ساعت24-ایسنا نوشت: معاون وظیفه فرماندهی انتظامی استان قم گفت: مشمولان غیر غایب برای خروج از کشور در ماه‌های محرم و صفر نیازی به پرداخت وثیقه نداشته و تنها باید مشخصات خود را در سامانه ثبت کنند.

سرهنگ دوم محمدجواد میرزایی معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان قم با اشاره به اینکه آخرین وضعیت مشمولان غیر غایب که تقاضای سفر به عراق و حضور در زیارت اربعین حسینی را دارند، اظهار کرد: این مشمولان برای ادای این فریضه نیازی به پرداخت وثیقه ندارند.

وی ادامه داد: در راستای ارائه تسهیلات به مشمولان غیر غایب متقاضی زیارت عتبات عالیات در موعد محرم و صفر به ویژه راهپیمایی اربعین حسینی شرایطی را محیا کرده‌ایم تا این افراد در صورت نداشتن غیبت سربازی بتوانند بدون نیاز به پرداخت وثیقه و با ثبت درخواست خودشان به صورت اینترنتی در این سفر معنوی شرکت کنند.

معاون وظیفه فرماندهی انتظامی استان قم با بیان اینکه متقاضیان باید در سامانه sakha.epolice.ir مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند، مطرح کرد: کلیه مشمولان غیرغایب که قصد حضور در این مراسم پرشکوه را دارند باید در محدوده زمانی ۸ مردادماه الی ۵ مهرماه یا اول محرم تا پایان صفر از طریق سامانه مذکور نسبت به ثبت درخواست خود مبنی از مجوز خروج از کشور اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه اطلاعیه‌ای در این راستا از سازمان وظیفه عمومی فراجا برای ما ارسال شده است، عنوان کرد: تمام شرایط کلی مشمولان برای شرکت در این سفر طی این اطلاعیه به دست ما رسیده است.

سرهنگ دوم میرزایی در تشریح گروه‌هایی که ذیل این اطلاعیه آمده‌اند، اضافه کرد: دانش آموزان، دانشجویان و طلاب حوزه‌های علمیه دارای معافیت تحصیلی، مشمولان فارق التحصیل در مهلت تعیین تکلیف وضعیت خدمتی، مشمولان غیر غایب که درخواست معافیت‌های پزشکی، کفالت و موارد خاص در حال بررسی را دارند، مشمولان غیرغایب دارای معافیت‌های موقت پزشکی و کفالت در مدت اعتبار معافیت موقت و مشمولان دارای برگه آماده به خدمت بدون غیبت تا ۱۵ روز مانده به تاریخ اعزام به خدمت می‌توانند شرایط لازم برای شرکت در این سفر پر فیض معنوی را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه نخستین و اصلی‌ترین شرط شرکت در این سفر معنوی نداشتن غیبت سربازی است، خاطرنشان کرد: متقاضیات کارت‌های المثنی معافیت و پایان خدمت در صورت وجود سابقه، پس از ثبت درخواستشان در سامانه، تایید خواهند شد.

معاون وظیفه فرماندهی انتظامی استان قم افزود: همچنین متاهدین خدمت که تعهد آن‌ها در دفتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس+۱۰ ثبت شده و توسط سازمان وظیفه عمومی تایید شده است نیز شامل این طرح می‌شوند.

وی تصریح کرد: سربازان در حال خدمت نیز میتوانند بدون مراجعه به معاونت‌های وظیفه عمومی سراسر کشور، از طریق حفاظت اطلاعات یگان خدمت ۱۶ و معاونت نیروی انسانی محل خدمتشان به منظور شرکت در این سفر معنوی مجوز خروج از کشور را دریافت کنند.

سرهنگ دوم میرزایی در پایان یادآور شد: لازم به ذکر است، متقاضیان در صورت نیاز به اطلاعات بیش‌تر می‌توانند از طریق کانال سازمان وظیفه عمومی فراجا در پیام رسان سروش به نشانی @خبر سربازی از آخرین اخبار مربوطه مطلع شوند.

