کد خبر 587646
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
مدل ها شناخته شده بودند  کالا هم واردکرده بود اما حالا...

ساعت 24- در شروع کار دولت اول حسن روحانی بود که داستان کمبود نهاده های دام و طیور پیش آمد و قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ روند فزاینده ای گرفت ونیز داستان تعطیلی صنعت مرغداری به دلیل کمبود نهاده های دامی به مساله روز منتقدان دولت روحانی تبدیل شد. در آن روزها یک شرکت بخش خصوصی که در تامین نهاده های دامی مهارت و سابقه داشت توانست با اعتبار شرکت خود با سرعت نهاده های دام وطیور وارد کند و به بحران خاتمه دهد.آن روزها اما درباره این شرکت که درراس آن مدلل ها قرارداشتند داستانها ساخته شد و از زمین وزمان زیر رگبار قرارگرفت. اما درفساد بزرگ وارده ت نهاده های دام وطیور امروز وارد کننده اسم ندارد و کالایی هم واردنکرده است.

در آن روزها داستان این بود که گفته می شد چرا بانک مرکزی منابع ارزی در اختیار یک شرکت قرارداده است و صدها خبر وگزارش و گفت وگو ونامه نویسی شد که مدلل ها نهاده های طیور وارد اما دپو کرده اند تا با قیمت بالا عرضه کنند . اما حالا شرکتی پیدا شده که کالای وارد نشده را فروخته است یک گزارش از سوی خبرگزاری هوادار دولت سیزدهم نوشته است :در ماجرای واردات صوری ۵۰۰هزار تن نهاده دام به‌ارزش ۱۱۰۰ میلیارد تومان که پولش ظاهراً در حساب وزارت جهاد کشاورزی است و با کوتاژ صوری از گمرک صورت گرفته است، ۸ ابهام وجود دارد که وزارت جهاد کشاورزی و گمرک باید شفاف سازی کنند.به گزارش تسنیم، درباره شرکت آریو تجارت سهیل، و عدم پایبندی این شرکت به تعهدات در واردات نهاده دامی در این روزها اخبار و حواشی زیادی منتشر شده است. بر اساس این اخبار، شنیده شده است که این شرکت تحت نظارت اتحادیه دامداران و سازمان تعاون روستایی است تا تولیدکنندگان بتوانند به‌صورت مستقیم اقدام به واردات نهاده دام مورد نیاز خود کنند.اما از بخش‌های مختلف تشکل‌ها و تولیدکنندگان گلایه‌های زیادی درباره عدم عمل به تعهدات این شرکت شنیده شد.

رسانه‌ها این موضوع را از مسئولان دولتی ذی‌ربط پیگیر شدند اما اطلاع‌رسانی دقیقی در این باره صورت نگرفت تا اینکه محمد قربانی معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری به‌مناسبت هفته جهاد کشاورزی، در این ارتباط گفت: برای رفع مشکلات فعلی، شرکت آریو تجارت سهیل حذف و فرایند تأمین و ارسال نهاده‌ها از هفته گذشته به شرکت پشتیبانی امور دام کشور منتقل شد تا واردات با حجم بالا از بنادر جنوب کشور و با سرعت بیشتر انتقال یابد.معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه این شرکت حتی یک دلار دریافت نکرده است، تصریح کرد: اکنون نهاده در بازارگاه موجود است و هیچ مشکلی در این خصوص نداریم.برخی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به بانک مرکزی نامه زده‌اند که 735میلیون دلار در اختیار این شرکت قرار گیرد.

به‌فاصله کمی از صحبت‌های معاون وزارت جهاد کشاورزی درباره تقبل تعهدات این شرکت، رئیس سازمان بازرسی کشور در حضور رئیس قوه قضائیه جزئیاتی از این ماجرا را افشا کرد و گفت: مردم 1100 میلیارد تومان معادل 500 هزار تن نهاده دامی از یک شرکت از طریق سامانه بازرگاه خریداری کرده‌اند، درحالی که نهاده‌ای وارد کشور نشده است.

