رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 591102

کاهش فعالیت نیروگاه‌های هسته‌ای فرانسه بر اثر موج گرما

ساعت24-موج گرمای فراگیر، اروپا را غافلگیر کرده و با ایجاد خشکسالی و کمبود آب آشامیدنی، افزایش بی‌سابقه دمای آب رودخانه‌ها نیز که برای خنک کردن نیروگاه‌های هسته‌ای تولید برق استفاده می‌شود، منجر به کاهش فعالیت این نیروگاه‌ها در فرانسه شده است.

html>

به گزارش ایسنا و به نقل از بی‌بی‌سی، دولت فرانسه یک تیم بحران برای مقابله با خشکسالی تاریخی در این کشور تشکیل داده است. این خشکسالی بی‌سابقه، بیش از ۱۰۰ شهر فرانسه را با کمبود آب آشامیدنی مواجه کرده است.

"کریستوف بچو" وزیر محیط زیست فرانسه گفته است: کامیون‌ها آب را به این مناطق می‌برند، زیرا چیزی در لوله‌ها باقی نمانده است.

همچنین دفتر نخست وزیری فرانسه اعلام کرده است که این بدترین خشکسالی ثبت شده در تاریخ فرانسه است و منجر به محدودیت مصرف آب در ۹۳ منطقه شده است. انتظار می‌رود این شرایط حداقل تا دو هفته آینده ادامه یابد.

همچنین خبرگزاری AFP گزارش داده است که شرکت تامین‌کننده برق دولتی انرژی "EDF" مجبور به کاهش تولید در برخی از نیروگاه‌های هسته‌ای تولید برق شده است، زیرا دمای رودخانه‌ها برای تامین سرمایش کافی، بیش از حد زیاد است، به این معنی که آب مورد استفاده برای خنک کردن رآکتورها نمی‌تواند به طور ایمن به آبراه‌های طبیعی بازگردانده شود.

این نگرانی وجود دارد که این خشکسالی که تقریباً تمام سرزمین فرانسه را تحت تأثیر قرار داده است، موجب کاهش بازدهی محصولات نیز بشود و بحران غذایی ناشی از جنگ در اوکراین را تشدید کند.

آبیاری زمین‌ها در بسیاری از مناطق شمال غربی و جنوب شرقی فرانسه برای صرفه‌جویی در مصرف آب ممنوع شده است.

همچنین گزارش شده است که دامداران در کوه‌های آلپ مجبورند هر روز با کامیون به دامنه کوه بروند تا برای حیوانات خود آب جمع‌آوری کنند که همین موضوع هزینه گزافی را بر آنان تحمیل می‌کند.

سرویس ملی هواشناسی فرانسه اعلام کرد که در این کشور در ماه ژوئیه فقط ۹.۷ میلی‌متر باران باریده و خشک‌ترین ماه از مارس ۱۹۶۱ تاکنون را رقم زده است.

سرویس ملی هواشناسی فرانسه می‌گوید، از امروز و طی چند روز آینده دمای هوا بالای ۳۰ درجه سانتی‌گراد و در بخش‌هایی از جنوب فرانسه تا ۳۷ درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد و حداکثر دمای بین ۳۲ تا ۳۶ درجه سانتیگراد احتمالاً برای مدتی طولانی در بخش بزرگی از این کشور باقی خواهد ماند.

چندین کشور اروپایی دیگر نیز هشدارهای شدید خشکسالی صادر کرده‌اند و اتحادیه اروپا از اعضای خود خواسته است که از فاضلاب شهری تصفیه شده برای مزارع این قاره استفاده مجدد کنند.

انتهای پیام

تازه‌ترین خبرها