کد خبر 586858
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۷
سخنان طعنه آمیز و سرسختانه باقری کنی درباره برجام

ساعت 24 - دولت سیزدهم که آمد نخستین جایی را که برای دگرگونی نشانه گرفت وزارت خارجه بود. محمد جواد ظریف وزیر خارجه و نیز غباس عراقچی معاون ارشد ظریف و مذاکره کننده اصلی در شش دور گفت وگوهای وین در ماههای آخر دولت روحانی به سرعت جای خود را به سیاستمداران اصولگرایی دادند که در همه هشت سال دولت روحانی مخالف مذاکره برای توافق از نوع احیای برجام بودند. درهمان روزها گفته می شد سکان داران تازه دیپلماسی وظیفه دارند یا تمایل دارند گفت وگوهای تازه ای را شروع کنند و امیدوار بودند با سخت گیری و انعطاف ناپذیری از آمریکا امتیاز بگیرند اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت گفت وگوهای هسته ای ناتمام ماند. د

درحالی که طرف روسی این مذاکرات درشرایط جنگی کشورش چندین بار در این باره سخن گفته بود اما باقری کنی سکوت طولانی داست. علی باقری کنی پس از مدت ها سکوت در یک سخنرانی سخنانی گفت که نشان از ادامه تقابل با آمریکا وناسازگاری و انعطاف ناپذیری است. او در سخنانی که بیشتر بوی طعنه زدن به مدیران وزارت خارجه دولت روحانی داشت تاکیکرد دربرابر هزینه زایی دشمن ماهم برای آنها هزینه درست می کنیم و مانمی خواهیم خود را قهرمان نشان دهیم. بخشی از سخنان وی را به نقل از فارس می خوانید. «علی باقری» معاون سیاسی وزارت امور خارجه در اجلاسیه کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در دانشگاه تهران طی سخنانی اطهار داشت: اهتمام جدی برای پرهیز از هزینه‌کردن از گنجینه سیاست خارجی برای موفق نشان دادن دیپلماسی از جمله ویژگی‌های راهبردی دستگاه سیاست خارجی در دولت سیزدهم است. به عبارت دیگر برای این‌که خود را مردان موفق در میدان دیپلماسی نشان دهیم، حاضر نیستیم در قبال اصول و مبانی سیاست خارجی و خطوط قرمز نظام تساهل و تسامح کنیم، بلکه هنر دیپلماسی آن است که مردان خود را فدا کند تا اهداف سیاست خارجی محقق شود.به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد کشورمان یادآور شد: خسارت شعورزدایی در سیاست خارجی به اندازه شعارزدایی از سیاست خارجی است.وی ادامه داد: ما در وزارت امور خارجه به اصل کنشگری فعال در عرصه سیاست خارجی به‌ شدت باورمند و پایبندیم و لذا هرگونه رویکرد تعاملی را با پاداش متقابل ترویج می‌کنیم و هرگونه رویکرد تقابلی را با هزینه‌مندسازی منزوی می‌سازیم.

به گزارش فارس، باقری ادامه داد: هر جای جهان که پای منافع، امنیت و رفاه ملی ایران در میان باشد، بی‌درنگ عقاب دیپلماسی جمهوری اسلامی در آنجا حاضر است.وی افزود: ملاک نزدیکی و دوری با دیگر کشورها، شرقی یا غربی بودن آنها نیست، بلکه ملاک دستگاه سیاست خارجی میزان دوری یا نزدیکی آنها با تأمین منافع، امنیت و رفاه ملی است. بنابراین، هیچ یک از دو رویکرد تعامل و تقابل نه اصالت دارند و نه قباحت. باقری ایجاد و تحکیم اعتماد متقابل سیاسی را لازمه پایداری روابط خارجی خواند و بیان کرد:. از این‌رو، وزارت امور خارجه، اعتماد متقابل سباسی را به اولویت نخست سیاست همسایگی تبدیل کرده‌ است.

معاون سیاسی وزارت خارجه اضافه کرد: تبیین، استخراج و استنباط مؤلفه‌های سیاست خارجی در مکتب شهید سلیمانی، دغدغه حرفه‌ای دیپلمات تراز انقلاب اسلامی است و لذا حرکت در این مسیر باید به کارویژه محوری وزارت امور خارجه تبدیل شود.باقری گفت: این واقعیت که دولت همه تخم‌مرغ‌های سیاست خارجی را در سبد مذاکرات نگذاشته است، هیچ خدشه‌ای به اراده جدی، اهتمام مستمر و تلاش جدی دستگاه دیپلماسی برای به نتیجه رساندن مذاکرات وارد نکرده و نمی‌کند.معاون وزیر خارجه تصریح کرد: دشمنان ملت ایران بدانند ایرانی که توانست کارزار فشار حداکثری آمریکا را به شکست کشانده و سردمداران کاخ سفید را وادار به اعتراف به این شکست مفتضحانه کند، اجازه نخواهد داد تا صهیونیست‌ها با بازی شانتاژ حداکثری ایران‌هراسی را ترویج کرده و ایران ستیزی خود را مشروعیت بخشند.وی گفت: ما سربازان میدان دیپلماسی به تبعیت از رئیس جمهور محترم، هیچ حریمی برای خود قائل نیستیم و لذا گوش شنوای ما پذیرای همه انتقادهای سازنده و سینه فراخ ما میزبان همه انتقادهای گزنده است، اما هیچگاه کوچکترین خدشه به حریم ارزش‌های انقلابی و کمترین صدمه به منافع ملی را در هیچ شرایطی برنمی‌تابیم

عباس عبدی فعال سیاسی و تحلیلگر مطبوعاتی اعتقاد دارد: وقتی طرف مقابل به رسانه های خود جزئیات مذاکره را می دهد مردم ایران نیز حق دارند چنین اطلاعاتی را داشته باشند اما طرف ایرانی روزه سکوت گرفته است. او این سکوت را نشانه خوبی برای مذاکرات نمی داند و تاکید دارد: وقتی اطلاعاتی داده نمی شود یعنی مذاکره کنندگان تمایلی به توافق ندارند.

کد خبر 586858

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.