ساعت24-الجزیره به نقل از مقامات سازمان ملل گزارش داد که شورای امنیت با پیشنهاد روسیه و چین برای تمدید معافیت‌ ممنوعیت سفر اعضای طالبان که روز جمعه به‌پایان می‌رسد، مخالفت کرده است.

به گزارش فارس، «آماندا پرایس»، خبرنگار شبکه الجزیره، در رشته توییتی به نقل از دیپلمات‌های شورای امنیت نوشت که پیشنهاد روسیه و چین برای تمدید معافیت‌های ممنوعیت سفر ۱۳ تن از مقامات طالبان برای ۹۰ روز، امروز توسط بریتانیا، فرانسه، آلبانی و ایرلند رد شد.

به گفته وی، شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال حاضر بر سر تمدید معافیت‌های ممنوعیت سفر برای گروهی از مقامات طالبان در افغانستان به بن‌بست رسیده است. این معافیت‌ها برای 13 مقام طالبان قرار است روز جمعه به پایان برسد.

بر اساس این گزارش، ایرلند با آخرین پیشنهاد چین و روسیه برای تمدید معافیت‌های ممنوعیت سفر ۱۳ مقام طالبان برای سفر به چین، روسیه و کشورهای منطقه مخالفت کرده است. این معافیت‌ها روز جمعه بدون توافق شورای امنیت سازمان ملل در مورد طرح تمدید آنها منقضی می‌شود.

وی همچنین افزود که پیشنهاد ایالات متحده برای تمدید معافیت‌ها برای 6 مقام فقط برای سفر به قطر توسط چین و روسیه رد شد.

به نوشته خبرنگار الجزیره، تمدید معافیت از ممنوعیت سفر ۱۳ تن از مقامات طالبان از سوی روسیه و چین، فقط محدود به کشورهای منقطه، شامل چین و روسیه می‌باشد.

همچنین یک سخنگوی هیأت نمایندگی چین در سازمان ملل گفته معافیت مسافرتی برای مقام‌های مشخص طالبان کاملاً ضروری است و مسئله حقوق زنان و دختران افغان نباید به این امر مرتبط شود.

پیش از این سازمان ملل اعلام کرده بود که 2 مقام ارشد مرتبط با حوزه آموزش و پرورش طالبان را به دلیل وضع ممنوعیت بر آموزش زنان تحریم کرده است.

سازمان ملل برای 15 نفر از مقامات ارشد طالبان معافیت از ممنوعیت سفر اعمال کرده بود که به دنبال تصمیم جدید این معافیت تنها برای 13 نفر برای دو ماه تمدید شده و معافیت 2 نفر از مقامات این گروه برداشته شده است.

یک دیپلمات سازمان ملل که نخواست نامش فاش شود به AFP گفت: سازمان ملل تصمیم گرفته به دلیل اعمال محدودیت بر زنان دو مقام ارشد طالبان را تحریم کند.

وی افزود: سید احمد شیدخیل معاون وزارت آموزش و پرورش و عبدالباقی حقانی وزارت تحصیلات عالی دولت موقت طالبان به دلیل اعمال محدودیت این گروه بر آموزش زنان تحریم شدند.

مهرماه سال گذشته بود که شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست آمریکا برای تعلیق تحریم 14 مقام ارشد طالبان را به مدت 3 ماه دیگر تمدید کرد.

این شورا بر اساس درخواست آمریکا مبنی بر لغو تحریم مسافرتی 14 عضو طالبان را به بحث گرفته و آن را برای سه ماه دیگر تمدید کرد.

این اقدام شورای امنیت سازمان ملل متحد به این معنی بود که این مقامات طالبان می‌توانند به دوحه سفر کنند، جایی که مذاکرات صلح قبلاً در آنجا انجام شده بود. مدت زمان این معافیت از 23 سپتامبر تا 22 دسامبر شامل یک دوره 90 روزه است.

بر اساس اعلام شورای امنیت سازمان ملل متحد، این کمیته همچنین تصمیم گرفت که معافیت محدودی برای مسدود کردن دارایی‌ها فقط برای تأمین مالی این سفرها اعمال کند.

گفته می‌شد این اقدام دولت بایدن با هدف تشویق طالبان به رعایت تعهدات خود در زمینه حقوق بشر و ضد تروریسم انجام شده است.

دستکم 14 نفر از اعضای دولت موقت طالبان در کابل در لیست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار دارند که «محمد حسن آخوند»، نخست وزیر موقت طالبان نیز در آن حضور دارد.

کد خبر 592036

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.