رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 599794

حمایت پوتین از سازمان پیمان امنیت جمعی

ساعت24-ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست سران سازمان پیمان امنیت جمعی گفت که کار سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) بی عیب نیست، اما همچنان به دفاع از منافع ملی کشورهای عضو کمک می کند.

به نقل از آرتی، این بلوک به همراه روسیه شامل ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان است. رئیس جمهور روسیه در این نشست در ایروان، پایتخت ارمنستان گفت: ما نه تنها دستاوردها، بلکه مشکلاتی را نیز می بینیم.

اوایل روز چهارشنبه، نیکول پاشینیان، نخست وزیر کشور میزبان، از واکنش ائتلاف به وقوع درگیری‌ها بین ارمنستان و رقیب منطقه‌ای آن آذربایجان در پاییز انتقاد کرد. پاشینیان گفت: «ناامیدکننده» است که عضویت ایروان در سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) باکو را از آنچه او «اقدامات تهاجمی» خواند، بازنداشت.

نخست وزیر ارمنستان همچنین اظهار داشت که اعضای این بلوک تاکنون نتوانسته‌اند در مورد واکنش سازمان پیمان امنیت جمعی به اقدامات آذربایجان به اجماع دست یابند.

بر اساس گزارش ها، ده ها نفر در طی چندین روز گلوله باران و حملات برون مرزی بین ارمنستان و آذربایجان در ماه اکتبر کشته شدند. رهبری ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی درخواست کرد تا نیروهای خود را تحت مفاد دفاع متقابل این ائتلاف اعزام کند. در پاسخ، این سازمان، خواستار دیپلماسی شد و ناظرانی را به ارمنستان اعزام کرد.

پوتین روز چهارشنبه گفت که کار سازمان پیمان امنیت جمعی "نتایج عملی قابل مشاهده" را به همراه دارد و همچنین "به دفاع از منافع ملی، حاکمیت و استقلال ملت‌هایمان کمک می‌کند."

او همچنین ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های آذربایجان و ارمنستان برای دستیابی به توافق در مورد تحدید حدود مرزها و مسائل بشردوستانه، راه را برای معاهده صلح معاهده بین آنها هموار کند.

پوتین تصریح کرد: تنها از طریق اجرای مستمر توافق‌نامه‌ها در مورد تحدید حدود مرزها، رفع انسداد ارتباطات حمل‌ونقل و حل مشکلات بشردوستانه، می‌توان به عادی‌سازی پایدار روابط بین ارمنستان و آذربایجان دست یافت. ما امیدواریم که این امر در نهایت به انعقاد معاهده صلح بین ایروان و باکو منجر شود.

وی همچنین از افزایش همکاری اعضا قدردانی کرد. رئیس جمهور روسیه بر ماموریت صلحبانی که توسط سازمان پیمان امنیت جمعی در ماه ژانویه در قزاقستان راه اندازی شد، تاکید کرد.

قزاقستان در دوره ای از آشفتگی شدید، زمانی که اعتراضات گسترده در مورد افزایش قیمت سوخت به شورش تبدیل شد، از سازمان کمک خواست. بعدها، رئیس جمهور قاسم توکایف، ناآرامی‌ها را ناشی از نفوذ خارجی دانست که به دنبال نفوذ در کشور هستند. به گفته پوتین، "اقدامات موثر" اتخاذ شده توسط سازمان امنیت جمعی به جلوگیری از "تسلط قزاقستان توسط افراط گرایان" کمک کرد.

پاشینیان پیشتر ارزیابی مشابهی ارائه کرد و گفت که ماموریت سازمان پیمان امنیت جمعی به قزاقستان کمک کرد تا از هرج و مرج داخلی جلوگیری کند.

رئیس‌جمهور روسیه گفت، تجربه‌ای که سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان به‌دست آورده است برای تقویت بیشتر این ائتلاف مورد استفاده قرار خواهد گرفت و افزود که مسکو «از تصمیم مهمی در مورد تجهیز نیروهای حافظ صلح [ائتلاف] به سلاح‌های مدرن، نظامی و تجهیزات ویژه حمایت می‌کند».

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها