رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 599248

فستیوال جهانی با طعم فوتبال

ساعت24-میزبانی در جام جهانی فوتبال آرزوی مردم هر کشوری است، آرزویی که مدتی می‌شود علاوه بر اروپا و آمریکا، در قاره‌های آسیا و آفریقا هم برآورده شده و به تازگی به خاورمیانه هم آمده است. از زمان شروع بزرگترین رقابت جهان فوتبال موسوم به جام جهانی در سال ۱۹۳۰، هفده کشور میزبان جام‌جهانی در بیست و یک دوره این رقابت‌ها بوده‌اند. سازمان ابتدا میزبانی را در جلسات کنگره فیفا به کشورها اعطا کرد. با توجه به سفر سه هفته‌ای دریایی بین آمریکای جنوبی و اروپا (دو مرکز قدرت در فوتبال آن زمان) انتخاب میزبان در اولین تورنمنت‌ها بسیار بحث‌برانگیز بود.

خبر
div class="item-body">

برای مثال، تصمیم به برگزاری اولین دوره در اروگوئه، منجر به شرکت تنها چهار کشور اروپایی شد. دو جام‌جهانی بعدی هر دو در اروپا برگزار شد. تصمیم برای برگزاری دومین جام‌جهانی فوتبال (۱۹۳۸ در فرانسه) باعث درگیری‌های زیادی شد، زیرا کشورهای آمریکای جنوبی متوجه شدند که میزبانی جام‌جهانی بین دو قاره خواهد چرخید. به همین دلیل، آرژانتین و اروگوئه مسابقات را تحریم کردند. در اولین تورنمنت بعد از جنگ جهانی دوم، که در سال ۱۹۵۰ در برزیل برگزار شد، سه تیم به دلیل مشکلات مالی یا اختلاف نظر با سازمان از نامزدی میزبانی کنار کشیدند.

به منظور اجتناب از هر گونه تحریم یا جنجال در آینده، فیفا الگوی تناوب بین قاره آمریکا و اروپا را آغاز کرد که تا جام‌جهانی فوتبال ۲۰۰۲ در آسیا ادامه یافت. این سیستم به گونه‌ای تکامل یافت که کشور میزبان در رای‌گیری کنگره فیفا انتخاب شود. این کار تحت یک سیستم رای‌گیری جامع انجام می‌شود. این تصمیم در حال حاضر تقریباً هفت سال قبل از مسابقات گرفته شده، اگرچه میزبانان مسابقات ۲۰۲۲ همزمان با میزبانان مسابقات ۲۰۱۸ انتخاب شدند.

فستیوال جهانی با طعم فوتبال

تنها مکزیک، ایتالیا، فرانسه، آلمان (آلمان غربی تا اندکی پس از جام‌جهانی ۱۹۹۰) و برزیل در دو نوبت میزبان این رویداد بوده‌اند. ورزشگاه «آستکا» در مکزیکو سیتی و «ماراکانا» در ریودوژانیرو تنها مکان‌هایی هستند که تاکنون میزبان دو فینال جام‌جهانی فوتبال بوده‌اند. فقط جام‌جهانی ۲۰۰۲ بیش از یک میزبان داشت که بین ژاپن و کره جنوبی تقسیم شد و تورنمنت در سال ۲۰۲۶ دارای سه میزبان خواهد بود: ایالات متحده آمریکا، کانادا و مکزیک.

اروگوئه در سال ۱۹۳۰، ایتالیا در سال ۱۹۳۴، انگلستان در سال ۱۹۶۶، آلمان غربی در سال ۱۹۷۴، آرژانتین در سال ۱۹۷۸ و فرانسه در سال ۱۹۹۸ کشورهایی هستند که یک دوره از جام‌جهانی را برگزار کردند و قهرمان آن شدند.

پس از انتخاب کانادا - مکزیک - ایالات متحده آمریکا برای جام‌جهانی ۲۰۲۶، این مسابقات اولین مسابقه‌ای خواهد بود که بیش از دو کشور میزبان آن هستند. مکزیک اولین کشوری خواهد شد که سه جام‌جهانی مردان را میزبانی می‌کند و ورزشگاه آستکا در این کشور، در صورت انتخاب، اولین ورزشگاهی خواهد بود که سه دوره جام‌جهانی در آن برگزار می‌شود.

سال کشور میزبان قاره قهرمان نامزدهای میزبانی
۱۹۳۰ اروگوئه آمریکای جنوبی اروگوئه اروگوئه، مجارستان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئد
۱۹۳۴ ایتالیا اروپا ایتالیا ایتالیا، سوئد
۱۹۳۸ فرانسه اروپا ایتالیا آرژانتین، فرانسه، آلمان
۱۹۵۰ برزیل آمریکای جنوبی اروگوئه برزیل
۱۹۵۴ سوئیس اروپا آلمان غربی سوئیس
۱۹۵۸ سوئد اروپا برزیل سوئد
۱۹۶۲ شیلی آمریکای جنوبی برزیل آرژانتین، شیلی، آلمان غربی
۱۹۶۶ انگلیس اروپا انگلیس انگلیس، آلمان غربی، اسپانیا
۱۹۷۰ مکزیک آمریکای شمالی برزیل آرژانتین، کلمبیا، ژاپن، مکزیک، پرو
۱۹۷۴ آلمان غربی اروپا آلمان غربی آلمان غربی
۱۹۷۸ آرژانتین آمریکای جنوبی آرژانتین آرژانتین
۱۹۸۲ اسپانیا اروپا ایتالیا اسپانیا
۱۹۸۶ مکزیک آمریکای شمالی آرژانتین مکزیک، کانادا، آمریکا
۱۹۹۰ ایتالیا اروپا آلمان غربی اتریش، انگلیس، فرانسه، یونان، ایران، ایتالیا، جماهیر شوروی، آلمان غربی، یوگسلاوی
۱۹۹۴ آمریکا آمریکای شمالی برزیل برزیل، مراکش، آمریکا، شیلی
۱۹۹۸ فرانسه اروپا فرانسه انگلیس، فرانسه، آلمان، مراکش، سوئیس
۲۰۰۲ ژاپن و کره جنوبی آسیا برزیل ژاپن و کره جنوبی، مکزیک
۲۰۰۶ آلمان اروپا ایتالیا برزیل، انگلیس، آلمان، مراکش، آفریقای جنوبی
۲۰۱۰ آفریقای جنوبی آفریقا اسپانیا مصر، مراکش، نیجریه، آفریقای جنوبی، تونس و لیبی
۲۰۱۴ برزیل آمریکای جنوبی آلمان آرژانتین و شیلی، برزیل، کلمبیا
۲۰۱۸ روسیه اروپا فرانسه بلژیک و هلند، انگلیس، اسپانیا و پرتغال، روسیه
۲۰۲۲ قطر آسیا ؟ استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، قطر، آمریکا
۲۰۲۶ کانادا و مکزیک و آمریکا آمریکای شمالی ؟ کانادا و مکزیک و آمریکا، مراکش

خبرآنلاین

تازه‌ترین خبرها