ذبیح‌الله خداییان، رئیس سازمان بازرسی کشور در ارتباط با عدم عرضه نهاده‌های دامی یکی از شرکت‌ها با وجود دریافت پول از تولیدکنندگان در حضور محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه ابراز کرد: اخیراً تعدادی از اتحادیه‌ها و کشاورزان به ما اعلام داشتند که نسبت به خرید نهاده‌های دامی در سامانه بازارگاه اقدام کرده‌اند اما نهاده در اختیار آنها قرار نگرفته است. موضوع پیگیری و مشخص شد که سازمان تعاون روستایی در تاریخ 10 فروردین 1401 قراردادی با شرکتی خصوصی منعقد کرده است که 13 میلیون و 700 هزار تن نهاده دامی، گندم، جو و روغن برای آنها تأمین کند.

رئیس سازمان بازرسی کشور ادامه داد: واردکنندگان نهاده‌های دامی به‌طور معمول وقتی محصول خود را به بنادر کشور وارد می‌کنند برای آنها کوتاژ صادر می‌شود تا بتوانند سایر تشریفات را انجام دهند اما برای این شرکت (بدون اینکه نهاده‌ای وارد شود) کوتاژ صوری صادر شد و همچنین اجازه داده شد این کوتاژ در سامانه ثبت شود.وی تصریح کرد: بر این اساس 800 هزار تن نهاده در سامانه بازارگاه به مردم، کشاورزان و اتحادیه‌ها ارائه شده است و مردم 1100 میلیارد تومان معادل 500 هزار تن نهاده خریداری کرده‌اند؛ درحالی که نهاده‌ای وارد کشور نشده است و 40 روز است که از مردم پول دریافت شده است.وی گفت: برخی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به بانک مرکزی نامه زده‌اند که 735 میلیون دلار در اختیار این شرکت گذاشته شود و در این گزارش قید شده است که نهاده‌ها به کشور وارد شده است درحالی که این نهاده‌ها وارد نشده بود و گزارش ارائه‌شده منطبق با واقعیت نیست. وقتی می‌بینند که این شرکت نمی‌تواند به تعهدات خود برای واردات عمل کند، 49 درصد سهام این شرکت خصوصی را به سازمان تعاون روستایی منتقل می‌کنند، درحالی که بر اساس قانون بخش‌های دولتی نمی‌توانند هبه‌ای قبول کنند، عواقب این کار آن است که اگر این شرکت به تعهدات خود عمل نکند حداقل دولت باید 50 درصد خسارت را جبران کند.وی اضافه کرد: زمانی که این شرکت نهاده به مردم فروخته است قیمت نهاده‌ها بر اساس ارز 4200تومانی بوده است اما اکنون که ارز 4200تومانی وجود ندارد باید با 4 تا 5 برابر قیمت آن زمان نهاده خریداری و در اختیار مردم قرار داده شود.

اساس آنچه شنیده شده، شرکت آریو تجارت سهیل پیش از این در میان شرکت‌های عمده واردکننده نهاده‌های دامی نبوده است و سابقه‌ای دراین‌باره ندارد که یکی از مهمترین اشکالات منتقدین این ماجراست که باید شفاف‌سازی شود. طبق اعلام سازمان بازرسی کل کشور، برخی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی نامه‌ای به بانک مرکزی نوشتند که مشخصاً به این شرکت 735 میلیون دلار اختصاص یابد که لازم است مسئولان وزارت جهاد کشاورزی دراین‌باره اعلام نظر کنند.مشخص نیست که از چه‌طریق کوتاژ غیرواقعی و صوری برای این شرکت صادر شده است که بتواند محصول خود را در بازارگاه عرضه کند و مردم نیز با اطمینان از اینکه این محصول به کشور وارد شده است پول‌های خود را (در مجموع 1100 میلیارد تومان) واریز کرده‌اند. لازم است مشخص‌ شود که این کوتاژ توسط خود گمرک صادر شده است یا این کوتاژ جعل شده است که در هر دو صورت گمرک هم باید پاسخگو باشد.

کد خبر 587646

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.