کد خبر 587635
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲

ساعت24-صدراعظم آلمان گفت در صورت حضور رئیس‌جمهور روسیه در اجلاس گروه ۲۰ به میزبانی اندونزی، درباره حضور خود در این نشست تصمیم‌گیری خواهد کرد.

«اولاف شولتز» صدراعظم آلمان روز دوشنبه گفت که در صورت حضور «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در اجلاس گروه ۲۰ (G۲۰) در اندونزی در ماه نوامبر، درباره حضور خود در این نشست در زمان نزدیک به آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شولتز در گفت‌وگو با تلویزیون آلمان از اجلاس گروه هفت (G۷) به میزبان وی در کوه‌های آلپ باواریا است، گفت که مهم است که اجلاس گروه ۲۰ را خراب نکنیم.

قرار است «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین دوشنبه (۲۷ ژوئن) به صورت ویدیویی برای سران گروه ۷ سخنرانی کند.

اولاف شولتز صدراعظم آلمان شامگاه چهارشنبه هم در ادامه اظهارات ضد روسی خود، شراکت و همکاری برلین با مسکو را فعلا بعید دانست. شولتز طی سخنرانی در پارلمان آلمان گفت: تصور مشارکت با روسیه، همانطور که در تفاهم‌نامه استراتژیک سال ۲۰۱۰ به‌عنوان یک هدف در روابط دو جانبه ذکر شده است، تا آینده قابل پیش‌بینی غیرممکن است.

صدراعظم آلمان پیش از این نیز با اتهام‌زنی به رئیس جمهور روسیه مبنی بر تلاش برای گسستگی اروپا، مدعی شد او قصد دارد به دنیایی بازگردد که تحت سلطه حوزه‌های نفوذ خود است.

پیش‌تر، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که کشورهای غربی هر کاری که می‌توانند انجام می‌دهند تا درگیری در اوکراین ادامه یابد. وی گفت: آن‌ها از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند تا درگیری در اوکراین تا زمانی که ممکن است ادامه یابد. ما به یاد داریم چهل و سومین رئیس‌جمهور ایالات متحده، جورج بوش گفت «ماموریت اوکراین کشتن هر چه بیشتر روس‌هاست». آن‌ها به اوکراین و رژیم کی‌یف این وظیفه را داده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: همانطور که بوریس جانسون به ماکرون گفت، آن‌ها از اوکراین به عنوان ابزار استفاده می‌کنند و کل تدارکات بر آن متمرکز است - تدارکات تسلیحات، فرستادن افراد، هر چیزی که درگیری را شعله‌ور نگه دارد و از حل این وضعیت جلوگیری کند، در غیر این صورت نقشه آن‌ها شکست خواهد خورد.

سران آمریکا، انگلیس، کانادا، فرانسه، ژاپن، ایتالیا و آلمان روز یکشنبه (دیروز) در نشست گروه هفت به میزبانی اولاف شولتز صدراعظم آلمان، بر تداوم حمایتشان از اوکراین و تشدید فشارها بر روسیه تاکید کردند.

کد خبر 587635

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.