کد خبر 594017
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۱
حقایق جالب درباره دنیا که نگاه تازه‌ای به شما می‌بخشند

ساعت24-در مطلب زیر با حقایقی خواندنی درباره‌ دنیا همراه باشید.

دنیای ما با همه ی عجایب، اختراعات و شگفتی های طبیعی اش می تواند جای بسیار حیرت انگیزی باشد. و درست زمانی که فکر می کنید همه چیز را درباره ی آن یاد گرفته اید، با نکته ی جدیدی غافلگیرتان می کند. دانستن بعضی از این حقایق شاید کمک چندانی به زندگی روزمره تان نکند، اما به طور حتم نگاه تان را به دنیا تغییر می دهد و البته از شما هم‌صحبت جالب تری می سازد.

در ژاپن، مردها از همسرشان پول تو جیبی می گیرند

در بسیاری از خانواده های ژاپنی، این زن است که بودجه ی خانواده را کنترل می کند و از درآمد مرد، یک مستمری ماهانه به او می دهد. مرد این پول که در ژاپن به آن «اوکوزوکای» (Okozukai) می گویند را صرف تفریحات و سرگرمی ها و قبض تلفن همراه خود می کند. مقدار اوکوزوکای معمولاً حدود ۱۰ درصد از درآمد مرد است.

رختخواب نامرتب برای سلامت ما مفیدتر است

مرتب کردن جای خواب

مرتب نکردن رختخواب بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب شاید شلختگی به نظر برسد اما در واقع برای سلامت مان مفیدتر است. تحقیقات نشان داده رها کردن ملحفه روی تشک به صورت نامرتب باعث هوا خوردن آن ها می شود و می تواند نزدیک به ۱/۵ میلیون مایت گرد و غبار را از بین ببرد.

از پوست تخم مرغ به منظور ساخت استخوان های جدید برای انسان استفاده می شود

پوست تخم برای ما اغلب معادل شکنندگی است، اما در واقع محکم تر از چیزی است که به نظر می رسد. تا جایی که حتی می توان از آن برای ساخت استخوان انسان استفاده کرد. دانشمندان راهی پیدا کرده اند که با کمک پوست تخم مرغ می توان استخوان های جدید ساخت. در این روش از تکه های تخم مرغ شکسته استفاده می شود.

طول زبان مردان بیشتر از زن ها است

زبان انسان

این باور رایج که زن ها بیشتر از مردها صحبت می کنند را علم تأیید نکرده است. با این حال، از جهت طول زبان، مردان قطعاً از زنان پیشی می گیرند. تحقیقات نشان داده متوسط طول زبان در زن ها ۷/۹ سانتیمتر و در مردان ۸/۵ سانتیمتر است.

ارتفاع برج ایفل در تابستان می تواند ۱۵ سانتیمتر بیشتر شود

یکی از مشهورترین آثار تاریخی اروپا در فصول مختلف سال تغییر ارتفاع می دهد. در تابستان وقتی دمای هوا به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد، ارتفاع برج ایفل حداکثر ۱۵ سانتیمتر بیشتر می شود. علتش آن است که گرما فلز را منبسط می کند، درنتیجه ارتفاع برج بیشتر می شود..

امکان ندارد بتوانید خود را قلقلک دهید

مغز انسان توانایی های حیرت انگیزی دارد که یکی از آن ها پیش بینی آینده است. تحقیقات نشان داده بخشی از مغز ما به نام مخچه می تواند حس قلقلک را پیش بینی کند اما تنها زمانی که بخواهید این کار را با خودتان انجام دهید. به همین دلیل است که دیگر واکنشی به آن ندارید و چیزی حس نمی کنید. اما وقتی دیگران این کار را با شما انجام می دهند، مغزتان غافلگیر می شود و قلقلک را احساس می کنید.

عروس های دریایی می توانند به بزرگی یک انسان باشند

عروس دریایی

عروس های دریایی بشکه ای یا رایزوستوما پولمو (Rhizostoma Pulmo) می توانند به اندازه ی یک انسان معمولی یا حتی بیشتر رشد کنند. این عروس های دریایی با وزنی نزدیک به ۳۶ کیلوگرم و شکمی به پهنای حداکثر ۹۱ سانتیمتر، به طور حتم موجودات حیرت انگیزی هستند اما به ندرت مشاهده می شوند.

