کد خبر 587852
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۷
چه فرقی دارد چطوری؛ دلار بالا رفت

ساعت 24 - بازار ارز در ایران گوشش به حرفهای رییس بانک مرکزی نیست و از جای دیگر حرف شنوی دارد: از گفت وگوهای هسته ای. هنگامی که گفته شد دوحه قطر به جای وین میزبان ایران و آمریکا است و عبداللهیان هم خوشحالی اش را نشان داد هنوز رییس بانک مرکزی حرف نزده بود و بنابر خبرهایی ارایه شده از سوی منابع گوناگون قیمت دلا نزولی شد اما دیروز ساعت 14 خبرگزاری تسنیم ورق دلار رابرگرداند و قیمت آن را صعودی کرد. حال دعوا برسد این است چرا دوباره دلار صعودی شده است. واقعا تفاوتی دارد؟

دربازار دو داستان درباره نوسان بازار ارزبر سر زبانهاست. ماجرای نخست را معامله‌گران امی گویند و باورشان این است که بعد از انتشارخبر تسنیم بازار ارز تهران صعودی شد و قیمت ها بالا رفت.اما داستان دیگررا دوم رسانه های اصولگرا می گویند و باوردارند کانال‌های تلگرامی مسئول افزایش قیمت دلارند و باید با آن‌ها برخورد شود.به گزارش اقتصاد نیوزهرچه شکاف قیمتی دلار تهران با سلیمانیه رو به بالاست، فاصله قیمتی هرات با تهران رو به کاهش است، به همین دلیل برخی معامله‌گران تصور می‌کنند این کاهش شکاف، پیام ریزش دارد.در ابتدای صبح چهارشنبه بازار دلار هرات افزایشی استارت زد، اما بازار دلار تهران نه. بازار به وقت پنج عصر سورپرایز شد و ورق برگشت.در بازار چهارشنبه هرات، قیمت‌ها نسبت به روز قبل افزایشی استارت زد، استارت افزایشی درحالی اتفاق افتاد که در پشت خط خبری نبود. درهم امارات و دلار سلیمانیه از هرات سیگنال گرفتند و رو به بالا رفتن، اما در تهران با وجود اینکه قیمت در کانال‌های مجازی گرانتر از روز قبل گزارش شد، دلار در کانال ۳۰ مانده بود و تغییر زیادی نداشت.در بازار سکه نیز نرخ این فلز گرانبها همراه با دلار نقدی تهران بدون تغییر ماند و نظاره‌گر بازار بود. اما فضا در بازار ساعت پنج عوض شد.سایت اصولگرای تسنیم حدود ساعت چهار عصر روز چهارشنبه، خبر از به پایان رسیدن بدون نتیجه مذاکرات دوحه داد و حول و حوش دو ساعت بعد وزارت خارجه این خبر را تکذیب کرد. اما تکذیبیه خبر اثرگذار نبود و بعد از این شوک، چرت بازار ارز و سکه پاره شد و قیمت نقدی در بازار به سمت بالا حرکت کرد.

قاچاق دلار از تهران به سلیمانیه

قیمت دلار در تهران به ۳۰ هزار و ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان رسید و نرخ سکه نیز با رشد تقریبا ۳۰۰ هزار تومانی در ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار معامله شد. این افزایش موجب شد تا معامله‌گران در کف بودن ۱۴ میلیون و ۳۰۰ سکه، ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار طلای آبشده و دلار ۳۰ هزار تومانی مطمئن‌تر شوند.نکته بازار ارز چهارشنبه انتقال دلار از تهران به سلیمانیه بود. این انتقال که به شکل قاچاق انجام می‌شود به واسطه شکاف قیمتی در دو بازار است.هرچه شکاف قیمتی تهران با سلیمانیه رو به بالاست، فاصله قیمتی هرات با تهران رو به کاهش است، به همین دلیل برخی معامله‌گران تصور می‌کنند این کاهش شکاف، پیام ریزش دارد.

کد خبر 587852

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.