کد خبر 595555
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۵
ناکارآمدی مدیریت جهادی درسازگاری با جوانان

ساعت 24 - افراطی‌ترین افراد و رسانه‌ها و گروه‌های سیاسی اصولگرا نیز این روزها در تحلیل رخدادهای پس از مرگ مهسا امینی که روح ایرانیان را آزرده کرده است باور دارند در نشان دادن ناراحتی از مرگ این دختر مظلوم جوانان شهرهای گوناگون بیشترین سهم را دارند. البته اینها باور دارند این جوانان فریب خورده‌اند و نباید از دیگران تاثیرپذیری داشته باشند. در چنین وضعیتی که آشوب ذهنی جوانان ایرانی نسبت به کارآمدی اداره کشور از سوی نهادهای اصلی به هرحال کاستی‌هایی دارد که به این وضعیت رسیده‌ایم پرسش این است که چه باید کرد؟

آیا می‌توان با روش‌های پیشین این آشوب ذهنی را برای همیشه آرام کرد یا اینکه بازهم گونه‌ای رفتار می‌شود که استخوان لای زخم می‌ماند. به نظر می‌رسد یکی از کسانی که بیشترین مسوولیت را در ارائه راه‌حل برای فرونشاندن خشم جوانان دارد رییس مجلس قانونگذاری نظام جمهوری اسلامی است. محمدباقر قالیباف حالا دیگر یک بازیگر مبارز برای به دست آوردن منصب تازه در امور اجرایی نیست و برای صیانت از مقام فعلی نیز چندان ناآسوده نیست‌. او چه راه‌حلی برای این وضعیت پیچیده دارد؟ رییس مجلس در سفر به سر می‌برد و به یکی از استان‌ها رفته و سخنرانی کرده است و همانند همیشه باز هم برای چند صدمین بار گفته است برای حل مسائل کشور باید مدیریت جهادی اعمال شود. او به مثابه نمونه اعلای مدیریت جهادی به دوران جنگ هشت‌ساله اشاره کرده و باور خود را به نمایش می‌گذارد که باید از این راهبرد برای حل مسائل بهره برد. با توجه به اینکه وی یکی از اصلی‌ترین مقام‌های تصمیم‌گیر در اداره کشور است و با رییس دولت نیز هم‌سنخی دارد و حتی حاضر شد برای رییس‌جمهور شدن او از انتخابات کنار برود باید از او خواست یک بار برای همیشه راهبرد مدیریت جهادی را به شکل دستور عمل در آورد و به دولت و مجلس و سایر نهاده ارائه و برای اجرای آن پافشاری کند.

قوت یک نظریه یا یک راهبرد پیشنهادی این است که همانند یک دستگاه عمل کند و برای مهم‌ترین مسائل روز کشور راه‌حل کاربردی ارائه دهد. با توجه به اینکه همه ارکان نظام سیاسی و نیز شهروندان ایرانی باور دارند وضعیت امروز ایران که به نارضایتی‌ها منجر شده و همه فعالیت‌های سیاسی داخلی و خارجی و نیز فعالیت‌های اقتصادی را در تنگنا قرار داده است از قالیباف باید پرسیده شود راه‌حل جهادی برای درمان درد و رنج امروز ایران چیست؟ این راهبرد برای حل این مساله کدام راه‌ها و اولویت‌ها را پیشنهاد می‌کند؟ قالیباف نمی‌تواند از زیر بار مسوولیت شانه خالی کند و به مسائل دیگر بپردازد و با توجه به کارنامه و برنامه‌اش برای اداره کشور در مجلس و نیز تکرار چند صدباره راهبرد جهادی باید بتواند پاسخ این پرسش را بدهد.

کد خبر 595555

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.