رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 599814

امکان ساخت قطعات اپتیکی با سامانه ایرانی

ساعت24-سامانه رسوب‌دهی فیزیکی از فاز بخار به منظور تولید قطعات مورد نیاز در حوزه اپتیک در کشور بومی‌سازی شد.

محمد میرزایی، نماینده یکی از شرکت فناور، گفت: سامانه لایه‌نشانی فیزیکی در فاز بخار به وسیله پرتو الکترونی با کاربرد لایه‌نشانی نازک (Thin Film Coating) در قطعات خاص و با دقت بسیار بالای اپتیک و لیزر، با دقت بالا طراحی شده است.

وی افزود: عملکرد دستگاه به این صورت است که با عبور جریان کنترل‌شده از کاتد، الکترون‌ها برانگیخته شده و با اعمال ولتاژ فشار قوی طی عملیاتی شتابدهی می‌شوند و با فوکوس کردن الکترون‌های شتابدهی شده توسط میدان مغناطیسی کنترل شده روی مواد مورد نظر در فضای خلأ به صورت بخار روی قطعه در زیر لایه قرار می‌گیرند.

میرزایی در مورد نیاز کشور به این سامانه، اظهار کرد: کلیه شرکت‌ها، مراکز، دانشگاه‌ها و سازمان‌های تولیدی و تحقیقاتی فعال در زمینه ساخت قطعات اپتیکی مانند مرکز ملی لیزر و صنایع اپتیک اصفهان(صاپا) از آن استفاده می‌کنند.

محقق این طرح با بیان اینکه قیمت سامانه تولید شده بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار است، اظهار کرد: تمام قطعات آن در دوران تحریم ساخته شده و این دستاورد مهم کمک بالایی به عدم خروج ارز از کشور دارد. این محصول با توجه به دقت لایه‌نشانی فوق‌العاده ‌بالا و کاربرد آن در صنایع حساس، محصولی با فناوری بالا محسوب می‌شود. علاوه بر تحریمی بودن این محصول، قطعاتی که برای تولید آن نیاز است نیز در تحریم‌های جدی قرار دارند.

به نقل از روابط‌عمومی پارک فناوری پردیس، وی به قابلیت‌های این سامانه اشاره کرد و گفت: این سامانه در تولید برخی از قطعات حساس اپتیک و لیزر کاربرد دارد.

این سامانه، محصول جدیدی از یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس است که ارزش آن نیم میلیون دلار برآورد شده است.

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها