کد خبر 590319
تاریخ انتشار: ۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰

ساعت 24 - مقایسه لیست بازیکنان استقلال و پرسپولیس برای فصل جدید لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های کشور، می‌توان گفت که وضعیت آبی‌پوشان نسبت به رقیب سنتی کمی بهتر است.چیزی تا شروع فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران باقی نمانده است و تیم‌ها تقریبا به آرایش اصلی خود رسیده‌اند و شاید صرفا چند ابهام پیرامون تیم‌هایی وجود داشته باشد که سرمربیان جدید استخدام کرده‌اند و تفکرات این مربیان هنوز به صورت واضح مشخص نشده است.

در این گزارش به سراغ سرخابی‌های پایتخت رفته‌ایم. ۲ تیمی که بدون تردید با توجه به خیل عظیم دنبال‌کنندگان، بیشترین میزان توجه را به خود دارند. با نگاهی دقیق‌تر متوجه خواهیم شد که اوضاع آبی‌پوشان از نظر عمق ترکیب نسبت به رقیب سنتی‌اش بهتر است. از طرفی می‌دانیم یحیی دقیقا از چه سیستمی استفاده خواهد کرد ولی درباره ساپینتو این اطمینان وجود ندارد.

پرسپولیس:

به گزارش ایرنا یحیی گل‌محمدی برای فصل جدید هم به آرایش ۲-۴-۴ اعتقاد دارد. با این تفاوت که احتمالا نحوه قرارگیری بازیکنان در خط میانی از حالت خطی به دایموند تغییر خواهد کرد. یعنی ممکن است به جای ۲ هافبک مرکزی از یک هافبک تدافعی و یک هافبک تهاجمی استفاده شود.گل‌محمدی چند چالش جدی دارد. یکی اینکه او هنوز مهاجم خارجی مدنظرش را در اختیار ندارد. دیگری مصدومیت چند مهره تاثیرگذارش از جمله وحید امیری، کمال کامیابی‌نیا، مهدی ترابی و حتی حامد پاکدل و وحدت هنانوف است و نهایتا ابهامی که در سمت چپ خط دفاعی وجود دارد.در این لیست نام چند بازیکن امید هم دیده می‌شود و چند بازیکن امید هم حضور ندارند. علت این اتفاق آن است که نفرات حاضر در لیست با توجه به عملکردی که داشته‌اند ممکن است در این فصل به کار گرفته شوند.

گلر:

علیرضا بیرانوند و احمد گوهری

در این پست پرسپولیس مشکلی ندارد. بیرانوند به عنوان گلر اصلی و احمد گوهری در قامت دروازه‌بان دوم لیگ را شروع خواهند کرد.

مدافعان:

وسط: فرشاد فرجی، مرتضی پورعلی‌گنجی، علی نعمتی، گئورگی گولسیانی

شانس مرتضی و گولسیانی برای حضور فیکس از بقیه بیشتر است. از طرفی نعمتی توانایی بازی در سمت چپ خط دفاعی را دارد و ممکن است تا بهبودی کاملِ وحید امیری در این سمت به کار گرفته شود.

راست: دانیال اسماعیلی‌فر و وحدت هنانوف

در این سمت سیامک نعمتی هم توانایی بازی را دارد و حتی شنیده می‌شود هنانوف در خط میانی به بازی گرفته شود اما هیچ شکی وجود ندارد که دانیال اسماعیلی‌فر گزینه اول و آخر کادر فنی برای سمت راست خط دفاعی خواهد بود.

چپ: محمدمهدی احمدی، وحید امیری و علی جودکی

همانطور که پیش‌تر گفته شد نام علی نعمتی را هم باید به لیست مدافعان چپ اضافه کرد. علی جودکیِ جوان هم ممکن است در ادامه یک گزینه سوپرایزکننده باشد. اما شانس اصلی برای شروع لیگ با محمد مهدیِ جوان و تازه به خدمت گرفته شده است. او و علی نعمتی رقابت سختی برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی با یکدیگر خواهند داشت.

هافبک‌ها:

تدافعی: میلاد سرلک، کمال کامیابی‌نیا و ابوالفضل اسماعیلی

پرسپولیس در میانه میدان با کمبود مهره مواجه است و یکی از دلایلی که یحیی چشمش را به روی آرایش خطی تا حدی بسته همین مساله است. بعد از جدایی رضا اسدی، محمد شریفی و مصدومیت کمال کامیابی‌نیا، میلاد سرلک گزینه اصلی در این پست است. اسماعیلیِ جوان هم توانایی بالایی از خود نشان داده است و احتمال دارد در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

تهاجمی و وینگر: سروش رفیعی، سعید صادقی، امید عالیشاه، مهدی ترابی، سیامک نعمتی و محمد عمری

پشت مهاجمان اوضاع پرسپولیس خوب است. سروش رفیعی به عنوان بازیکن شماره ۱۰ می‌تواند پشت مهاجمان بازی کند و وظیفه مهندسی حملات را به عهده داشته باشد. صادقی و ترابی هم گزینه‌های ایده‌آل سمت راست و چپ هستند اما فعلا ترابی با مصدومیت دست و پنجه نرم می‌کند و عالیشاه، نعمتی و عمری می‌توانند کمک‌کننده باشند.

مهاجمان:

مهدی عبدی، شیرزاد تمیروف و حامد پاکدل

مهمترین چالش یحیی با خط حمله است. او به دنبال یک یا ۲ مهاجم خارجی است و هنوز موفق به جذب بازیکن در این پست نشده است. با توجه به موجودیت فعلی، مهدی عبدی نفر اول در خط حمله خواهد بود. پاکدل آسیب دیده است و تمیروف با وجود گلزنی در ۲ بازی دوستانه هنوز اعتماد کامل را از سوی کادر فنی دریافت نکرده است. در این پست یکی ۲ مهاجم تیم امید هم در تمرینات این تیم حضور داشتند، ولی رضایتی بابت آنها به دست نیامده است.

