کد خبر 585158
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۲۳
چرا سفر می‌رویم؟

ساعت24-ایمانی‌خوشخو، محقق و پژوهشگر گردشگری می‌گوید: سفر بیش از آن‌که برای کسب لذت‌های مادی انجام شود، اقدامی برای فرار از زندگی روزمره جامعه امروزی و بازیابی انرژی است، مفهومی که کاملا معنوی است.

به گزارش ایسنا، یکصد و هفتاد و پنجمین جلسه گروه سلامت معنوی اسلامی فرهنگستان علوم پزشکی با حضور محمدحسین ایمانی‌خوشخو ـ رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی ـ، ابوالقاسمی ـ رییس گروه سلامت معنوی فرهنگستان ـ محققی ـ معاون علمی فرهنگستان ـ و کلانتر معتمدی ـ دبیر فرهنگستان ـ و جمعی از متخصصان علوم پزشکی، پیراپزشکی و سایر علوم مرتبط تشکیل شد که در آن به موضوع جایگاه گردشگری و معنویت در سلامت معنوی انسان پرداخته شد.

محمدحسین ایمانی‌خوشخو با تاکید بر جایگاه ارزشمند سفر در زندگی انسان، معنویت را یکی از رویکردهای جدید و مورد توجه مطالعات گردشگری دانست و گفت: سفر در معنای لغوی به مفهوم «آشکار شدن و پرده برداشتن»، یکی از رفتارهای تحسین شده انسانی است که آدمی را به سوی کمال، بهتر شدن، آرامش، استراحت و تجدید قوا سوق می‌دهد.

او یادآور شد: گردشگری یک جابه‌جایی فیزیکی است که انسان از مبدأ خویش به سوی یک مقصد حرکت می‌کند و سپس به مبدأ باز می‌گردد. این حرکت فلسفه‌ای عظیم در ماهیت و فطرت انسانی دارد که با کسب تجربه همراه است.

ایمانی‌خوشخو با اشاره به رویکرد معنوی در مطالعات گردشگری بیان کرد: رویکرد معنوی به گردشگری، از ماهیت معنوی و روحانی انسان به عنوان گردشگر گرفته شده است. اصل وجود انسان معنوی است و سفر بیش از آن‌که برای کسب لذت‌های مادی صورت پذیرد، اقدامی برای فرار از زندگی روزمره جامعه امروزی و بازیابی انرژی است، مفهومی که کاملا معنوی است. از این‌رو همه آنچه در جهان هستی، جامعه انسانی و درون خود گردشگر به مفهوم غیرمادی اشاره دارد، در زمره معنویت قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توان چنین استدلال کرد که سفر به خودی خود مقوله‌ای معنوی است، همان‌گونه که آیات و روایات اسلامی به سفر کردن تاکید کرده‌اند.

این محقق و استاد دانشگاه با اعتقاد بر این‌که معنویت را می‌توان در تمامی زوایای گردشگری درک کرد، این رویکرد را بستری برای تحقق سلامت معنوی انسانی دانست و تاکید کرد: سلامت معنوی انسان به عنوان مهمترین بعد سلامتی مطرح می‌شود که نیازمند انجام اقدامات آگاهانه است، بنابراین سفر که پیوند انسان با تاریخ، فرهنگ و طبیعت است، گردشگر را به فکر وامی‌دارد، مدتی از زمان استراحت را برایش فراهم می‌کند و پیوندی میان خویش و جهان و خالق هستی می‌یابد. دریافت و ادراک این پیوند زمینه حرکت به سوی سلامت معنوی را فراهم می‌کند که بسی جای تأمل دارد.

ایمانی‌خوشخو با اشاره به نظریه گردشگری و معنویت که تاکنون سه همایش بین‌المللی با حضور پژوهشگران برجسته خارجی و داخلی در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شده است، اظهار کرد: تئوری گردشگری و معنویت بازنمای گردشگری در جایگاه اصلی خویش است، آن جایگاهی که مسیر حرکت به سمت ارزش‌ها، پخته شدن، معناجویی، یافتن و کشف کردن را فراهم می‌کند. چه بسا تحقق این امر، سلامت معنوی انسانی را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام

کد خبر 585158

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.