کد خبر 591995
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۵

ساعت24-به گزارش ایسنا، وزارت بازرگانی اعلام کرد موجودی‌های تجاری پس از رشد ۱.۶ درصدی در ماه مه، ۱.۴ درصد افزایش یافت. موجودی‌ها جزء اصلی تولید ناخالص داخلی هستند. افزایش ماه ژوئن مطابق با انتظارات اقتصاددانان بود. موجودی انبارها در ماه ژوئن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸.۵ درصد افزایش یافت.

همان‌طور که در گزارش پیش‌بینی منتشر شده در ماه گذشته تخمین زده شد، موجودی‌های خرده‌فروشی در ژوئن ۲ درصد افزایش یافت و این به دنبال افزایش ۱.۶ درصدی در ماه مه بود. موجودی وسایل نقلیه موتوری به جای ۳.۱ درصد در ماه گذشته، ۳.۳ درصد افزایش یافت. آنها در ماه مه ۲.۴ درصد پیشرفت داشتند.

موجودی‌های خرده‌فروشی بدون احتساب خودروها که به محاسبه تولید ناخالص داخلی می‌پردازند، به جای ۱.۶ درصد که در ماه گذشته برآورد شده بود، ۱.۵ درصد افزایش یافت.

موجودی‌های تجاری در سه ماهه اول با کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده افزایش یافت. موجودی مازاد، به ویژه در خرده‌فروشان، باعث شد تا کسب‌وکارها تمایل اندکی برای ادامه ذخیره‌سازی داشته باشند که بر تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم تأثیر گذاشت.

بر اساس گزارش رویترز، اقتصاد پس از کاهش ۱.۶ درصدی در دوره ژانویه تا مارس، با نرخ سالانه ۰.۹ درصد در سه ماهه دوم منقبض شد. موجودی‌های عمده فروشی در ماه ژوئن ۱.۸ درصد افزایش یافت. فروش تجاری پس از افزایش یک درصدی در ماه مه، ۱.۳ درصد در ژوئن افزایش یافت.

کد خبر 591995

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.