استقلال:

ساپینتو وقتی به استقلال آمد نویدِ یک فوتبال هجومی را داد. با این وجود نفرات جذب شده در استقلال اکثرا مدافع و هافبک میانی بودند و طبق اخبار و تصاویری که از بازی‌های آبی‌پوشان در اردوی ترکیه مخابره شده ممکن است ساپینتو دست به ترکیب برنده نزند و استقلال را با سه دفاع به مسابقات بفرستد.استقلال در تمامی پست‌ها به یک تعادل نفری رسیده و اصطلاحا عمق اسکوادِ قابل توجهی دارد. شاید تنها در سمت راست و در پست فول‌بک، صالح حردانی نیاز به یک گزینه‌ آلترناتیو داشته باشد. البته که یکی ۲ بازیکن توانایی بازی در آن سمت را دارند و اینطور نیست که کسی نباشد تا این وظیفه را عهده‌دار شود.

در ادامه با بازیکنان استقلال در پست‌های مختلف همراه باشید.

گلر:

سیدحسین حسینی، علیرضا رضایی و سینا سعیدی‌فر

۲ گزینه‌ی آماده پیش روی ساپینتو است. هم حسینی و هم رضایی عملکرد درخشانی در فصل قبل داشتند و احتمالا گلر باتجربه‌تر لیگ را به صورت فیکس آغاز خواهد کرد.

مدافعان:

وسط: عارف غلامی، رافائل سیلوا، روزبه چشمی، محمدحسین مرادمند و سیدمحمد حسینی

به این جمع پنج نفره می‌توان ابوالفضل جلالی را هم اضافه کرد. بازیکنی که در آخرین هفته‌ها به وسیله فرهاد مجیدی هم به یکی از سه مدافع تبدیل شد. بعید است سیاوش یزدانی به این لیست بلند بالا بپیوندد، با این حال استقلال در خط دفاعی با هر آرایشی مشکلی ندارد و با گزینه‌های متعددی مواجه است.

راست: صالح حردانی

اگر استقلال به صورت چهار دفاعه بازی کند، عارف غلامی توانایی بازی در سمت راست را خواهد داشت ولی اگر شاهد بازی آبی‌پوشان با سه دفاع باشیم، در این صورت صالح حردانی نقش وینگ‌بک یا پیستون را به خود می‌گیرد. کوین یامگا در این حالت می‌تواند به او کمک کند.

چپ: ابوالفضل جلالی و جعفر سلمانی

در سمت چپ استقلال با ۲ مهره آماده سروکار دارد. در صورتی که آبی‌ها چهار دفاعه بازی کنند، بدون شک یکی از این ۲ نفر به بازی گرفته خواهند شد و اگر با سیستم سه دفاعه کار شود، سلمانی یک پله جلوتر به میدان می‌رود.

هافبک‌ها:

تدافعی: مهدی مهدی‌پور، محمدزبیر نیک‌نفس، امید حامدی‌فر، محمدحسین زواری، سعید مهری و رضا آذری

۶ بازیکن در این پست وجود دارند. مهری و آذری شاید تا شروع لیگ در این جمع باقی نمانند ولی چهار نفر دیگر بدون شک در استقلال بازی خواهند کرد. مهدی‌پور و نیک‌نفس نسبت به حامدی‌فر و زواری بخت بیشتری برای بازی به عنوان مهره فیکس در میانه میدان را دارند.

تهاجمی و وینگر: کوین یامگا، عزیزبک آمانوف، رضا میرزایی، امیرعلی صادقی، آرش رضاوند و عرفان باقری

ماندن آرش رضاوند در هاله‌ای از ابهام است و عرفان باقری هم خیلی بعید است در هفته‌های ابتدایی شانس بازی داشته باشد. درباره بقیه بازیکنان باید از ترکیب استقلال مطلع باشیم اما بدون شک تحت هر شرایطی ترافیک بسیار زیادی در این بخش از زمین وجود دارد. آمانوف می‌تواند نقش پست ۱۰ را ایفا کند و حتی پیمان بابایی هم در این پست توانایی بازی دارد. الباقی نفرات پتانسیل بازی در کناره‌ها را دارند.

مهاجمان:

ارسلان مطهری، آرمان رمضانی، کاوه رضایی، پیمان بابایی و سجاد شهباززاده

یک محل پرترافیک دیگر که ممکن است با جدایی یک نفر همراه باشد همین خط حمله خواهد بود. مطهری و رمضانی همچنان آبی ماندند و رضایی، شهباززاده و بابایی به این لیست اضافه شده‌اند. ممکن است پیمان از جمع مهاجمان جدا شود و یک پست عقب‌تر برود اما الباقی نفرات برای بازی در خط حمله باید با یکدیگر رقابت شدیدی داشته باشند.

احتمالا ۲ زوج متفاوت از دل این چهار نفر بیرون بیاید.

در مجموع بازهم باید اشاره داشته باشیم که پرسپولیس شروع بهتری در نقل و انتقالات داشت ولی استقلال در ادامه توانست نه تنها تعادل را به وجود بیاورد بلکه از رقیب خود کمی سبقت هم بگیرد. جذب یکی ۲ مهره خارجی می‌تواند دوباره پرسپولیس را در این بازی پیش بیندازد.با این حال نحوه بسته شدن هر ۲ تیم به گونه‌ای است که باید هر ۲ برای قهرمانی وارد رقابت شوند.

کد خبر 590319

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.