ساعت24-روسیه، ایالات متحده را به "بازی با آتش" در اطراف تایوان متهم کرد؛ درحالیکه چین گفت به ادامه روند "اتحاد مجدد" با این جزیره ادامه خواهد داد و در اشاره‌ای غیرمستقیم به واشنگتن متعهد شد تا "اقدامات قاطعی" را درخصوص مداخلات خارجی اتخاذ کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه طی سخنرانی در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به موضع واشنگتن درخصوص تایوان و همچنین تحریم‌های غرب علیه مسکو پرداخت.

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی خود تصریح کرد: «آمریکایی‌ها در حال بازی با آتش در اطراف تایوان هستند. مهم‌تر اینکه آن‌ها وعده حمایت نظامی از تایوان را می‌دهند.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه چند روز گذشته ضمن حمایت آشکار از چین پیرامون مسئله تایوان، گفت: ما قصد داریم تا به شدت به سیاست "چین واحد" پایبند باشیم. ما تحریکات ایالات متحده را در اطراف تنگه تایوان محکوم می‌کنیم.

از طرفی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته طی مصاحبه‌ای با برنامه "شصت دقیقه" تلویزیون سی‌بی‌اس در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای آمریکایی از تایوان دفاع خواهند کرد یا نه، پاسخ داد: بله؛ درصورت وقوع حمله از سوی چین، ما از تایوان دفاع خواهیم کرد.

لحظاتی پیش از سخنرانی لاوروف، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفت که پکن به همکاری درخصوص "اتحاد مجدد" با تایوان ادامه خواهد داد و با "فعالیت جدایی‌طلبانی" که به سمت استقلال تایوان پیش می‌روند، مبارزه خواهد کرد و در عین حال "اقدامات قاطعی" را جهت برخورد با مداخلات خارجی اتخاذ می‌کند.

پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان که به دنبال آن پکن بزرگترین رزمایش‌های نظامی خود را در اطراف تایوان برگزار کرد، تنش‌ها میان چین و آمریکا بر سر این جزیره شدت یافته است. چین که تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند با هرگونه فعالیت کشورهای غربی که منجر به "استقلال تایوان" شود، مخالف است و آن دسته از فعالیت‌ها را "نقض حاکمیت" خود تلقی می‌کند.

انتهای پیام

کد خبر 595289

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.