کد خبر 595888
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰

ساعت24-براساس گزارشی که به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه شد، سوئیس مشکلات جدی ساختاری درخصوص "نژادپرستی" علیه آفریقایی تبارها دارد؛ مشکلاتی که از خشونت پلیس گرفته تا بازی‌های کودکان را شامل می‌شود.

به نقل از خبرگزاری رویترز، یک گروهی که از سوی سازمان ملل منصوب شد سال جاری میلادی سفری به سوئیس داشتند و پس از آن سفر به اقدامات مثبتی که توسط این کشور انجام شده، اشاره کردند اما همچنان درخصوص وجود تبعیض نژادی در سوئیس ابراز نگرانی و چندین حادثه را در این کشور برجسته کردند.

این گروه اعلام کرد: «فراگیر شدن این رفتار اشتباه و مصونیت از گناه بیانگر این است که یک مشکل جدی ساختاری در سوئیس وجود دارد.»

سفیر سوئیس در سازمان ملل متحد در ژنو به طور کلی این یافته‌ها را پذیرفت اما استفاده کارشناسان از تعداد مثال محدود در این خصوص برای یک نتیجه‌گیری گسترده‌تر را زیر سوال برد.

در این گزارش آمده است: سوئیس محصور در خشکی هرگز یک قدرت استعماری نبود اما بانک‌ها، تجار و شهرداری‌های آن سرمایه‌گذاری‌های زیادی کردند و از تجارت ترنس‌آتلانتیک سود برده‌اند.

کارشناسان سازمان ملل گفتند: بازی‌های سوئیسی چنین سوالاتی را ترویج می‌دهند؛ "چه کسی از مرد سیاه پوست می‌ترسد؟" و چنین جملات و سوالاتی تاثیراتی درخصوص تبعیض نژادی به دنبال دارد. همچنین گزارش سازمان ملل حاکی از خشونت‌های "شوکه‌کننده" نیروهای پلیس علیه سیاه‌پوستان و قتل چندین مرد سیاه‌پوست در "کانتون وو"، یکی از کانتون‌های سوئیس است.

این سفیر سوئیس روز دوشنبه به شورای حقوق بشر این سازمان مستقر در ژنو گفت: سوئیس با مشاهدات شما موافق است و می‌داند که مشکلاتی درخصوص تبعیض نژادی وجود دارد و باید فورا برطرف شوند و همچنین تدابیری از جمله توسعه برنامه‌های آموزشی پلیس در این خصوص اتخاذ شده است.

کد خبر 595888

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.