارشی با اشاره به سفر اروپایی آتی امیر قطر هدف اصلی وی را به نتیجه رساندن مذاکرات عنوان کرده بود.

هم‌زمانی سفر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و امیر قطر به تهران نشان می‌دهد طرف های مذاکره عزم جدی برای حل مسائل باقی مانده در مذاکرات لغو تحریم های ایران دارند.

هرگونه دخالت کشورهای خارج امنیت ساز نیست و مخل امنیت منطقه است

حجت‌الاسلام رئیسی هم در این نشست خبری گفت: در مذاکراتی که داشتیم تاکید شد سرمایه گذاری های مشترکی بین دو کشور انجام شود. در سفری که اسفند پارسال داشتیم مذاکرات و توافقاتی داشتیم که لازمه اجرای آن اقدامات دولت های ایران و قطر است.

رئیس جمهور ایران تاکید کرد موضوع حل مسائل منطقه به دست دولت های منطقه از دیگر مسائل مذاکرات بین ما بود. هرگونه دخالت کشورهای خارج امنیت ساز نیست و مخل امنیت منطقه است. دو طرف تاکید داشتیم بر اینکه محاصره یمن به زودی شکسته شود و مردم افغانستان باید دولتی فراگیر داشته باشند.

به گفته رئیس جمهوری اسلامی ایران نسبت به آزادی فلسطین تاکید داشتیم محاصره غزه شکسته شود و جنایات رژیم صهیونسیتی پایان یابد.

رئیسی با اشاره به شهادت خبرنگار الجزیره عربی به دست نظامیان رژیم صهیونیستی گفت باید به همه خبرنگاران در سراسر عالم تسلیت بگوییم که یک خبرنگار با ظلم رژیم صهیونیستی به شهادت رسانید و این جنایات حتما پایدار نخواهد بود.

کد خبر 584308

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.