گفتنی است، روز گذشته نیز در حاشیه برگزاری جلسه ستاد ملی اربعین مجید میراحمدی با بیان اینکه درخواست استاندار کربلا در این جلسه این بود که زائران ماندگاری کمتر در کربلا داشته باشند ،گفت: ارائه خدمات مواکب ایرانی بعد از روز اربعین بود چون مواکب عراقی بعد از روز اربعین فعالیت خود را متوقف می کنند.

وی ادامه داد: با تاکید رییس جمهور و وزیر کشور برای کاهش هزینه های سفر اربعین، قیمت پارکینگ ها نسبت به سال قبل کاهش یافت. برای پارکینگ های عمومی و شهرداری ها ۵ هزار تومان در ۲۴ ساعت و پارکینگ های خصوصی ۱۰ هزار تومان تعیین شده است.

معاون وزیر کشور در مورد واکسن زائران نیز اظهارکرد: زائران باید کارت واکسن خود را با خود به مرزها ببرند یا استعلام آن را به صورت اینترنتی و از طرق موبایل خود ارائه دهند. مبنا این است که دو دوز واکسن زده باشند و اگر شش ماه از تزریق دوز دوم گذشته باشد باید دوز یادآور زده شود. اگر سه دوز تزریق شده باشد، نیازی به دوز یادآور نیست.

میراحمدی درباره بیمه زائران نیز خاطرنشان کرد: مبنای بیمه ۱۸ هزار تومان است ما خدمات را از ۲۳ تا ۱۰۰ درصد نسبت به سال های گذشته افزایش داده ایم.

وی با اشاره به اینکه زائران کشورمان می توانند از مرزهای خسروی، باشماق و تمرچین استفاده کنند، گفت: اتباع افغانستانی و پاکستانی فقط از مرز شلمچه خارج می شوند و سایر اتباع از مرز خسروی خارج می شوند.

میراحمدی درباره زمان کار پایانه های مرزی بیان کرد: مرزها ۲۴ ساعته فعالیت می کنند، اما تردد از مرز خسروی به داخل خاک عراق به دلایل امنیتی عراق تا ساعت ۱۷ هر روز است. محدودیتی برای تردد زائران در مرزها نداریم.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور همچنین گفت: استانداران مکلف شده اند با بسیج امکانات ترابری استان ها نیاز زائران در حوزه حمل ونقل را برآورده کنند. پارکینگ ها را افزایش قابل توجه داده ایم و توصیه می کنیم کسانی که برایشان مقدور است از وسیله شخصی استفاده کنند. سفیر کشورمان در عراق هم با طرف عراقی صحبت می‌کند که امکانات ترابری عراقی به پشت مرز خسروی بیاید تا زائران به داخل عراق منتقل شوند.

میراحمدی همچنین با بیان اینکه سفر چارتر برای اربعین ممنوع است، اظهار کرد: قیمت بلیط برای سفر هوایی اربعین ۶ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. وزیر راه بر این مساله نظارت دارد.

وی با اشاره به اینکه موکب ها از ۲۱ ماه محرم می توانند در عراق برپا شوند، تصریح کرد: حشدالشعبی و وزارت دفاع عراق مسئولیت تامین امنیت در این کشور را بر عهده دارند. طرف عراقی هیچ درخواستی برای حضور نیروهای امنیتی ایران در داخل خاک خود نداشته است. امنیت صددرصد در عراق برقرار است، سفارت ما در عراق هفت قرارگاه تشکیل داده است که در جنبه های امنیتی هم فعال هستند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور خاطر نشان کرد: تاکنون ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده‌اند. بین ۴ تا ۵ میلیون زائر با زائران غیر ایرانی در مراسم اربعین خواهیم داشت.

کد خبر 591996

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.