مردانی که دختر دارند بیشتر عمر می کنند

نمی توان با قطعیت گفت که آیا پدرانی که دختر دارند در مجموع شادتر از پدران پسردار هستند یا نه، اما تحقیقی نشان داد داشتن فرزند دختر می تواند عمر پدرها را بیشتر کند. گروهی از دانشمندان متوجه شدند تعداد فرزندان دختر تأثیر مثبتی بر طول عمر پدرها داشت. اما تعداد فرزندان پسر هیچ تأثیر قابل توجهی بر طول عمر آن ها نداشت.

مردم تمدن های مایا و آزتک از دانه های کاکائو به عنوان پول استفاده می کردند

دانه کاکائو

سخت می شود تصور کرد محصولی که امروز بسیار متداول و در دسترس است، در مقطعی از تاریخ از آن به عنوان پول استفاده می شده. برای مردم آمریکای میانه، دانه های کاکائو به اندازه ی مستر کارت های امروزی ارزشمند بود. مردم تمدن های آزتک و مایا از آن برای پرداخت هر هزینه ای، از مالیات گرفته تا خوراک و پوشاک استفاده می کردند.

خفاش ها سر و ته زایمان می کنند

خفاش ها به این شهره اند که می توانند تقریباً هر کاری را در حالت آویزان و سر و ته انجام دهند. آن ها در این حالت می خوابند، به خواب زمستانی فرو می روند و حتی بعد از مرگ هم به همین شکل می مانند. اما علاوه بر همه ی این ها، خفاش های ماده می توانند در این حالت زایمان هم کنند. وقتی بچه خفاش به دنیا می آید، مادرش به سرعت آن را می گیرد و با بال هایش نگهش می دارد.

زمانی مشق شب را برای سلامت بچه ها مضر می دانستند

مشق نوشتن

با وجود آنکه زمان زیادی از دوره ای که دادن تکلیف برای خانه به بچه ها ممنوع بود می گذرد، اما از قرار معلوم بحث ها درباره ی این موضوع کماکان ادامه دارد. قانون ممنوعیت دادن مشق شب به بچه ها از سال ۱۹۰۱ در ایالت کالیفرنیای آمریکا به اجرا درآمد و تمامی دانش آموزان زیر ۱۵ سال را دربرمی گرفت. برخی پزشکان و معلمان معتقد بودند مشق شب اضطراب زیادی به بچه ها وارد می کند و بنابراین اثری منفی بر سلامت آن ها دارد. با این حال، عمر دوران فراغت بال بچه های مدرسه ای نسبتاً کوتاه بود. این قانون کمتر از ۲ دهه دوام آورد و از سال ۱۹۱۷ مشق شب بار دیگر به نظام آموزشی ایالت کالیفرنیا بازگشت.

مغز ما نمی تواند در خواب چهره ی جدیدی بسازد

مغز ما توانایی های شگفت انگیز زیادی دارد اما «اختراع» چهره های کاملاً جدید در خواب در توانش نیست. دانشمندان عصب شناس معتقدند هر فردی که در خواب می بینید را قبلاً جایی دیده اید، یا یک آشنا یا یک دوست بوده، یا صرفاً یک غریبه که در خیابان برای لحظه ای از کنارش عبور کردید.

پاک کن ۲۰۰ سال بعد از مداد اختراع شد

مداد پاک کن

۴۰۰ سالی می شود که صاحب مداد شده ایم اما پاک کن مدت بسیار زیادی بعد از آن اختراع شد؛ دقیق ترش می شود نزدیک به ۲۰۰ سال بعد. از قرن هجدهم میلادی، لاستیک به ماده ی اصلی ساخت پاک کن بدل شد. اما تا قبل از آن، برای پاک کردن مداد از اسفنج یا حتی تکه های نان استفاده می شود.

منبع: روزیاتو

کد خبر 594017

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.