رفتن به محتوا
سفر باتو
کد خبر 594992

معاون اول قوه قضائیه: هیچ پرونده معوقه گمرکی نداریم

ساعت24- معاون اول قوه قضائیه گفت: با توجه به گزارش‌های دریافتی، انبارهای مربوط به کالاهای متروکه از حالت ثابت و رکود خارج شده است.

html>

نشست پیگیری اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و رفع موانع آن و بررسی مشکلات و چالش‌های حقوقی و قضائی گمرک جمهوری اسلامی ایران با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق معاون اول قوه قضائیه، حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور، رئیس گمرک و تعدادی از مسئولان عالی قضائی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین مصدق در این نشست گفت: جلسه امروز در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری برگزار شده است.

معاون اول قوه قضائیه افزود: بر اساس دستورالعمل مصوب رئیس قوه قضائیه مکلف هستیم جلسات سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ماهی یکبار با موضوعات خاص تشکیل دهیم که جلسه به بررسی مشکلات پیش روی گمرکات اختصاص دارد.

وی گفت: گمرکات مشکلات فراوانی دارند که در طول این ۶- ۷ ماه اخیر کارهای بسیار خوبی در خصوص تعیین تکلیف کالاهای قاچاق و متروکه در سازمان اموال تملیکی و آنچه که مربوط به آن است از سوی قوه قضائیه و دولت انجام شده است.

وی ادامه داد: با توجه به گزارش‌های دریافتی انبارهای مربوط به کالاهای متروکه از حالت ثابت و رکود خارج شده است و در حال حاضر علاوه بر اینکه کالاهای زیادی تعیین تکلیف شده است دنبال این هستیم که انبارهایی با استانداردهای بین‌المللی تشکیل شود تا در آینده دیگر شاهد این مسائل نباشیم که کالاها مدت زمان طولانی در انبارها دپو شوند.

وی گفت: با دستور رئیس قوه قضائیه به صورت ویژه به پرونده‌های مرتبط با گمرکات رسیدگی شده است و امروز هیچ پرونده معوقه‌ای نداریم.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: به کارگیری سامانه‌های الکترونیکی در این زمینه در اولویت قرار دارد و موضوع هوشمندسازی انبارها حتماً باید پیگیری شود حتی اگر لازم باشد با شخص رئیس جمهور و وزیر اقتصاد صحبت می‌کنیم و اگر نیاز به بودجه وجود داشته باشد، باید تأمین شود.

حجت الاسلام والمسلمین مصدق بیان کرد: در پایان سال باید بررسی شود که چه میزان از مصوبات جلسات پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اجرا شده است.

وی گفت: اگر با پیگیری نهادهای متولی با گمرکات، هوشمندسازی انجام شود اتفاق بزرگی در کشور رخ خواهد داد. در پرونده‌های سازمان تعزیرات با متولیان امر باید جلسه‌ای برگزار شود تا این مشکلات جزئی حل شده و گزارش آن به ستاد اقتصاد مقاومتی ارسال شود.

در این جلسه رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی، گزارشی در خصوص وضعیت انبارهای گمرکات و چالش‌های قضائی و تقنینی در حوزه ترخیص کالاها ارائه کردند.

رئیس کل گمرک برای پیگیری و حل و فصل موضوعات مأمور شد و مقرر شد در کارگروه تخصصی ثابت دبیرخانه اقتصاد مقاومتی مباحث مربوط به گمرک پیگیری شود.

تازه‌ترین خبرها