رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 600192

۶ محور افزایش تنش میان ایران و غرب

ساعت24-یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تنش‌ها میان ایران و غرب در ۶ محور در حال افزایش است و لذا به نظر می‌رسد دوره جدیدی از تقابل میان ایران و غرب و به ویژه با آمریکا آغاز شده است.

رضا ذبیحی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه مسائل مرتبط با حقوق بشر مهمترین چالش مطرح شده امروز میان ایران و غرب است، اظهار کرد: در این راستا آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا و انگلیس هر یک به طور جداگانه تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرده‌اند و دایره این تحریم‌ها در حال افزایش است.
این استاد روابط بین الملل با بیان این که تلاش به منظور بررسی مسائل مرتبط با ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و سرانجام تصویب قطعنامه در این شورا از جمله دیگر اقدامات این کشورها در این خصوص است، افزود: تصمیم پارلمان اتحادیه اروپا برای قطع روابط پارلمانی با ایران در زمره دیگر اقداماتی است که در این راستا ارزیابی می‌شود.

ذبیحی تصریح کرد: دومین محور که شکاف‌ها و اختلاف ها میان ایران و غرب را تشدید کرده است، مسئله هسته‌ای است. این در حالی است که در اواخر شهریور ماه، بازیگران تا حد زیادی به توافق نهایی نزدیک شده بودند، اما باقی ماندن اختلافات بر سر موضوع پی ام دی، باعث شد توافقی حاصل نگردد.

این پژوهشگر روابط بین الملل افزود: لذا صدور قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس در مورد سه مکان ادعایی این آژانس و متعاقب آن تصمیم ایران برای افزایش غنی سازی در فردو تا سقف ۶۰ درصد از جمله مهمترین نتایجی است که به دلیل عدم حصول توافق در زمینه احیای برجام بوجود آمده است.

ذبیحی تاکید کرد: عدم حصول نتیجه ملموس و مشخص در مذاکرات میان ایران و عربستان که پنج دور آن تاکنون انجام شد، از جمله مسائل منطقه‌ای است که روابط ایران و غرب را تحت تاثیر قرار می دهد. به طوری که حتی از سوی منابع آمریکایی ادعا شد که ایران قصد حمله به عربستان را دارد. اما با وجود اینکه ایران این ادعا را تکذیب کرد، آمریکا و عربستان عنوان داشتند درصدد تقویت همکاری‌ها در این خصوص هستند.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ادامه داد: آمریکایی ها همچنین اعا کرده اند که حمله انجام شده به یک نفتکش با پرچم لیبریا که متعلق به یک میلیاردر اسرائیلی است، توسط پهپاد ایرانی شاهد انجام شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: در نتیجه مسائل مرتبط با اسرائیل، چهارمین زمینه ای است که روابط میان ایران و غرب را بیشتر از گذشته تحت الشعاع قرار داده است. بطوری که گویا آمریکا و اسرائیل درصدد برگزاری مانور مشترک نظامی در این زمینه هستند. این در حالی است که پیشتر و به دلیل تلاش آمریکا برای بازگشت به برجام، اختلافات میان این کشور و اسرائیل درباره ایران تشدید شده بود.

وی افزود: حملات سپاه به مقر احزاب جدایی طلب در کردستان عراق که طی ایام اخیر در چندین نوبت تکرار شده است، موضوع دیگری است که روابط میان ایران و غرب را متاثر کرده است.

ذبیحی ادامه داد: ایران این حملات را در راستای مقابله با فعالیت‌های جدایی طلبانه و تروریستی ارزیابی کرده است، در حالی که کشورهای غربی این موضوع را نقض حاکمیت کشور عراق می دانند.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه افزود: موضوع مهم دیگری که به عنوان ششمین محور از تنش های اخیر میان ایران و غرب قابل طرح است، ادعای ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین است.

ذبیحی گفت : علیرغم اینکه ایران تاکید کرده است که مقدار محدودی پهپاد و آن هم پیش از شروع جنگ در اختیار روسیه قرار داده است، غرب و خود اوکراینی‌ها هر روز ادعای تازه‌ای در این زمینه مطرح می کنند. به طوری که آنها اقدام به انجام تحریم‌هایی علیه ایران در زمینه صدور پهپاد به روسیه نیز کرده‌اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: البته اخیرا عراق اعلام کرده است که گفت‌وگوهای ایران و عربستان از فاز امنیتی خارج شده و وارد فاز دیپلماتیک شده است. در صورتی که این خبر در عمل عینییت بخشیده شود و تعاملاتی هر چند اندک میان ایران و عربستان ایجاد شود، ممکن است تا حدودی بر کاهش تنش‌ها میان ایران و غرب نیز تاثیر بگذارد، اما فعلا نشانه عملی در این زمینه دیده نمی‌شود.

انتهای پیام

نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها